-

Andrzej Makowski (1935-2024)

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci doktora Andrzeja Makowskiego. Doktor Andrzej Makowski był czynnym zawodowo lekarzem przez ponad 60 lat. Całe swoje życie zajmował się chorobami układu oddechowego, a w szczególności pylicami płuc.

Dyplom lekarza zdobył 28 września1959 r. po ukończeniu Akademii Medycznej w Białymstoku i rozpoczął specjalizację w zakresie chorób płuc, zdobywając w roku 1964 I°, a w 1970 roku IIº specjalizacji. Swoją pracę zawodową rozpoczął w Ełku w Powiatowej Przychodni Obwodowej, a następnie pracował w Szpitalu Powiatowym.

Do Wałbrzycha przyjechał w 1965 r. i na stałe związał się ze środowiskiem górniczym. Na początku pracował w Wałbrzyskiej Przychodni Przeciwgruźliczej, potem w Wojewódzkim Szpitalu im. dr. Alfreda Sokołowskiego w Oddziale Chorób Płuc oraz w Poradni Przeciwpyliczej, a od 1993 r. do 2021 r. w Dolnośląskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Wałbrzychu. Znany był wszystkim górnikom jako lekarz prowadzący Poradnię Przeciwpyliczą. Pracując w Oddziale Chorób Płuc dał się poznać nie tylko jako lekarz oddany pacjentom, ale również wspaniały kolega z ogromną wiedzą i doświadczeniem, pomagający nam podczas pracy w oddziale i na dyżurach.

Był cenionym lekarzem, znanym nie tylko w Wałbrzychu, ale też w całej Polsce. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Medycyny Pracy w Sosnowcu, gdzie cieszył się dużym uznaniem. W Instytucie konsultował trudne przypadki pylic płuc. Był tam ceniony za wiedzę i doświadczenie nie tylko przez profesorów Instytutu, ale też innych lekarzy z Polski, którzy przyjeżdżali na konsultacje. W roku 1971 uczestniczył w IV Międzynarodowej Konferencji w sprawie Pylic w Bukareszcie, gdzie sformułowano definicję pylicy płuc, która obowiązuje do dzisiaj.

Doktor Andrzej Makowski był wieloletnim członkiem Zespołu Ratownictwa Górniczego w Wałbrzychu. Podczas akcji ratowniczych w kopalniach zawsze z odwagą i poświęceniem niósł pomoc górnikom. 4 kwietnia 1986 r. otrzymał Medal Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu za pomoc, odwagę oraz ofiarność w akcji ratowania górników w KWK „Thorez” i  KWK „Wałbrzych”, natomiast 4 grudnia 1986 r. otrzymał Honorową Odznakę Zasłużonego Ratownika Górniczego nadaną również przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W tym samym roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Doktor Makowski został także odznaczony w 1994 r. Złotym Medalem nadanym  przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu za przeprowadzenie sprawnego przebiegu akcji ratowania poszkodowanych w Zakładzie Górniczym „Chrobry” w Wałbrzychu 8 lutego 1994 r. Ponadto za niesienie i udzielanie pomocy w zagrożonych kopalniach otrzymał wiele pochwał, podziękowań oraz dowodów uznania.

Doktor Andrzej Makowski był wieloletnim przyjacielem wałbrzyskich klubów sportowych. Sprawował nad nimi opiekę lekarską, szczególnie nad Górniczym Klubem Sportowym „Chełmiec”, którego był wiernym kibicem. Pracował też społecznie jako lekarz na rzecz Miejskiego Klubu Sportowego MKS Szczawno-Zdrój, za co w 2014 r. został mianowany Przyjacielem tego klubu i Honorowym Członkiem Miejskiego Klubu Sportowego w Szczawnie-Zdroju.  Brał również udział we wspólnych Barbórkach i Karczmach Piwnych. Doktor Andrzej Makowski był człowiekiem niezwykle rodzinnym. W 2009 r. otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w 50. rocznicę związku małżeńskiego. Był też wieloletnim członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz od 1995 r. członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, a później Świdnickiej.

Dr. Andrzeja Makowskiego zapamiętamy jako naszego nauczyciela i dobrego kolegę, zawsze miłego, uśmiechniętego i uczynnego. Przez wiele lat uczył nas lekarzy diagnostyki pylicy płuc, a wszyscy wiedzą, że w pylicach był najlepszym z najlepszych.

Doktorze Andrzeju, będzie nam Ciebie brakowało.

Cześć Jego Pamięci!

Grażyna Wybieralska-Chalimoniuk
Lucyna Zienkowicz

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?