Skrót artykułu Strzałka

Otwarta oficjalnie 1 lutego br. placówka mieści się przy ul. Grabiszyńskiej 35-39 (przychodnia MSWiA; wejście B). Jej działalność jest w całości finansowana z budżetu Wrocławia, dlatego terapeuta, lekarz, psycholog czy prawnik będą tam przyjmowali potrzebujące pomocy dzieci i ich rodziny za darmo.

Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu udzieli wsparcia dotkniętym przemocą

Otwarta oficjalnie 1 lutego br. placówka mieści się przy ul. Grabiszyńskiej 35-39 (przychodnia MSWiA; wejście B). Jej działalność jest w całości finansowana z budżetu Wrocławia, dlatego terapeuta, lekarz, psycholog czy prawnik będą tam przyjmowali potrzebujące pomocy dzieci i ich rodziny za darmo.

Małgorzata Wieliczko

– To miejsce niezwykle potrzebne. Dziękujemy władzom Wrocławia za wsparcie tych najsłabszych i bezradnych. W trakcie dwudziestu pięciu lat naszej działalności pomogliśmy tysiącom osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Najbardziej poruszające historie to jednak właśnie te, w których cierpią niewinne dzieci, krzywdzone przez dorosłych, którzy powinni stanowić dla nich oparcie – podkreśla założycielka Fundacji NON LICET, Małgorzata Makarczuk-Kłos, która poprowadzi Centrum Pomocy Dzieciom.

Uroczystego otwarcia Centrum dokonali (od lewej): Monika Sajkowska – prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Małgorzata Makarczuk-Kłos – założycielka Fundacji NON LICET, Joanna Nyczak – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia, i Jacek Sutryk – prezydent miasta, fot. UM Wrocławia

Warto tu dodać, że ośrodek jest ósmym z kolei w Polsce i drugim, który powstał na Dolnym Śląsku. Jego uruchomienie zainicjowały wspomniane Fundacja NON LICET i miasto Wrocław (w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie), które dofinansuje w tym roku Centrum kwotą ponad 600 tys. zł.

Standardowa, sprawdzona działalność

Wrocławskie Centrum Pomocy Dzieciom będzie działało na takich samych zasadach i według podobnych standardów, które już sprawdziły się w tego typu placówkach w naszym kraju, ale i na świecie. Zasadzają się one na wsparciu poprzez wszechstronną, profesjonalną, interdyscyplinarną, a co najważniejsze – skuteczną pomoc, tak by poszkodowane dziecko mogło jak najszybciej otrząsnąć się z doświadczenia przemocy lub wykorzystywania seksualnego.

Jedno z przyjaznych pomieszczeń w Centrum Pomocy Dzieciom, fot. UM Wrocławia

Dlatego opieka terapeutów dziecięcych, psychologów, psychiatrów, lekarzy pediatrów i prawników musi być dostępna pod jednym dachem, w przyjaźnie zaprojektowanych i przystosowanych do potrzeb dzieci wnętrzach. Interdyscyplinarny zespół specjalistów pracuje nad poprawą stanu dziecka i wspiera rodzica, systematycznie spotykając się i informując o postępach lub problemach, które trzeba dodatkowo rozwiązać. Rodziny nie muszą więc szukać pomocy w wielu różnych instytucjach, wielokrotnie opowiadać o trudnych doświadczeniach, „odstawać” cenne godziny w kolejkach do poszczególnych specjalistów.

Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu, fot. UM Wrocławia

– Podstawowym standardem funkcjonowania takich centrów jest to, że wszystkie działania i decyzje podejmujemy w oparciu o najlepiej pojęty interes dziecka, w najszybszym możliwym czasie. Oraz – co równie ważne – że dziecko ma prawo do wyrażania swoich opinii i otrzymywania zrozumiałych dla siebie informacji, np. na temat tego, co będzie się działo między innymi w procedurach prawnych, w których uczestniczy – wyjaśnia dr Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Na czym polega przyjazne przesłuchanie

Przesłuchanie dziecka w sądzie to niezwykle istotna czynność, mająca doprowadzić do ustalenia sprawcy i okoliczności przestępstwa. Jest to jednak również najczęściej bardzo stresujące, czasami wręcz przerażające, wydarzenie dla młodego człowieka.

We wrocławskim Centrum Pomocy Dzieciom wydzielono więc i odpowiednio zaaranżowano przyjazny pokój przesłuchań, który bezpłatnie będzie udostępniany lokalnym sądom. Składanie zeznań poza sądowym gmachem, w pozytywnie kojarzącym się miejscu, do którego osoba podejrzana o wyrządzenie krzywdy nie ma wstępu – ma pozwolić na obniżenie poziomu zdenerwowania dziecka i sprawić, że jego zeznania będą bardzie pomocne i wartościowe pod względem dowodowym.

Ośrodek mieści się przy ul. Grabiszyńskiej 35-39, fot. UM Wrocławia

Centrum Pomocy Dzieciom także uzyska wsparcie

Ośrodek, na którego otwarcie została również zaproszona Dolnośląska Izba Lekarska, ma intensywnie współpracować z miastem i wszelkimi instytucjami oraz służbami, zajmującymi się wspieraniem dziecka i rodziny.

– Wspólne konsultowanie działań międzyinstytucjonalnych, przynajmniej w pewnym zakresie, pozwala na znacznie skuteczniejszą pomoc naszym podopiecznym i sprawia, że oferta wsparcia jest lepiej dostosowana do ich potrzeb. W ramach sieci Centrum Pomocy Dzieciom staramy się podpisywać formalne porozumienia o współpracy z innymi instytucjami działającymi w regionie: pomocą społeczną, policją, prokuraturą, sądem, ochroną zdrowia czy oświatą – podkreśla Beata Wojtkowska z zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu, fot. UM Wrocławia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i inne organizacje, współtworzące sieć Centrów Pomocy Dzieciom, ściśle współpracują też między sobą – w ramach szkoleń, superwizji, wymiany doświadczeń, w poszukiwaniu rozwiązań pojawiających się problemów. Okazuje się, że taki sposób działania znacznie zwiększa ich skuteczność w niesieniu pomocy dzieciom.

Ważne: Centrum Pomocy Dzieciom zachęca do kontaktu zarówno osoby pokrzywdzone, jak i świadków, którzy podejrzewają, że dziecko może doznawać przemocy, pod adresem e-mailowym: fundacja@nonlicet.pl lub nr. tel. 572 108 352 i 572 014 532. Informacje o zapisach można zaś znaleźć na stronie: www.nonlicet.pl/cpd

Tagi: Centrum Pomocy Dzieciom, dzieci, pediatra, pomoc terapeutyczna, przemoc, psycholog

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?