70 LAT UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. PIASTÓW ŚLĄSKICH WE WROCŁAWIU – INAUGURACJA
Pierwszego stycznia 1950 roku powołano do życia, jako odrębną uczelnię, wrocławską Akademię Medyczną. W roku 2012 uczelnia stała się Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. 14 lutego 2020 zainaugurowano obchody 70-lecia istnienia UM. Podczas radosnej uroczystości, w podniosłej atmosferze Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, po raz pierwszy w historii wręczono nagrody im. Wiktora Brossa za wybitne osiągnięcia medyczne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Profesor Wiktor Bross był kardiochirurgiem, medycznym pionierem, otwierał przed swoimi współpracownikami zupełnie nowe możliwości. 12 lutego 1958 roku przeprowadził pierwszą operację na otwartym sercu w hipotermii. Było to zamknięcie ubytku międzyprzedsionkowego.
– Nagroda jest połączeniem naszej historii ze spojrzeniem w przyszłość medycyny uniwersyteckiej. Niewątpliwie tworzyć ją będą członkowie nagradzanych zespołów. Nie ukrywam, że marzy nam się rozwijanie »
osiągnięć prof. Brossa, także w zakresie przeszczepów serca. Jubileusz to doskonały moment na wyznaczenie sobie ambitnych planów – mówił prof. dr hab. Piotr Ponikowski, p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Świętujmy radośnie – zachęcał w swoim wystąpieniu, podkreślając szacunek dla przeszłości i osiągnięć naszych poprzedników. Przypomniał, że niewyobrażalnym wysiłkiem odbudowywali uczelnię z gruzów. Te gruzy były gruzami Wrocławia. – Nasza historia nieodłącznie wpleciona jest w historię miasta podnoszonego z ruin. Odbudowywanego przez ludzi, którzy przybyli tu z bardzo różnych stron, przywożąc swoją historię i doświadczenia. Jubileusz 70-lecia jest idealną okazją do rozpoczęcia dyskusji o tym, jaką uczelnię chcemy im pozostawić. – Odbyłem w ostatnim czasie wiele inspirujących rozmów, które uświadomiły mi różnorodność punktów widzenia i potrzeb poszczególnych grup pracowników naszej uczelni. Wiem dziś na pewno, że jubileusz 70-lecia musimy wykorzystać na jak najliczniejsze dyskusje w różnych gremiach i kręgach uczelni, byśmy dobrze zrozumieli, czego potrzebują jej pracownicy, i dopiero wyposażeni w tę wiedzę, przystępowali do budowania strategii na kolejne lata. Już dziś państwa do tych rozmów zapraszam – podkreślał prof. Piotr Ponikowski, który podzielił się także swoimi oczekiwaniami. –Chciałbym uczelni, która dba o swoich pracowników, stwarzając im możliwości rozwoju i rozumiejąc ich potrzeby. Uczelni, która nie tylko istnieje w otaczającej ją rzeczywistości, ale ją rozumie i udoskonala – mówił.
Życzenia złożyli także zaproszeni na uroczystość goście. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski mówił nie tylko o historii uczelni, ale też o obecnej pasji p.o. rektora – żartując, że ta siedemdziesiątka to – w nawiązaniu do maratonu – dopiero dziesiąty kilometr, więc wiele jeszcze przed nami.
W swoim wystąpieniu marszałek Cezary Przybylski skupił się na wspólnych działaniach i możliwościach, jakie daje Dolny Śląsk – jeden z najszybciej rozwijających się regionów. O dotychczasowych osiągnięciach uczelni mówił z uznaniem reprezentujący ministra zdrowia i prezesa Agencji Badań Medycznych Jakub Berezowski. Zaznaczał, że ABM przygotowuje liczne konkursy, w których duże środki przeznaczy na rozwój badań klinicznych. Przypomniał, że wrocławska uczelnia w jednym z wyścigów odniosła sukces – wygrywając konkurs na prowadzenie studiów podyplomowych z przeprowadzania badań klinicznych.
W imieniu wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego gratulacje i najlepsze życzenia złożył zebranym Piotr Dytko. Wcześniej prezent i list gratulacyjny od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka wręczył rektorowi UM wiceprezydent Jakub Mazur.
Doktor hab. Jarosław Barański, kierownik Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich podkreślał, że nie należy rezygnować z opowiadania własnej historii. – Kto zrzeka się własnej historii, ten rezygnuje z siebie samego – przypominał słowami Odo Marquarda autor wykładu. Przestrzegał też: – Jeśli nie my będziemy opowiadać, inni to uczynią za nas.
Sylwetkę swojego mistrza i mentora prof. Wiktora Brossa przedstawić miał prof. Bogdan Łazarkiewicz – były rektor, doktor honoris causa uczelni i przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów. Niestety, stan zdrowia nie pozwolił Profesorowi wziąć udziału w uroczystości. W jego imieniu tekst odczytał prof. Wojciech Kielan.
Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie nagród im. prof. Wiktora Brossa za osiągnięcia medyczne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w 2019 roku. Statuetki wręczono zespołom:
- Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej;
- Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej;
- Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej;
- Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej;
- Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii;
- Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej i II Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej i Anestezjologii USK.
Uroczystość zakończył brawurowo i z właściwą sobie werwą przewodniczący komitetu organizacyjnego jubileuszu uczelni prof. Andrzej Milewicz, który przedstawił plan świętowania, planowane publikacje czy wystawy. Przypomniał też o centralnej uroczystości, zaplanowanej na 2 czerwca 2020 roku w Operze Wrocławskiej. Jako że uroczystość miała miejsce w dniu św. Walentego, prof. Milewicz przypomniał o zbawiennym wpływie oksytocyny – hormonu, który czyni ludzi lepszymi. Jak mówił: – Wystarczy przytulać kogoś przez sześć sekund, by wyczuć bicie serca. – To czyni nas lepszymi ludźmi – mówił, wzywając wszystkich uczestników do powstania i przytulenia osoby obok siebie, nieoczekiwanie budząc tym radość i uśmiech na twarzach zebranych.
Magdalena Orlicz-Benedycka