Skrót artykułu Strzałka

Dzięki zmodyfikowanej postaci insulina może być łatwiejsza i bezpieczniejsza w dawkowaniu u osób z cukrzycą typu 1 – twierdzą duńscy naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i firmy biotechnologicznej Gubra.

Insulina: łatwiejsza „instrukcja obsługi”

Leczenie cukrzycy

Fot. Pixabay

Dzięki zmodyfikowanej postaci insulina może być łatwiejsza i bezpieczniejsza w dawkowaniu u osób z cukrzycą typu 1 – twierdzą duńscy naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i firmy biotechnologicznej Gubra. Wspólnie opracowali cząsteczkę zawierającą insulinę, której wiązanie molekularne „wyczuwa” poziom glukozy we krwi pacjenta. Jeśli glikemia rośnie, cząsteczka staje się bardziej aktywna i uwalnia więcej insuliny. – Zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku insuliny, która może samoczynnie dostosowywać się do poziomu cukru we krwi pacjenta. Ma to olbrzymi potencjał, aby znacznie poprawić życie osób z cukrzycą typu 1. Zapewni to pacjentom bezpieczniejsze i łatwiejsze leczenie. Obecnie osoba z cukrzycą typu 1 musi wstrzykiwać sobie insulinę wiele razy w ciągu dnia i często monitorować poziom cukru we krwi glukometrem, nakłuwając palec. Nowa cząsteczka pozwoli rzadziej wstrzykiwać insulinę w ciągu dnia, a tym samym mniej o tym myśleć – wyjaśnia prof. Knud Jørgen Jensen z Wydziału Chemii Uniwersytetu Kopenhaskiego, jeden z naukowców prowadzących badania nad nową cząsteczką.

Chociaż taka „zautomatyzowana cząsteczka” insuliny jest zauważalnym postępem w kierunku nowoczesnego leczenia cukrzycy, z pewnością nie od razu trafi do powszechnego użytku. – Przetestowaliśmy cząsteczkę na szczurach i okazała się skuteczna. Następnym krokiem jest jej dopracowanie, tak aby działała szybciej i dokładniej, i wreszcie testy na ludziach – proces, który może zająć wiele lat, ale z pewnością warto pokładać w tym swoje nadzieje – wyjaśnia prof. Jensen.

 

Źródło: University of Copenhagen, 2021
Opracował Mariusz Kielar

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?