Skrót artykułu Strzałka

13 lutego 2021 roku, w samo południe, odwiedziliśmy dr n. med. Ewę Bohdanowicz – nestorkę polskich pediatrów, cudownego lekarza dzieci, które do dziś pamiętają o Niej z wdzięcznością.

Benefis dr n. med. Ewy Bohdanowicz

13 lutego 2021 roku, w samo południe, odwiedziliśmy dr n. med. Ewę Bohdanowicz – nestorkę polskich pediatrów, cudownego lekarza dzieci, które do dziś pamiętają o Niej z wdzięcznością.

Uhonorowano Ją jako pierwszą Panią Doktor, wręczając dyplom „Pro Historia Medicinae meritus” i nagrodę „Stetoskop profesora Zdzisława Wiktora” za całokształt działalności lekarskiej i społecznej.

DR BOHDANOWICZ - WIKTOR KAPITUŁA_rgb

Fot. Dariusz Lewera. Od prawej: dr n. med. Ewa Bohdanowicz, dr Dariusz Lewera, prof. Krzysztof Wronecki i dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

Kapituła „Wiktora” wrocławskiej grupy Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych dokonała tej laudacji po raz piąty od 2018 roku. Wcześniejszymi laureatami są: prof. Bogdan Łazarkiewicz, dr Adam Barg, prof. Zbigniew Domosławski i prof. Edmund Waszyński.

W przesympatycznej atmosferze, w aurze pamięci o profesorstwie Hannie i Ludwiku Hirszfeldach, w reżimie sanitarnym wypiliśmy wyborną, tradycyjnie parzoną herbatę. Zjedliśmy też pyszny tort serowo-bezowy z polewą truskawkową oraz ciasto ananasowe, które osobiście upiekła p. dr Ligia Socha. W przemiłej atmosferze Rodziny Pani Doktor godzinna wizyta minęła w mgnieniu oka.

Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej reprezentowali p. Danuta Bujwid i dr n. med. Roman Badowski. Komisję Historyczną DRL i Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych reprezentowali: prof. Krzysztof Wronecki, dr n. hum. Dariusz Lewera i niżej podpisana.

A na koniec gromko odśpiewaliśmy wadowiczance Plurimos annos. Życzymy i zdrowia, i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi.

 

Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

Statuetka "Wiktoria"

Fot. Dariusz Lewera

 

STATUETKA „WIKTORIA”

Jest numerowanym odlewem autentycznego, drewnianego stetoskopu używanego przez prof. Zdzisława Wiktora (1910-1970), który ofiarował Komisji Historycznej DRL jedyny syn uczonego – inż. architekt Tomasz Wiktor.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?