Inicjatorką wystawy była dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska, która przekazała większość prezentowanych materiałów, pochodzących w dużej mierze z archiwum rodzinnego i pozostawała w kontakcie z rodziną Profesora. (Fot. Tomasz Walów/UMWD)

Wystawa poświęcona prof. H. Gorczyńskiemu

Do 16 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich przy ul. Marcinkowskiego można było obejrzeć wystawę pt. „Profesor Henryk Gorczyński (1889-1979) – współtwórca powojennej szkoły protetyki i ortodoncji”. Uczony, wspólnie z prof. Tadeuszem Szczęsnym-Owińskim i prof. Ignacym Pietrzyckim, zorganizował Oddział Stomatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu w 1947 r.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 16 grudnia 2019 r. o godz. 12.00 na I piętrze Biblioteki Głównej UMW. Wydarzenie stanowi uwerturę do planowanych w 2020 r. obchodów 70-lecia Uniwersytetu Medycznego (wcześniej Akademii Medycznej) jako samodzielnej uczelni.

Z okazji 130-lecia urodzin i 40-lecia śmierci prof. Gorczyńskiego przekazała osobiste i rodzinne pamiątki jego córka – dr Krystyna Gorczyńska z Warszawy (ur. w 1923 roku we Lwowie), specjalista medycyny pracy. Jest ona wraz z Hanką Kocowską-Ciemniejewską autorką unikatowej książki pt. „Życie prof. dr. med. Henryka Gorczyńskiego”, którą przekazała w darze naszemu uniwersytetowi kilka lat temu. W 2019 r. pani doktor przekazała również w darze olejny portret swego ojca z 1928 r. namalowany przez lwowskiego malarza Ryszarda Sandinowskiego (1928).

Stroną organizacyjną wystawy zajęła się dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego p. Dominika Sidorska ze współpracownikami: dr. Janem Dąbrowskim – kierownikiem Działu Zbiorów Specjalnych i Ewą Kapelą z Działu Informacji Naukowej i Bibliografii. Pani Ewa z dużym talentem plastycznym zaaranżowała i pięknie wyeksponowała strony dzienniczka prowadzonego podczas I wojny światowej przez ówczesnego doktora Gorczyńskiego, wtedy lekarza wojskowego, jak i pocztówki z lat 50. XX w. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też album fotograficzny dr Anny Dadun-Sęk – doktorantki prof. Gorczyńskiego z 1964 r., który wypożyczono na tę wystawę.

Wśród zgromadzonych gości, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy, znaleźli się: profesorstwo P.T. Wiesława i Bogdan Łazarkiewiczowie; mec. Małgorzata Kozdęba – krewna prof. Gorczyńskiego »

reprezentująca dr Krystynę Gorczyńską, która nie mogła przybyć z Warszawy; prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego; prof. dr hab. Tadeusz Dobosz z Muzeum Medycyny Sądowej (Muzeum Medycyny UMW w organizacji); dr hab. Jarosław Barański, kierownik Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich; dr n. med. Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej; inż. Leszek Mulka z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich; zastępca kanclerza Jacek Czajka oraz byli studenci i wychowankowie profesora, m.in.: dr Wiesława Modrakowska, a także „późne wnuki uczelniane”: dr n. med. Helena Marek, dr n. med. Ewa Patkowska-Indyka, dr Tadeusz Bielawski, dr n. med. Beta Rutańska i pisząca te słowa.

Archiwum naszej uczelni reprezentowały Lucyna Fiśkiewicz i Beata Dąbrowska, która była bardzo pomocna w poszukiwaniach archiwalnych. Z Działu Wydawnictw UMW obecni byli: Zofia Gacek, Bożena Zmitrowicz i inż. Adam Barg, a wszystko fotografował Tomasz Walów.

Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył prezes Dolnoślaskiej Rady Lekarskiej dr n. med. Paweł Wróblewski (trzeci od lewej).

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?