(Fot. Adam Zadrzywilski)

TO JUŻ PIĘĆ LAT BIEGOWYCH

Bieg Uniwerystetu Medycznego

28 września okrzyk „start” wybrzmiał przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu po raz piąty! 750 biegaczy wystartowało na dziesięciokilometrowej atestowanej trasie BUMWRO2019. Bezchmurne niebo i pełne słońce to już tradycja, a organizator jak zawsze zadbał o każdy szczegół. Na trasie biegową stylizację dnia dopełniał niepowtarzalny projekt tegorocznej koszulki – bez rękawów, z rozpoznawalnym, jedynym w swoim rodzaju unikatowym wzorem, który biegacze odnaleźli również na tegorocznych medalach oraz kubkach.
Kwotą 4000 zł Bieg Uniwersytetu Medycznego 2019 wsparła finansowo Komisja Sportu, Kultury i Turystyki DRL pod przewodnictwem lek. Małgorzaty Niemiec.

ANIOŁ, KTÓRY BYŁ NASZYM AMBASADOREM

Tegoroczna edycja biegu była dla wielu z nas wyjątkowa. Wyjątkowa ze względu na pięcioletni staż, jakim bieg może się pochwalić. Przede wszystkim jednak ze względu na liczbę wzruszeń, jakie przeżyliśmy podczas tej edycji. Piątej, ale jednocześnie pierwszej bez naszego wspaniałego i dzielnego ambasadora Jasia Kmiecia, który wraz ze swoim przyjacielem Łukaszem Malaczewskim pokonywał trasę Biegu Uniwersytetu Medycznego na czele
W-skersów, czyli wyjątkowych duetów biegaczy. Wyjątkowych, bo składających się z osób, którzy biec o własnych nogach nie mogą, oraz ich opiekunów (fizjoterapeutów, rodziców, opiekunów). Wyjątkowych, bo realizujących – zdawać by się mogło – „niemożliwe” marzenia. A wszystko zaczęło się od Jaśka, który pewnego dnia poprosił Łukasza, żeby ten nauczył go biegać. Od tej pory tworzyli niesamowity duet, zdobywając liczne nagrody na wielu dystansach, dzieląc się niesamowitą energią, ale przede wszystkim ucząc nas, jak wyciskać z życia każdą kroplę i odnajdywać w nim szczęście, mimo wyjątkowo trudnych doświadczeń. Łukasz i Jaś zadebiutowali również w triathlonie, udowadniając nam wszystkim, że niemożliwe nie istnieje. Nasz cudowny ambasador był świetnym kompanem na trasie. W pożegnalnych słowach usłyszeliśmy wiele wzruszających anegdot od jego najbliższego przyjaciela i przewodnika po świecie biegowym – Łukasza. To on pomagał spełniać największe marzenia Jaśka. Dzień przed Biegiem Uniwersytetu Medycznego odebrał prestiżową statuetkę „LODOŁAMACZA 2019”.

Jaś Kmieć odszedł od nas niespodziewanie, zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu czwartej edycji biegu. Żegnany był przez tłumy przyjaciół. Na jego grobie złożono kilkaset medali. Biegacze przywieźli te, które były dla nich wyjątkowe.

Ulubionym cytatem Jaśka był ten o przyjaźni: „Anioły istnieją, tylko czasami nie mają skrzydeł i nazywamy ich przyjaciółmi”. Jasiek zgromadził wokół siebie całe zastępy aniołów. Przyjaciół, którzy nie ustają w staraniach, żeby pamięć o nim przerodziła się w kolejne dobro.

28 września tuż przed startem piątej edycji BUMWRO, dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatora i pomysłodawcy Biegu Uniwersytetu Medycznego dr. hab. n. med. Tomasza Zatońskiego, prof. nadzw., miało miejsce uroczyste odsłonięcie wrocławskiego krasnala upamiętniającego Jasia Kmiecia. Krasnal został umiejscowiony przy Auli Jana Pawła II.

W tym roku liczba W-skersów była rekordowa. Wierzymy, że z każdym rokiem będzie ich coraz więcej.

CZY BIEGNIE Z NAMI PAN PREZYDENT?

Z nr 71 w W-skersowym duecie z Michałem, ramię w ramię z dyrektorem biegu dr. hab. Tomaszem Zatońskim, prof. nadzw. dziesięciokilometrową trasę pokonał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Dołączył on tym samym do zacnego grona „Jaśkowej rodziny”, upamiętniając naszego małego marzyciela.

Na czele trasy BUMWRO stawiła się jak co roku prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu, a w biegu dla dzieci, o własnych siłach i na własnych nogach wystartował chłopczyk, który jeszcze rok temu pokonywał kilometry wyłącznie na wózku.

BUMWRO2019 TO BIEG SUPERBOHATERÓW

I nie mam tu na myśli medalu, choć mogłabym o nim napisać osobny rozdział, bo jest absolutnym numerem jeden w naszej biegowej kolekcji! Nie mam również na myśli niepowtarzalnego projektu koszulek, które są pamiątką na lata i które zabieramy na kolejne starty.

Meta BUM to sukces wszystkich uczestników, którzy podjęli się tego wyzwania i ukończyli bieg. Meta BUM to również (a może przede wszystkim!) osiągnięty cel charytatywny, który przyświeca każdej kolejnej edycji biegu. W tym roku było ich kilka…

Jednym z nich był zakup wózka biegowego dla Mikołaja Kasprzaka, chłopca z wadą mózgu wpływającą na jego postępy w ogólnym rozwoju. Dzięki sponsorowi, firmie Macopharma, która ufundowała sprzęt, udało się przekazać upragniony wózek małemu bohaterowi biegu.

Równolegle z trwającymi przygotowaniami do BUMWRO2019 r. rozpoczęła się zbiórka środków na zakup asystora kaszlu dla Damiana Kołeckiego, dwudziestopięcioletniego mężczyzny, który urodził się z czterokończynowym porażeniem mózgowym i doświadczył zatrzymania akcji serca. Damian niestety sam nie połyka, karmiony jest dojelitowo, a do tych wszystkich problemów dołączyła utrata odruchu kaszlu. Od tego czasu młodzieniec nie oczyszcza oskrzeli z zalegającej wydzieliny, stąd potrzeba zakupu asystora. Cena nowego koflatora to wydatek w wysokości 18 100 zł brutto. Cena wynajmu to 900 zł/mc. Bieg dobiegł końca, ale zbiórka trwa. Jeżeli nie uda się uzbierać pełnej kwoty, to planowane jest długoterminowe wypożyczenie sprzętu. Osoby zainteresowane wsparciem zbiórki mogą zakupić pamiątkowe koszulki techniczne z tegorocznej edycji. Udostępniono również numer konta, na który można dokonywać dowolnych wpłat (Fundacja „Biegaj dla zdrowia” BNP Paribas Bank Polska: 21175000120000000029151717, tytuł przelewu: „Kaszlator dla Damiana”).

ZANIM WYSTARTOWALIŚMY ZBUDOWALIŚMY FORMĘ

Jubileuszowa edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego poprzedzona była wspólnymi treningami stabilizacyjnymi, ogólnorozwojowymi i prędkościowymi, jakie odbywały się co tydzień w różnych lokalizacjach miasta. W treningach mógł wziąć udział każdy.

Oprócz pracy nad formą i kondycją była okazja do potrenowania umiejętności językowych w luźnej, radosnej atmosferze. Sprzyjały temu liczne zabawy w grupach i w parach. Treningi były bezpłatne, a prowadzili je prawdziwi zawodowcy, m.in.: Jagna Agata Jakonis (trener II klasy LA), trener wrocławskiej drużyny Rugby Wrocław, Matner Running Team, Kosynierzy Wrocław, Akademia Biegania. Dali nam porządny wycisk, który zaowocował licznymi życiówkami na trasie biegu.

BUMKIDS, CZYLI URUCHAMIAMY DZIECIAKI

30 kreatywnych wrocławian, a wśród nich pomysłodawca, inicjator i organizator Biegu Uniwersytetu Medycznego, programu BUM Kids oraz akcji „Uruchamiamy Dzieciaki” – dr hab. n. med. Tomasz Zatoński, prof. nadzw. Kategoria: społeczeństwo/miasto. Został on wyróżniony za działalność społeczną na rzecz promowania aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Kapituła doceniła kilkuletnią pracę na rzecz promowania aktywności fizycznej wśród najmłodszych mieszkańców Wrocławia. Nagroda została wręczona 12 września.

W tym roku w BUMKIDS2019 udział wzięło około 150 dzieci. Bieg jest podsumowaniem corocznej akcji „Uruchamiamy dzieciaki”, dzięki której w ciągu tych kilku lat przeprowadzono badania wśród uczniów wrocławskich szkół, poznając ich kondycję fizyczną, nawyki, przyzwyczajenia, stan zdrowia, zainteresowania, nawyki żywieniowe. Badaniom towarzyszyły imprezy sportowe, testy Coopera, ankiety, akcje pod hasłem „lekki tornister”. Wyniki badań zaprezentowane zostały w cyklu bezpłatnych konferencji pod tą samą nazwą.

NOWY PROJEKT „PICTURE”

Już jesienią rusza nowy projekt pod nazwą „Picture”, którego pomysłodawcą jest nie kto inny jak dyrektor BUMWRO!!! My BUMOWICZE odliczamy już dni do 6 edycji biegu, prześcigając się na portalach społecznościowych liczbą zdjęć, napojów energetycznych wypitych z porcelanowych kubków BUMWRO i nie tylko…

Edyta Indulska-Sałdacz, ambasadorka Biegu Uniwersytetu Medycznego, autorka bloga A-ni-MATORKA Biegania

 

Organizatorzy: Fundacja Biegaj dla Zdrowia z siedzibą we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Dyrektor biegu: dr. hab. n. med. Tomasz Zatoński, profesor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Strona internetowa: www.bieg.umed.wroc.pl

Najszybsi biegacze w kategorii Mistrzostwa Lekarzy (pierwsza dziesiątka):

  1. Kisiel Jakub (Złotoryja)
  2. Głód Mateusz (Wrocław)
  3. Zajączkowska Anna (Trzebnica)
  4. Szturo Jan (Podgórzyn)
  5. Słobodzian Jerzy (Dzierżoniów)
  6. Marczuk Jakub (Wrocław)
  7. Grabowski Marcin (Wrocław)
  8. Hordyński Krzysztof (Wrocław)
  9. Niwińska Alina (Wrocław)
  10. Rzeszut Łukasz (Wojkowice)

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?