
-
Prof. dr. hab. n. med. Józef Małolepszy (16.03.1933-5.01.2025)
Prof. dr. hab. n. med. Józef Małolepszy
Prof. Józef Małolepszy urodził się 16 marca 1933 roku w Gniewie nad Wisłą, zmarł 5 stycznia 2025 roku we Wrocławiu. Jego ścieżka zawodowa rozpoczęła się na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, gdzie ukończył studia medyczne w roku 1957. Zdolności i pasja do nauki zaprowadziły go na szczyty kariery akademickiej – w 1967 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, w 1974 roku tytuł doktora habilitowanego, a w 1992 roku został profesorem nauk medycznych.
Od 1980 roku, przez ponad dwie dekady, kierował Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jego działalność w tym okresie miała ogromny wpływ na rozwój alergologii w Polsce. Był autorem wielu znaczących publikacji naukowych, które wyznaczały kierunki badań i leczenia chorób alergicznych. Jako nauczyciel i mentor kształcił kolejne pokolenia studentów, lekarzy, naukowców, przekazując im nie tylko wiedzę, ale również swoje zaangażowanie i pasję do medycyny.
Prof. Małolepszy był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Odegrał kluczową rolę w organizacji Kongresu Założycielskiego Towarzystwa w 1982 roku. W latach 1988-1994 pełnił funkcję prezydenta Towarzystwa. W 1996 roku, w uznaniu jego nieocenionych zasług dla rozwoju alergologii i Towarzystwa, został uhonorowany tytułem Członka Honorowego PTA.
Za swoje osiągnięcia naukowe i wkład w rozwój polskiej medycyny, prof. Józef Małolepszy był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Jego działalność była również doceniana na arenie międzynarodowej – został Członkiem Honorowym takich prestiżowych organizacji, jak American College of Physicians and American Society of Internal Medicine (2000) oraz European Federation of Internal Medicine (2001).
Profesor całe swoje życie poświęcił rozwojowi nauki, doskonaleniu medycyny i niesieniu pomocy pacjentom.
Pamięć o profesorze Józefie Małolepszym, jego osiągnięciach i niezłomnej postawie, pozostanie w sercach tych, którzy mieli zaszczyt go znać i współpracować z nim.
Robert Pawłowicz
Fot. z archiwum UMW