Skrót artykułu Strzałka

Czterdziesta karta Wrocławskiej Księgi Pamięci została zapisana kolejnymi ważnymi dla środowiska lekarskiego nazwiskami. – Nazwiskami medyków, których wiedza, oddanie i ofiarność są nieocenionym orężem w walce z COVID-19 – mówiła 23 lutego w siedzibie DIL organizatorka przedsięwzięcia red. Wanda Ziembicka-Has. Na temat bohaterów tej edycji WKP – podczas wręczania im przyznanych przez prezydenta miasta Jacka Sutryka medali „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”, a także specjalnych wyróżnień w postaci Super Diamentów – padło wiele superlatywów. Sami laureaci twierdzili zgodnie, że honory, których dostąpili, należą się zespołom ludzi za nimi stojących.  

40. WROCŁAWSKA KSIĘGA PAMIĘCI. NASI LEKARZE DOCENIENI ZA ODWAGĘ I DETERMINACJĘ W WALCE Z PANDEMIĄ

Czterdziesta karta Wrocławskiej Księgi Pamięci została zapisana kolejnymi ważnymi dla środowiska lekarskiego nazwiskami. – Nazwiskami medyków, których wiedza, oddanie i ofiarność są nieocenionym orężem w walce z COVID-19 – mówiła 23 lutego w siedzibie DIL organizatorka przedsięwzięcia red. Wanda Ziembicka-Has. Na temat bohaterów tej edycji WKP – podczas wręczania im przyznanych przez prezydenta miasta Jacka Sutryka medali „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”, a także specjalnych wyróżnień w postaci Super Diamentów – padło wiele superlatywów. Sami laureaci twierdzili zgodnie, że honory, których dostąpili, należą się zespołom ludzi za nimi stojących.  

Zdjęcie

Fot. M.J. i W.W.
Od lewej: lek. stom. Radosław Jadach, prof. Szymon Dragan, prof. Jarosław Drobnik, dr n. med. Danuta Wendycz-Domalewska, kpt. Renata Mycio, dr n. med. Janusz Sokołowski, dr n. med. Sylwia Serafińska, prof. Grzegorz Mazur, red. Wanda Ziembicka-Has, dr n. med. Wojciech Barg, prof. Waldemar Goździk, lek. stom. Jacek Ćwirko i wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur

Słów uznania nie szczędził bohaterom 40. Wrocławskiej Księgi Pamięci wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. – Chylę czoło przed Państwa profesjonalizmem, dokonaniami, ogromną wiedzą oraz umiejętnością dzielenia się swoją pracą pro publico bono. W imieniu prezydenta Jacka Sutryka i własnym dziękuję za humanitaryzm, za to, że ofiarowują Państwo innym nie tylko umysł, ale też dobre słowo, życzliwość, cierpliwość i uśmiech. We Wrocławiu cenimy sobie to, że jesteśmy otwarci i serdeczni, a Państwo swoim życiem udowadniają, że są elitą tego otwartego serca – mówił.

Osiągnięć naukowych, odwagi i samozaparcia gratulował też laureatom prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej dr n. med. Paweł Wróblewski. W obecności gospodarza – szefa DIL oraz prorektora ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. dr. hab. Szymona Dragana – wiceprezydent Jakub Mazur uhonorował dziesięć osób. Siedmioro z nich odebrało medale…

„ZASŁUŻONY DLA WROCŁAWIA – MERITO DI WRATISLAVIA”:

  • dr n. med. Danuta Wendycz-Domalewska

Specjalistka laboratoryjnej immunologii medycznej we wrocławskim USK, kieruje Laboratorium Biologii Molekularnej. Szybko zorganizowała i zaczęła sprawnie zarządzać pracami laboratorium pod kątem wykrywalności zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród pacjentów i pracowników USK, a także kontrahentów zewnętrznych, którymi są aż 63 jednostki medyczne z Dolnego Śląska.

  • dr n. med. Sylwia Serafińska

Jako zastępca ordynatora I Oddziału Zakaźnego WSS im. J. Gromkowskiego i asystentka w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMW we Wrocławiu od marca roku 2020 nieprzerwanie pracuje na pierwszej linii walki z COVID-19 w zespole kierowanym przez prof. Krzysztofa Simona. Na co dzień zajmuje się tam diagnostyką i terapią chorych, szkoleniami personelu w zakresie metod diagnostyczno-terapeutycznych oraz procedur epidemicznych i szerzeniem wiedzy w zakresie COVID-19 podczas webinariów poświęconych tej chorobie, organizowanych pod jej kierownictwem przez personel lekarski I Oddziału Zakaźnego we współpracy z Dolnośląską Izbą Lekarską.

  • dr hab. n. med. Waldemar Goździk

Jest kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK przy ul. Borowskiej. Na tamtejszym Oddziale Intensywnej Terapii zostało wydzielonych 14 stanowisk dla pacjentów covidowych. Dzięki staraniom prof. Goździka sześciu z nich, by służyć pacjentom najciężej dotkniętym przez COVID-19, ma możliwość wykorzystania ECMO, czyli rodzaju protezy, która zastępuje pracę płuc i (lub) serca, pozwalającej na pozaustrojowe natlenianie krwi i eliminację z niej dwutlenku węgla. Na oddziale utworzony został również mobilny zespół ECMO do transportu pacjentów z COVID-19 z innych szpitali w kraju. Profesor Goździk sprawował nadzór nad przygotowaniem i wyposażeniem ambulansu ECMO, pozyskanego ze środków miasta Wrocławia. Jak ważna i skuteczna okazała się technika ECMO (która jest bardzo inwazyjną i ryzykowną terapią) dla oddziału USK, zaświadcza m.in. zakończone sukcesem długotrwałe leczenie ciężarnej i chorej na COVID-19 pacjentki, u której przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia.

  • dr n. med. Wojciech Barg

Od 2018 r. kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Ma dwie specjalizacje z chorób wewnętrznych. W kręgu badawczych zainteresowań dr. Barga znajdują się metabolomika w chorobach płuc i aktywacja bazofili. Jest koordynatorem uczelnianej wymiany naukowej z Tarnopolskim Narodowym Uniwersytetem Medycznym – za swoją działalność dr Barg został honorowym profesorem tej uczelni, otrzymał również na Ukrainie Order św. Pantaleona, nadany przez Kapitułę Honorową tego orderu w roku 2019.

  • prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur

Kierownik Katedry i Klinika Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej i kierujący oddziałem w USK. Od września 2020 r. na polecenie wojewody i dyrektora USK zorganizował i prowadził oddział internistyczny dla chorych z infekcją COVID-19. Jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania osocza ozdrowieńców w leczeniu wczesnej fazy zakażonych wirusem SARS-COV-2. Na badania nad osoczem otrzymał grant Agencji Badań Medycznych. Efektem zastosowania osocza z pewnością stało się uchronienie wielu chorych przed groźnymi powikłaniami pocovidowymi, a nawet przed śmiercią. Obecnie prof. Mazur jest odpowiedzialny za utworzenie Centrum Chorób Wewnętrznych w USK i na Uniwersytecie Medycznym.

  • prof. dr hab. n. med. Jarosław Drobnik

Naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu. Od początku zaangażowany w walkę z epidemią koronawirusa w tym szpitalu, a także w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Publicznego, Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju, Milickim Centrum Medycznym i wrocławskim Pogotowiu Ratunkowym. Opracował lub współtworzył procedury, związane z walką z epidemią, autor szeregu koncepcji zapobiegania epidemii, które wdrożono na poziomie wojewódzkim i krajowym. Propagator stosowania środków ochrony osobistej i dystansowania oraz szczepień przeciwko COVID-19, również jako konsultant. Przeprowadza badania m.in. w kierunku stosowania danych epidemiologicznych jako podstawy oceny i prognozowania stanu zdrowia ludzkości, analizy danych ze sprawozdawczości rutynowej i specjalnych danych epidemiologicznych.

  • dr n. med. Janusz Sokołowski

Od 2016 r. kieruje SOR w DSS im. Marciniaka we Wrocławiu i jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny ratunkowej, wykonuje też obowiązki lekarza dyżurnego Ośrodka Tlenoterapii. Dobre zabezpieczenie personelu oddziału w środki ochrony indywidualnej, utrzymanie trybu niezależnego przyjmowania chorych zakażonych koronawirusem i tych bez infekcji, a także rozbudowanie struktury SOR-u do potrzeb działania w stanie pandemii (sale izolacyjne) pozwoliły na utrzymanie ciągłości pracy oddziału, którym kieruje dr Sokołowski. Żeby polepszyć opiekę nad pacjentami, podjął się zorganizowania własnego, SOR-owego transportu dla chorych, zwłaszcza tych z najcięższymi objawami COVID-19, wymagającymi zastosowania ECMO w Klinice Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego. Za największy sukces dr Sokołowski uważa jednak utrzymanie zgranego i świetnie współpracującego ze sobą w najtrudniejszych chwilach zespołu.

Pełne życiorysy laureatów w rozszerzonym elektronicznym wydaniu „Medium”

Super Diamenty

– Za odwagę i determinację w walce z koronawirusem we Wrocławiu podczas pandemii – taki napis widnieje na statuetkach, czyli Super Diamentach. Wręczamy je osobom, które gdy zaczęła się pandemia, nie zaprzestały działalności zawodowej na rzecz wrocławian w obawie przed koronawirusem, a ich gotowość do niesienia potrzebującym pomocy w tym czasie jest ponadstandardowa i godna szczególnego uznania – wyjaśniała podczas uroczystości red. Wanda Ziembicka-Has.

23 lutego br. SUPER DIAMENTAMI 40. Wrocławskiej Księgi Pamięci zostali uhonorowani:

  • kpt. Renata Mycio (życiorys w rozszerzonym elektronicznym wydaniu „Medium”)   
  • lek. stom. Radosław Jadach

W chwili wkroczenia do nas koronawirusa, działalność prowadzonej przez niego obecnie kliniki Dental Salon została wstrzymana tylko na dziesięć dni i właściwie jedynie po to, by jej szef przygotował bardzo szczegółowe i restrykcyjne protokoły postępowania w gabinetach stomatologicznych. Zostały one następnie udostępnione nieodpłatnie wszystkim stomatologom w Polsce i za granicą – na grupach i forach internetowych. Doktor Jadach nagrał także osiem filmów edukacyjnych dla lekarzy na czas COVID-19. Wraz ze swoim zespołem wspomagał sanepid oraz NFZ w stworzeniu procedur przyjmowania i leczenia stomatologicznego pacjentów na kwarantannie oraz z pozytywnym testem na koronawirusa. Dental Salon oczywiście także pacjentów przyjmował. Co więcej, w placówce zapadła decyzja o rozszerzeniu programu pro publico bono o urazy zębów u dzieci – taka pierwsza pomoc jest również udzielana najmłodszym natychmiast.

  • lek. chirurg stom. Jacek Ćwirko

W czasie tuż przed rozwojem pandemii, w roku 2019 uczestniczył w zaawansowanym kursie implantologicznym na Uniwersytecie Medycznym w Kartagenie, w Kolumbii, gdzie doskonalił chirurgiczne procedury implantologiczne. Po powrocie bacznie zaś obserwował rozprzestrzenianie się koronawirusa w naszym kraju, a gdy i w Polsce ogłoszono pandemię, zdecydował – wraz ze swoją asystentką Martą Wites – o nieprzerywaniu działalności i konieczności niesienia pomocy dentystycznej pacjentom, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Doktor Ćwirko był zawsze dostępny pod telefonem na każde wezwanie cierpiących. Cały czas utrzymuje otwarty gabinet. Dzięki swojej postawie zdobył miano odważnego stomatologa, za co doceniła go także Rada Osiedla „Plac Grunwaldzki”, nominując go do tytułu Honorowy Mieszkaniec Osiedla.

 

M.J.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?