Trzy dni rozmów o ginekologii i położnictwie
W dniach 3-5 października 2019 r. we Wrocławiu w hotelu „Mercure” Wrocław Centrum spotkało się 300 ginekologów z całego kraju, aby dyskutować o ginekologii i położnictwie na co dzień. Było to pierwsze tego typu spotkanie.
I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Ginekologia i położnictwo na co dzień” przyciągnęła zainteresowanych bogactwem programu i poruszanych tematów. Organizatorem konferencji był prof. dr hab. Mariusz Zimmer wraz zespołem lekarzy II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wydarzenie objęli patronatem prezydent Wrocławia, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.
Konferencja była wyjątkowa, i to pod wieloma względami. Z racji mnogości poruszanych tematów całe spotkanie trwało 3 dni. Polscy ginekolodzy mieli okazję wysłuchać kilkunastu wykładów wybitnych specjalistów zajmujących się problematyką ginekologii i położnictwa na co dzień. Duże zainteresowanie wzbudziły kursy zwłaszcza wśród młodych adeptów ginekologii.
Konferencja skierowana była głównie do lekarzy praktyków na każdym szczeblu zaawansowania zawodowego, od rezydentów do ordynatorów oddziałów, jak również do położnych – pielęgniarek pracujących w każdym miejscu oddziału ginekologiczno-położniczego – od sali porodowej – przez izbę przyjęć aż do bloku operacyjnego. 3 października odbyły się kursy:
- kurs USG – zaawansowane badania. Badania prenatalne + echo serca płodu,
- kurs HSC (histeroskopii) – na trenażerach.
Kursy zostały przeprowadzone przez wybitnych specjalistów.
Kurs USG prowadzony przez zaproszonych gości takich jak: dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, prof. dr hab. Marek Pietryga, dr hab. n. med. Tomasz Fuchs, dr hab. n. med. Piotr Kaczmarek; prof. ICZMP, dr hab. n. med. Dariusz Borowski; prof. UMK. Po części teoretycznej odbyły się praktyczne warsztaty prowadzone pod okiem specjalistów. Kurs HSC na trenażerach (histeroskopii) przeprowadzony został przez zespół specjalistów z II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu. A tworzyli go: prof. dr hab. Mariusz Zimmer, dr hab. n. med. Michał Pomorski, dr hab. n. med. Lesław Sozański, dr Artur Wiatrowski, dr n. med. Jakub Śliwa. Po części teoretycznej uczestnicy kursu mogli ćwiczyć wykonanie histeroskopii na specjalistycznych trenażerach.
Główna część konferencji zgromadziła wielu wybitnych naukowców i specjalistów z kraju (około 41 wykładowców). W piątek odbyły się sesje: I – Szyjka macicy – diagnostyka i postępowanie, II – Mięśniaki macicy – kiedy patologia, kiedy norma?, wykład konsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwa prof. dr. hab. Krzysztofa Czajkowskiego pt. „Niewydolność szyjki macicy”, III – Patologia jamy macicy – jak diagnozować, jak postępować?, IV – Guzy przydatków – jak diagnozować, jak postępować?, V – Uroginekologia – zaburzenia statyki – nietrzymanie moczu.
W piątkowe przedpołudnie odbyła się specjalna sesja młodych rezydentów z prezentacji prac nadesłanych. Stanowi to pewnego rodzaju powrót do przeszłości, a zarazem novum w naszych konferencjach. Program sesji dla rezydentów składał się z czternastu zgłoszonych prac przez młodych rezydentów.
5 października odbyły się sesje: VI – Aspekty prawne naszej działalności, VII – Wybrane problemy w przebiegu ciąży i porodu, VIII – Ciąża II i III trymestr – diagnostyka ultrasonograficzna, IX – Ciąża wczesna – planowanie ciąży. Równolegle toczyła się sesja przeznaczona dla pielęgniarek i położnych. W jej trakcie omówiono szczegółowo takie zagadnienia jak: pomiar poziomu lęku u pacjentek po zabiegu cięcia cesarskiego przed ich wczesnym uruchomieniem zgodnym z zaleceniem protokołu ERAS, położna na oddziale ginekologii, poród hospicyjny – opieka położnych, opieka nad ciężarną w ciąży powikłanej w wybranych przypadkach. Po warsztacie odbył się warsztat dla położnych i pielęgniarek z obsługi sprzętu do endoskopii.
Konferencja okazała się wielkim sukcesem naukowym i organizacyjnym.
prof. dr hab. Mariusz Zimmer