Skrót artykułu Strzałka

Wieści z Delegatury Wałbrzyskiej

 Lekarze, członkowie Komisji Seniorów Wałbrzyskich, tym razem wybrali się na wycieczkę integracyjną do Bolesławca. Było zwiedzanie, zakupy i miło spędzony czas na zamku w Kliczkowie.

Wieści z Delegatury Wałbrzyskiej

 Lekarze, członkowie Komisji Seniorów Wałbrzyskich, tym razem wybrali się na wycieczkę integracyjną do Bolesławca. Było zwiedzanie, zakupy i miło spędzony czas na zamku w Kliczkowie.

Irena Komar i dr Jerzy Grzesiuk – emerytowani okuliści wałbrzyscy

 

Od lewej: Alina Kawka (anestezjolog), Sabina Gorzędowska (lekarz rodzinny), Lucyna Masłowska-Szczęsny (przewodnicząca Koła Seniorów Delegatury Wałbrzyskiej, neurolog i psychiatra) i Ewa Wagner (neurolog)

3 października br. zainaugurowano rok akademicki w Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, gdzie od kilku lat działa Instytut Medyczny z kierunkami kształcenia w zakresie dietetyki, kosmetologii, pielęgniarstwa, techniki dentystycznej. W trakcie tej niezwykle podniosłej uroczystości minister Wojciech Murdzek wręczył odznaczenia i medale za długoletnią służbę pracownikom uczelni. Nasz kolega, lekarz dentysta dr n. med. Maciej Żak otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz Odznakę Honorową Ministra Zdrowia za Zasługi dla Ochrony Zdrowia. Dr Żak, nasz delegat na Zjazd DIL, to współtwórca od lat działającego kierunku Technika dentystyczna na tej uczelni. Jest niezwykle aktywny zawodowo i społecznie w naszym wałbrzyskim środowisku. Maćku – serdecznie gratulujemy!

Moment wręczenia odznaczeń ministerialnych – w środku dr n. med. Maciej Żak

6 października br. w Bystrzycy Kłodzkiej odbyło się kolejne spotkanie Terenowego Koła Lekarzy DIL. Jest to bardzo aktywna grupa, która pod kierunkiem wieloletniego szefa koła dr. n. med. Mariana Szołtysika systematycznie się spotyka i szkoli.

Tym razem bardzo ciekawy wykład, który wzbudził interesującą dyskusję – „Na progu sezonu wirusowych zakażeń układu oddechowego – czym i jak możemy zapobiegać”, przedstawił częsty gość ziemi bystrzyckiej – prof. dr hab. Leszek Szenborn. Wieczór był szczególny i uroczysty, bowiem nasz kolega Marian Szołtysik – lekarz specjalista pediatra, przez 62 lata czynny zawodowo, od 1983 roku związany z ziemią bystrzycką, postanowił przejść na emeryturę, zarówno jako wieloletni ordynator Oddziału Pediatrycznego szpitala w Bystrzycy Kłodzkiej, jak i przewodniczący Koła DIL .

Dr n. med. Marian Szołtysik jest niezwykłym lekarzem – oddany dzieciom i mieszkańcom Bystrzycy, pracuje nadal w poradniach pediatrycznych i w szpitalu, nauczyciel sztuki lekarskiej wielu młodych lekarzy, niezwykle kulturalny i szarmancki, pełen empatii, utożsamiający się z ideami samorządu lekarskiego. Dzięki niemu w Bystrzycy Kłodzkiej odbywały się spotkania integracyjne, szkolenia i kursy medyczne, prowadzone przez wybitne autorytety medyczne. Wierzymy, że nadal będzie z nami pracował, zarówno zawodowo, jak i społecznie, i wspierał dr. Wojciecha Żuka – nowego przewodniczącego koła jako honorowy przewodniczący.

 

Podziękowania dr. n. med. Marianowi Szołtysikowi złożyła m.in. Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej

Wybitni specjaliści w swoich dziedzinach – dr n. med. Marian Szołtysik i prof. dr hab. Leszek Szenborn

 

13 października br. w szpitalu im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu odbyło się spotkanie szkoleniowo-informacyjne wałbrzyskich lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych opiekujących się dziećmi. Jego inicjatorem był nowy ordynator Oddziału Pediatrycznego dr n. med. Waldemar Gołębiowski. Przedstawił plany rozwoju specjalistycznej opieki pediatrycznej w regonie wałbrzyskim, wygłosił też wykład „Praktyczna analiza morfologii krwi obwodowej w pediatrii”. Gościnnie wystąpił dr n. med. Jerzy Pejcz z niezwykle aktualnym wykładem „Empiryczna antybiotykoterapia w pediatrii w świetle aktualnych wytycznych”.

Wałbrzyskie środowisko medyczne jest niezwykle wdzięczne dr. W. Gołębiowskiemu, że podjął się zadania odbudowy wałbrzyskiej pediatrii. Niegdyś wałbrzyska pediatria, a szczególnie Specjalistyczny Zespół Opieki nad Matką i Dzieckiem, czyli wielospecjalistyczny szpital dziecięcy, potocznie zwany „Na Gaju”, prowadzony wówczas przez doc. Janusza Szymborskiego, cieszył się zasłużoną renomą – były tu prawie wszystkie specjalistyczne oddziały, przodujące w innowacyjności diagnostyki i leczenia dzieci. Dzięki działaniom obecnego ordynatora i jego zespołu lekarskiego jest nadzieja na odbudowę dawnej świetności wałbrzyskiej pediatrii. Może kiedyś znowu będziemy w Wałbrzychu mieli chociaż maleńki oddział chirurgii dziecięcej…

Nasi stomatolodzy, jak zwykle aktywni, wznawiają stacjonarne szkolenia tym razem 25 listopada z zakresu EDM – temat wzbudzający wiele niepokoju wśród lekarzy prowadzących własną firmę.

Ciesząc się, że wreszcie możemy się spotykać, zapraszam serdecznie koleżanki i kolegów na spotkanie świąteczne w Szczawnie-Zdroju 17 grudnia 2022 r. z niespodzianką naszego Klubu Lekarza (szczegóły u pani Beatki).

25 listopada br. tradycyjnie spotkali się w Szczawnie-Zdroju członkowie Wałbrzyskiego Koła Lekarzy Emerytów – frekwencja i humory dopisały.

 

————————————————-

Wszystkim lekarzom z Delegatury Wałbrzyskiej dziękuję za cenne uwagi na temat działania naszej Izby, składek, działalności socjalnej, szkoleniowej itd. Tak szeroki odzew naszego środowiska bardzo mnie ucieszył – bo nasze zainteresowanie świadczy o naszej lekarskiej wspólnocie i o tym, że jeszcze bardzo nam zależy. Z koleżeńskim pozdrowieniem

 

Dorota Radziszewska
Delegatura Wałbrzyska DIL
Zdjęcia: archiwum D.R.

 

.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?