Skrót artykułu Strzałka

Osoby o nietuzinkowym dorobku zawodowym w różnych dziedzinach medycyny, pasjonaci swojej pracy, świadomi jej znaczenia dla dobra pacjentów i tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia – to kolejni bohaterowie Wrocławskiej Księgi Pamięci.

52. Wrocławska Księga Pamięci. Ludzie medycyny ponownie na kartach zasłużonych dla miasta

 Osoby o nietuzinkowym dorobku zawodowym w różnych dziedzinach medycyny, pasjonaci swojej pracy, świadomi jej znaczenia dla dobra pacjentów i tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia – to kolejni bohaterowie Wrocławskiej Księgi Pamięci. Jej 52. edycja odbyła się w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, która nie po raz pierwszy godnie ugościła kolejnych laureatów tego miejskiego projektu, któremu patronuje prezydent Wrocławia.

 tekst i zdjęcia: Małgorzata Wieliczko
współpraca Wanda Ziembicka-Has

– Jesteśmy zaszczyceni, że tacy wspaniali wrocławianie goszczą w naszej Izbie, że możemy państwa przy okazji także poznać. Jak i to, co uczyniliście dla ludzi słabszych, trochę wykluczonych, którzy są dla nas zawsze ważni – zapewniła w imieniu gospodarzy uroczystości Alicja Marczyk-Felba, wiceprezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej ds. stomatologii.

Od lewej: Alicja Marczyk-Felba – wiceprezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia i red. Wanda Ziembicka-Has – pomysłodawczyni i animatorka Wrocławskiej Księgi Pamięci

 Za tę gościnę i duże zainteresowanie Wrocławską Księgą Pamięci (WKP), zainicjowaną i nieprzerwanie prowadzoną i przez red. Wandę Ziembicką-Has, podziękował Radzie i Izbie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk: – Bardzo doceniam fakt, że po raz kolejny możemy się tutaj spotkać z wybitnymi wrocławiankami i wrocławianami, ludźmi, którzy budują nasze miasto od wielu lat i w wielu wymiarach – dziś, jak widzimy, głównie w wymiarze medycznym. I mam nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie w tym miejscu.

Twórcy WKP składają szczególne podziękowania na ręce dr. n. med. Pawła Wróblewskiego – prezesa DRL, lek. dent. Alicji Marczyk-Felby -– wiceprezes DRL, dyrektorów Biura DIL – mgr. Jacka Bondyry i mgr Marii Jarosz, oraz wszystkich zaangażowanych w przeprowadzenie uroczystości pracowników DIL.

Podczas 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci, 20 lutego br., prezydent miasta wręczył medale „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia” oraz statuetki Super Diament Wrocławia.

Merito de Wratislavia:
prof. Romuald Cichoń

Prof. Romuald Cichoń jest bohaterem drugiego planu słynnego zdjęcia z 1987 r., wykonanego dla magazynu „National Geographic”. Na pierwszym planie, przy stole Zbigniew Religa po 23-godzinnej operacji, w tle śpiący w kącie sali jego 28-letni asystent. Prof. Cichoń otrzymał taką specjalną pamiątkę z dedykacją od twórców WKP

Uczeń i asystent prof. Zbigniewa Religi. Dziś jako kardiochirurg współpracujący z wieloma ośrodkami na świecie rozsławia imię Wrocławia, propagując myśl naukową i nowe rozwiązania w dziedzinie kardiochirurgii. Prof. Cichoń wykonał najwięcej na świecie operacji na sercu z użyciem robota da Vinci. Od 23 lat jest związany z Wrocławiem i regionem. Zaczynał tu od tworzenia Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet, gdzie zoperowano już 15 tys. dorosłych i 2300 dzieci. W dorobku prof. Cichonia jest m.in. 49 prac naukowych, ponad 40 doniesień i tyleż streszczeń, opublikowanych w światowych czasopismach naukowych i dziennikach zjazdowych, oraz liczne wideofilmy.

Merito de Wratislavia:
dr n. med.
Eleonora Mess

Dzięki staraniom dr n. med. Eleonory Mess doszło do integracji wszystkich uczelni Wrocławia w celu ujednolicenia i propagowania wiedzy z zakresu opieki hospicyjnej i medycyny paliatywnej. Współtwórczyni Hospicjum Dziecięcego we Wrocławiu, odpowiedzialna także za merytoryczne opracowanie i promowanie Hospicjum Ojców Bonifratrów. Jako pierwsza w Polsce, współpracując z prof. Janiną Bogusławską-Jaworską, wprowadziła dzieci do szpitala, by integrować chorych ze zdrowymi. Wdrożyła elementy muzykoterapii w klinice onkologii dziecięcej. Pomagała dzieciom z Ukrainy, pozbawionym rodziców. Wsparła przewóz dzieci chorych na raka do polskich klinik i hospicjów we Lwowie.

Merito de Wratislavia:
prof. dr hab. n. med.
Joanna Maj

Od 1980 r. związana z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, z Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii – zastępca kierownika tej kliniki w USK. Pod jej kierunkiem kilkudziesięciu lekarzy uzyskało specjalizację z dermatologii i wenerologii. Główne kierunki zainteresowań naukowych prof. Maj to patogeneza, diagnostyka i leczenie pierwotnie skórnych chłoniaków T i B-komórkowych oraz szeroko pojęta onkologia dermatologiczna – jest autorką wielu opracowań naukowych z tym związanych. Współautorka stanowisk Grupy Ekspertów PTD co do m.in. diagnostyki i leczenia chłoniaków pierwotnych skórnych, łuszczycy plackowatej, tocznia układowego czy atopowego zapalenia skóry. W uznaniu pracy otrzymała m.in. Medal im. prof. Jana Mikulicza-Radeckiego, Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” oraz nagrodę studentów i doktorantów Lider Dydaktyki.

Merito de Wratislavia:
dr n. wet. Grzegorz Sapikowski

Specjalista w dziedzinie chorób psów i kotów oraz radiologii weterynaryjnej, dydaktyk. Stworzył autorski program kształcenia z zakresu stomatologii weterynaryjnej – od 15 lat

prowadzi, także na studiach podyplomowych, przedmiot fakultatywny: weterynaryjna stomatologia zachowawcza. Wyróżniony tytułem Mistrza Dydaktyki na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Przyrodniczego. Jest twórcą Klinicznej Pracowni Diagnostyki Radiologicznej oraz Klinicznej Pracowni Stomatologicznej Weterynaryjnej Katedry Chorób Wewnętrznych. Aktywny we współpracy z górskim i wodnym pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną oraz policją w zakresie opieki nad psami służbowymi ratowniczymi i psami „na emeryturze”. Autor 120 publikacji naukowych i współredaktor książek, monografii i podręczników.

Merito de Wratislavia:
dr n. med. Jerzy Pawełczyk

Specjalista chirurg, cieszący się we Wrocławiu wielkim autorytetem w swojej dziedzinie, zastępca kierownika Kliniki Chirurgicznej w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym. Odbył liczne staże w polskich i europejskich ośrodkach wiodących. Od ponad 40 lat przy stole operacyjnym, zarówno jako operator, a ostatnio asystent – nauczyciel chirurgów. Dr Pawełczyk ma wyjątkowo dobre kontakty z pacjentami, którzy mu ufają i dzięki temu nie odczuwają wielkiego strachu przed operacją. Konsultant szpitala w zakresie tzw. trudnych pacjentów. Jest opiekunem koła chirurgicznego i absolwentów Wydziału Lekarskiego w trakcie stażu podyplomowego. Kierownik specjalizacji trzech rezydentów z zakresu chirurgii ogólnej. Bardzo aktywny uczestnik i organizator konferencji i zjazdów chirurgicznych.

Merito de Wratislavia:
Beata Kowalczyk

Dyplomowana pielęgniarka, w zawodzie już 45 lat, obecnie w Regionalnej Poradni Diabetologicznej. Poza badaniami klinicznymi, należy do niej opieka pielęgniarska nad chorującymi na cukrzycę typu-1, typu-2, insulinooporność, otyłość. Jedna z najlepszych edukatorek we Wrocławiu i na arenie ogólnopolskiej w temacie cukrzycy. Szkoli z obsługi glukometrów najnowszej generacji, aplikatorów LIBRY, techniki i zasad podawania insuliny, stylu życia, aktywności fizycznej. Uczestniczka międzynarodowych programów klinicznych. Współpracuje m.in. z laboratoriami międzynarodowymi, jak Covance, PPD czy Q Solution. Swoją znajomość języków angielskiego, rosyjskiego i ukraińskiego wykorzystuje również podczas pomocy chorym uchodźcom.

Posiada wiele certyfikatów potwierdzających jej wiedzę i umiejętności.

Merito de Wratislavia: Ewa Cela

Dyplomowana pielęgniarka, od 41 lat związana z kardiologią 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – obecnie w Ośrodku Chorób Serca przy Klinice Kardiologii. Absolwentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kierunku pedagogika specjalna, w zakresie pedagogiki leczniczej, a także studiów podyplomowych w WSZ „Edukacja” z zarządzania zasobami ludzkimi z elementami psychologii. Jako oddziałowa jest odpowiedzialna za odcinki kardiologii ogólnej i niewydolności serca, organizując pracę wielu pielęgniarek m.in. w związku z przygotowaniem chorych do koronarografii. Ceniona za profesjonalizm i empatię zarówno przez przełożonych i współpracowników, jak i pacjentów.

Merito de Wratislavia:
Jolanta Geczew

Od 44 lat w zawodzie, dyplomowana pielęgniarka, najpierw we wrocławskim szpitalu im. Rydygiera, a dziś w Spółdzielczym Centrum Rehabilitacyjno-Medycznym RESURS, mimo przejścia przed kilkoma laty na emeryturę. Zdecydowała o tym chęć dalszego pomagania osobom z niepełnosprawnościami, chorym seniorom, poddawanym zabiegom medyczno-rehabilitacyjnym i fizykoterapii. Jolanta Geczew wiele lat pracuje w polu magnetycznym – podczas zabiegów elektrodiagnostyki. Jest ceniona za perfekcyjne wykonywanie pacjentom jonoferezy, elektrodźwięków czy prądów diadynamicznych, a także cierpliwość i empatię. Mimo że jej praca nie jest sowicie wynagradzana, wykonuje ją z poczuciem satysfakcji z możliwości wspierania wielu pacjentów oczekujących pomocy.

Merito de Wratislavia:
medal nareszcie w rękach dr n. med. Emilii Stefanickiej

To honorowe wyróżnienie w ramach WKP miała odebrać 21.10.2021 r. Niestety ciężko zachorowała na COVID, potem musiała się poddać operacji. 20 lutego dotarła jednak do DIL-u i prezydent miasta mógł wręczyć dr Stefanickiej medal „Zasłużony dla Wrocławia”. Gwoli przypomnienia, dr n. med. Emilia Stefanicka, wrocławianka od 1947 r., jest pediatrą, która przepracowała w opiece zdrowotnej 58 lat, a po przejściu na emeryturę do 80. roku wykonywała jeszcze zlecenie kontraktowe w przychodni VITA.

Super Diament Wrocławia:
Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne RESURS

Wyróżnienie dla Centrum RESURS odebrał jego prezes Jerzy Kowalew

Działa w mieście już od 34 lat, pomagając walczyć z chorobami i w rehabilitacji zwłaszcza osobom w wieku senioralnym, z niepełnosprawnościami lub bez, ale wymagającymi pełnej opieki fizjoterapeutycznej. To bardzo cenione przez wrocławian Centrum świadczące usługi w pełnym pakiecie kilkudziesięciu zabiegów, masaży czy ćwiczeń i terapii, inhalacji, tlenoterapii i zabiegów elektromagnetycznych. Jako jeden z niewielu ośrodków w kraju, RESURS rozszerzył ofertę usług dla seniorów o rehabilitację i wypoczynek na Dolnym Śląsku i nad morzem w formie tzw. krótkich turnusów zabiegowo-rehabilitacyjnych z pełną opieką lekarską. Filozofią Centrum jest bowiem nie tylko dbanie o zdrowie, ale i świadome zapobieganie powikłaniom chorobowym u ludzi starszych.

Pozostali laureaci 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci

Nie są zawodowo związani z medycyną, ale w ich pracy i działalności społecznej ta dziedzina przewija się często, a pomoc osobom tzw. szczególnej troski, często wykluczonym z powodu trudności różnej proweniencji, nie jest dla nich tematem obcym. Dlatego wśród wyróżnionych podczas uroczystości w DIL-u znaleźli się również uhonorowani Super Diamentami Wrocławia:

Ariel Fecyk i Krzysztof Peda, czyli założyciele i prezesi Stowarzyszenia na rzecz Równego Dostępu do Kształcenia „Twoje nowe możliwości”, zatrudniającego 150 osób, w tym blisko 20% osób z niepełnosprawnościami, i obejmującego we Wrocławiu usługami wspierającymi ponad tysiąc osób. Dwukrotni laureaci Lodołamaczy;

Juliusz Woźny, historyk sztuki, nauczyciel, rysownik, malarz, dziennikarz, współtwórca prezentowanej w Centrum Historii Zajezdnia wystaw „Wrocław 1945-2016” i „Golgota Wschodu” – o dziejach Polaków na „nieludzkiej ziemi”. Zaangażowany na rzecz chorych wrocławian za sprawą malowanych przez siebie „Aniołów wrocławskich”, które są licytowane na aukcjach charytatywnych;

Katarzyna Kaczorowska, dziennikarka, zajmuje się m.in. tematyką medyczną. W czasie pandemii wiele jej publikacji dotyczyło zarówno medycznych, jak i społecznych aspektów związanych z COVID-19. Jako aktywistka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w tym intelektualnymi, i ich praw, pisze również o sytuacji tych ludzi oraz o problemach osób starszych – zdrowotnych i związanych z kwestiami opiekuńczymi.

Wrocławska Księga Pamięci (WKP) „spisywana” jest od września 2016 r. Trafiają do niej osoby związane z dolnośląską stolicą nieprzeciętnymi życiorysami i dokonaniami, które sprawiają, że Wrocław zyskuje na randze europejskiej metropolii o bogatej historii, tradycji i kulturze. Wśród nich są artyści, sportowcy, naukowcy, pracownicy ochrony zdrowia, dziennikarze, rzemieślnicy, społecznicy, wolontariusze i wielu innych, młodych i starszych przedstawicieli różnych profesji i pasji. Patronem i współorganizatorem WKP jest obecny prezydent Wrocławia, a wcześniej dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM – Jacek Sutryk, którego do idei wyróżniania nietuzinkowych wrocławian przekonała, także wielce zasłużona dla miasta – red. Wanda Ziembicka-Has.

 

 

 

 

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?