Skrót artykułu Strzałka

Dr Roman Przybylski Rycerzem Prawego Serca

Od kilku lat Sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowuje statuetkami Rycerza Prawego Serca osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju medycyny w zakresie krążenia płucnego.

Dr Roman Przybylski Rycerzem Prawego Serca

Od kilku lat Sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowuje statuetkami Rycerza Prawego Serca osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju medycyny w zakresie krążenia płucnego.

Tegorocznym laureatem tego wyróżnienia został dr Roman Przybylski, wybitny kardiochirurg i transplantolog, który przez wiele lat pracował w ośrodku zabrzańskim, a w 2019 r. związał swoje życie zawodowe ze stolicą Dolnego Śląska i dzięki temu wielu mieszkańców naszego regionu zawdzięcza mu zdrowie i życie.

Wręczenie statuetki Rycerza Prawego Serca miało miejsce podczas XIII Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego PTK, która odbyła się w Zabrzu w dniach 26-28.10.2023 r.

Dr Roman Przybylski, pracując w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (a także praktykując w czasie staży zagranicznych), zdobył ogromne doświadczenie zabiegowe, co sprawia, że jest dziś wszechstronnym kardiochirurgiem: specjalizuje się w leczeniu wad wrodzonych serca u dzieci i dorosłych, nabytych wad zastawkowych, chirurgii aorty oraz naczyń wieńcowych, a jako transplantolog ma na swoim koncie ponad 300 przeszczepów serca. Tak kiedyś wspominał swoje zawodowe lata pod kierownictwem prof. Zbigniew Religi: Nigdy nie bałem się tego, że zwolni mnie z pracy, czy nie da mi premii, bałem się, że nie sprostam jego wymaganiom i on uzna, że jestem słabym chirurgiem, niedobrym lekarzem.

Dziś dr Roman Przybylski pełni obowiązki kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jest autorem wielu publikacji, w tym rozdziałów w książkach, nauczycielem akademickim, wykładowcą na kongresach i kursach szkoleniowych. 25 lutego 2021 r. dr Przybylski wraz z zespołem wykonał pierwszy w historii Wrocławia przeszczep serca. Kontynuując program przeszczepowy sprawił, że do dziś w naszym mieście wykonano ponad 125 transplantacji serca i w ten sposób Wrocław znalazł się w czołówce polskich ośrodków przeszczepiających serca.

Decyzja o przyznaniu dr. Przybylskiemu statuetki „Rycerza Prawego Serca” jest  wyrazem uznania środowiska kardiologów dla jego zawodowych osiągnięć w leczeniu operacyjnym zatorowości płucnej i terapii nadciśnienia płucnego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwszą na świecie udaną embolektomię płucną wykonał w 1924 r. w Królewcu/Königsberg Martin Kirschner (urodzony we Wrocławiu/Breslau), u pacjenta z zatorowością płucną, która wystąpiła po rutynowej operacji przepukliny. Swój przypadek zaprezentował w czasie Kongresu Chirurgów w Berlinie, a publiczność była zelektryzowana tym sensacyjnym doniesieniem. Pierwszy sukces Kirschnera nie oznaczał jednak ratunku dla wszystkich chorych. Embolektomia płucna była wówczas zabiegiem tak ryzykownym, że jeden ze sławnych amerykańskich chirurgów po kolejnych 10 zgonach swoich pacjentów stwierdził, że ta procedura powinna być właściwie nazwana badaniem pośmiertnym, a nie procedurą chirurgiczną. W 1932 r. (czyli 8 lat po sukcesie Kirschnera) śmiertelność wśród europejskich operowanych chorych wynosiła 93% (spośród 132 pacjentów przeżyło 9).

W przyszłym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę sukcesu Martina Kirschnera. Dzisiejsze wyniki operacyjne embolektomii płucnej są oczywiście efektem ogromnego postępu medycyny, który się w tym czasie dokonał. Ale w przypadku pacjentów z zatorowością płucną operowanych przez Rycerza Prawego Serca – Doktora Romana Przybylskiego dochodzi jeszcze jeden czynnik: jest to szczęście, że trafiło się w ręce utalentowanego, doświadczonego i o fantastycznej intuicji kardiochirurga.

Magdalena Mazurak

 

 

Fot. Iwona Dziuk

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?