Skrót artykułu Strzałka

Nadaktywne mitochondria odpowiadają za około 20% zachorowań na glejaka wielopostaciowego, złośliwego nowotworu mózgu – donoszą nowojorscy naukowcy na łamach czasopisma „Nature Cancer”.

Aktywność mitochondriów a nowotwory mózgu

brain

Fot. Pixabay

Nadaktywne mitochondria odpowiadają za około 20% zachorowań na glejaka wielopostaciowego, złośliwego nowotworu mózgu – donoszą nowojorscy naukowcy na łamach czasopisma „Nature Cancer”.

Mitochondria to wewnątrzkomórkowe struktury produkujące niezbędną do procesów życiowych energię, które można porównać do „komórkowych elektrowni”.
W komórkach nowotworowych przeważnie ich efektywność jest zaburzona. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku zidentyfikowali jednak podtyp glejaka, który wykorzystuje ich nadaktywność. – Leki blokujące nadaktywność mitochondriów, które przechodzą obecnie kliniczną fazę badań, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Ich działanie testowane jest na grupie pacjentów z rzadko występującą kombinacją genetyczną, powodującą nadaktywność mitochondriów, jednak nasze badania pozwalają już na identyfikację osób z nowotworami napędzanymi przez nadaktywność mitochondriów niezależną od czynników genetycznych – mówi autor analizy dr Antonio Lavarone.

Wnioski ze swoich badań naukowcy oparli na wynikach analizy aktywności biologicznej ponad 17 tys. komórek pochodzących z 36 różnych nowotworów mózgu. – Istniejąca klasyfikacja nowotworów mózgu nie dostarcza wystarczająco dużo informacji. Nie pozwala na odpowiednie prognozowanie i nie wskazuje właściwego sposobu leczenia. To jedna z przyczyn powolnego progresu w leczeniu raka mózgu – zauważają badacze. Ich zdaniem podobne ścieżki molekularne mogą występować także w innych rodzajach nowotworów. Oznaczałoby to, że leki zwalczające mitochondrialną postać glejaka mogłyby być skuteczne m.in. w walce z mitochondrialną postacią raka płuca.

 

Źródło: Nature Cancer, 2021
Opracował Mariusz Kielar

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?