Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 rozpoczęta (Fot. K.N.)

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

NOWE OTWARCIE

Stay hungry, stay foolish – w ten oto sposób prof. Piotr Ponikowski, pełniący obowiązki rektora, zwrócił się do studentów przeżywających swą pierwszą inaugurację roku akademickiego. Cytując słowa Steve’a
Jobsa, nakłaniał młodych adeptów medycyny, by nieustannie dociekali, stawiali pytania i podważali autorytety.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich odbyła się 4 października w auli Wydziału Farmacji z Oddziałem Analityki Medycznej przy ul. Borowskiej. Salę wypełnili naukowcy, przedstawiciele władz miejskich i krajowych, a także lekarze i studenci.

Dla 1648 studentów było to pierwsze rozpoczęcie roku na wrocławskiej uczelni. W otwierającym wydarzenie przemówieniu prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego prof. Ponikowski zapewniał, że studenci i doktoranci stanowią ogromną dumę uczelni. Zasługują na to, aby wiedzę przekazywali im najlepsi nauczyciele. Zaznaczył też, że uniwersytet czekają wielkie wyzwania, m.in. rewitalizacja starego kampusu, stworzenie nowej siedziby dla stomatologii czy wprowadzenie w życie założeń Ustawy 2.0. W związku z tym zaapelował do obecnych na sali ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz dyrektora Agencji Badań Medycznych Jakuba Berezowskiego o niezbędne wsparcie.

Ze swoim przemówieniem wystąpił również prof. Szumowski. Minister zdrowia podkreślił, że dla studentów właśnie nadszedł czas na podejmowanie ryzyka, poszukiwania i odważne decyzje, jak również korzystanie z życia w jego najpiękniejszym okresie. Mówił też o rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Powiedział, że według niego Wrocław powinien stać się kolejnym ośrodkiem w Polsce, w którym będą przeprowadzane przeszczepy serca.

Doniosłym wydarzeniem podczas uroczystości było uhonorowanie prof. Tomasza Grodzickiego tytułem doktora honoris causa. Zwracając się do studentów, wspominał on swoich własnych, dawnych nauczycieli. „Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów”. Prof. Grodzicki życzył świeżo upieczonym żakom, by oni także takich olbrzymów na swojej drodze spotkali. „Wtedy sięgnięcie tam, gdzie wzrok nie sięga i złamiecie to, czego rozum nie złamie”.

Podczas inauguracji wręczone zostały również dyplomy doktorów habilitowanych reprezentantom Wydziału Lekarskiego (6), Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego (9) i Wydziału Farmaceutycznego (4). »

W tym roku padła rekordowa liczba wyróżnień i odznaczeń. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej medycyny otrzymał prof. Wojciech Kielan, a prof. Andrzeja Gamiana uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano też dwa Złote Krzyże Zasługi, cztery Srebrne Krzyże Zasługi i jeden Brązowy Krzyż Zasługi. Medal Hirszfelda odebrała zaś najlepsza ubiegłoroczna absolwentka uczelni – Joanna Chorbińska.

Po raz pierwszy przeprowadzono konkurs grantowy dla pracowników, doktorantów i studentów w ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości. Ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uniwersytet uzyskał 12 milionów złotych. Prof. Jerzy Mozrzymasa przybliżył ideę konkursu, a później wspólnie z prof. Ponikowskim wręczył czeki laureatom w trzech kategoriach: dla wybitnych naukowców (5), dla wybitnych doktorantów (9), dla wybitnych studentów (1).

Ostatni nagrodzony, Krzysztof Kotowski, wygłosił przemówienie skierowane przede wszystkim do swoich młodszych kolegów. Namawiał ich do tego, by jak najwcześniej zaczęli realizować swoje naukowe pasje. Podkreślił znaczenie współpracy nie tylko z rówieśnikami, ale również z kadrą dydaktyczną, gotową dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Następnie doszło do aktu uroczystej immatrykulacji, podczas której przedstawiciele poszczególnych wydziałów złożyli przysięgę w imieniu wszystkich studentów.

Zwieńczeniem inauguracji był specjalny wykład, w tym roku wygłoszony przez prof. Krzysztofa Reczucha, który przedstawił zagadnienie współczesnej kardiologii interwencyjnej. Wspomniał też o otwartej w 2018 r. w Centrum Chorób Serca sali hybrydowej, w której kardiolodzy i kardiochirurdzy mają możliwość ścisłej współpracy.

Podczas całej ceremonii nie mogło oczywiście zabraknąć występów fantastycznego Chóru Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Medici Cantantes pod dyrekcją Magdaleny Wojtas.

Nowym adeptom medycyny życzymy nieprzemijającej ciekawości i pasji oraz samych sukcesów naukowych.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski powiedział, że według niego Wrocław powinien stać się kolejnym ośrodkiem w Polsce, w którym będą przeprowadzane przeszczepy serca. Aula Wydziału Farmacji z Oddziałem Analityki Medycznej była wypełniona po brzegi. Uroczysta immatrykulacja studentów Jedną z laureatek konkursu grantowego została Aleksandra Stefaniak, która wraz z mężem stworzyła karciankę antyszczepionkowcy.biz (czwarta od lewej). Prof. Tomasz Grodzicki został uhonorowany tytułem doktora honoris causa.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?