Skrót artykułu Strzałka

30 lipca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie premierowe książki (wydanej w polsko-angielskiej wersji językowej) i wernisaż wystawy pod wspólnym tytułem „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania”.

 Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania

30 lipca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie premierowe książki (wydanej w polsko-angielskiej wersji językowej) i wernisaż wystawy pod wspólnym tytułem „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania”. O zdjęciach i biografii Brauna w Lapidarium Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta porozmawiają twórcy książki Piotr Głogowski, Iwona Kurz, Tomasz Stempowski i Tomasz Szerszeń. Wystawa i album są częścią obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego przygotowanych przez Muzeum Warszawy. W programie spotkania, koncerty, spacery, debaty, pokazy filmowe i prezentacje pamiątek z tego okresu.

Fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna to jedne z najważniejszych dokumentów powstania warszawskiego. Muzeum Warszawy prezentuje na wystawie oryginalne odbitki wykonane przez Brauna. Wiele z wykonanych przez niego w 1944 roku fotografii jest przywoływanych i szeroko rozpoznawalnych jako obrazy powstania, nawet gdy nie są podpisane. Wystawa pozwala również poznać Bertę Weissberger, asystentkę Brauna, autorkę części fotografii, która wyemigrowała do  Stanów Zjednoczonych.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Warszawy do 29 grudnia 2024 roku.

Szczegóły: www.muzeumwarszawy.pl/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego/

****

Sylwester „Kris” Braun (1909–1996) był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Podczas powstania warszawskiego ubrany po cywilnemu, z niedużym aparatem marki Leica Standard robił zdjęcia. Wybrane odbitki przekazywał do dystrybucji przez Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Ujęcia pokazują codzienność walczącej stolicy, jej momenty heroiczne, czasem radosne, ale także przejmujące i tragiczne.

Choć większość zdjęć i negatywów spłonęła w mieszkaniu fotografa na Powiślu, część klisz udało się ukryć w słojach w piwnicy budynku przy ulicy Marszałkowskiej i odnaleźć po zakończeniu wojny, ale ich autor, mieszkający od wielu lat na emigracji, pozostał szerzej nieznany. Dopiero w 1979 roku dzięki akcji „Kuriera Polskiego” udało się spopularyzować dorobek i sylwetkę Sylwestra Brauna. W latach 80. i 90. sytuacja polityczna pozwoliła na powrót ikonografii powstania i powrót samego Brauna do Polski. W roku 1981 fotograf przekazał zbiór ponad 1500 ocalałych negatywów Muzeum Warszawy.

Na podstawie materiału prasowego opracowała Zdzisława Michalska

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?