Skrót artykułu Strzałka

W przeprowadzonym w Burkina Faso badaniu z udziałem dzieci opracowana przez naukowców z Oksfordu szczepionka przeciwko malarii wykazała 77% skuteczność – donoszą brytyjscy naukowcy.

 NADZIEJA W BADANIACH NAD SZCZEPIONKĄ PRZECIWKO MALARII

Opracował Mariusz Kielar

Fot. Pixabay

W przeprowadzonym w Burkina Faso badaniu z udziałem dzieci opracowana przez naukowców z Oksfordu szczepionka przeciwko malarii wykazała 77% skuteczność – donoszą brytyjscy naukowcy. To pierwszy preparat dający nadzieję na skuteczną ochronę przed chorobą zabijającą rocznie 400 tys. najmłodszych mieszkańców Afryki. Większość ofiar przenoszonej przez komary choroby stanowią bowiem małe dzieci.

Dwunastomiesięczne badanie kliniczne objęło 450 dzieci w Burkina Faso, miejscowości znajdującej się w zachodniej Afryce. Po jego obiecujących wynikach już niebawem planowane jest rozpoczęcie dużo większych badań z udziałem prawie 5 tysięcy pacjentów w czterech afrykańskich krajach. Po raz pierwszy od długiego czasu pojawiła się bowiem realna szansa na większą skuteczność zapobiegania zachorowaniom na malarię. Do tej pory pomimo dekady starań udało się zarejestrować tylko jedną szczepionkę przeciwko malarii – RTS,S. Preparat produkowany jest przez koncern GlaxoSmithKline, jednak jego skuteczność w badaniach szacowano na 25-50%. Pierwsze programy pilotażowe szczepień z użyciem tego środka rozpoczęły się w 2019 r. w Malawi.

Zdaniem prof. Adriana Hilla, dyrektora Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii, gdzie opracowano nową szczepionkę, celem jest ograniczenie liczby zgonów z powodu malarii z 400 tys. rocznie do „dziesiątek tysięcy” w ciągu pięciu lat. Profesor Hill zapowiedział ponadto, że jego ośrodek planuje podjąć starania o dopuszczenie szczepionki do użytku w trybie ratunkowym, co nie ma precedensu w przypadku malarii. – Jeśli zrobiono to w przypadku szczepionek na COVID-19 w ciągu miesięcy, dlaczego nie można by tego zrobić w przypadku malarii w podobnym czasie, zwłaszcza że to problem zdrowotny na większą skalę w Afryce? – pyta retorycznie prof. Hill.

 

Źródło: www.jenner.ac.uk, 2021

 

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?