Skrót artykułu Strzałka

Jak donosi czasopismo „ACS Applied Materials & Interfaces” udało się opracować nowy materiał do produkcji bawełnianych maseczek ochronnych, który eliminuje do 99,9999%. patogenów w ciągu godzinnej ekspozycji na światło dzienne.

Maseczki dezynfekowane… światłem słonecznym

Maseczka ochronna

Fot. Pixabay

Jak donosi czasopismo „ACS Applied Materials & Interfaces” udało się opracować nowy materiał do produkcji bawełnianych maseczek ochronnych, który eliminuje do 99,9999%. patogenów w ciągu godzinnej ekspozycji na światło dzienne. Twórcami nowej tkaniny są: dr Peixin Tang, prof. Gang Su, prof. Nitin Nitin wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Innowacyjny materiał pod wpływem światła dziennego uwalnia reaktywne formy tlenu, eliminując drobnoustroje przyczepione do jego powierzchni.

Przeprowadzone eksperymenty laboratoryjne wykazały, że nowa tkanina zabija 99,9999% obecnych na niej bakterii Escherichia coli oraz Listeria innocua w ciągu sześćdziesięciu minut ekspozycji na światło dzienne. Po pół godzinnym naświetleniu dezaktywuje również 99,9999% bakteriofaga T7 – wirusa uważanego za bardziej odpornego na reaktywne formy tlenu, niż niektóre koronawirusy. Tkanina nadaje się przy tym do wielokrotnego użytku. Materiał można prać ręcznie co najmniej dziesięć razy i stale wystawiać na działanie światła dziennego przez co najmniej siedem dni bez utraty właściwości przeciwbakteryjnych. Zdaniem twórców to świetny materiał do produkcji przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych masek i kombinezonów ochronnych wielokrotnego użytku.

Źródło: ACS Applied Materials & Interfaces, 2021
Opracował Mariusz Kielar

 

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?