Budynek zajmowany obecnie przez Dolnośląską Izbę Lekarską ma bardzo bogatą historię.
Spacer historyczny po budynku Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i okolicy
Budynek zajmowany obecnie przez Dolnośląską Izbę Lekarską ma bardzo bogatą historię. Od roku 1708 należał do austriackiej rodziny szlacheckiej Selderów, był wielokrotnie przebudowywany, a w czasie działań wojennych został znacznie uszkodzony. W latach 1960-1962 został zaadaptowany dla celów działalności Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich, o czym informuje znajdująca się w holu tablica (fot. 1). Powszechnie znany był jako Dom Lekarza (fot. 2). Prowadzono w nim różnorodną działalność.
19 maja 2007 roku z okazji jubileuszu 50-lecia Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich obiekt został przekazany Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. Tak nasza korporacja zawodowa zyskała reprezentacyjną siedzibę w centrum miasta. Po trwającej kilka lat gruntownej adaptacji, prowadzonej przez Mazur Arquitectos&Ingenieros Asociados, 19 października 2013 roku w obecności władz miejskich nastąpiło uroczyste otwarcie (fot. 3).
Widoczny na zdjęciu biskup Andrzej Siemieniewski związany jest z naszą uczelnią za sprawą ojca, byłego asystenta w Zakładzie Biochemii. Doskonale pamiętam dr. Henryka Siemieniewskiego z czasów studenckich. Biochemia jako przedmiot nie należała do najłatwiejszych. W uroczystości wzięli także udział: ówczesny wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, wojewoda dolnośląski Marek Skorupa i aktualny prezes DRL dr n. med. Paweł Wróblewski. Tablice wiszące w holu budynku upamiętniają to wydarzenie (fot. 4). Oryginalnym pomysłem było umieszczenie tzw. „kapsuły czasu” (fot. 5). Posiada ona wygrawerowane logo Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i zawiera list do potomnych, fotografie Rady DIL VI kadencji, medal prof. Jana Mikulicza-Radeckiego oraz kilka egzemplarzy naszej gazety „Medium”. Na ścianie znajduje się też lista sponsorów, którzy wsparli finansowo odrestaurowanie budynku (fot. 6).
Z okazji otwarcia nowej siedziby Dolnośląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Paweł Wróblewski wydał własnym sumptem limitowaną serię znaczków Poczty Polskiej z wizerunkiem tejże (fot. 7). Po zakończeniu remontu kamienica, w której mieści się nasza siedziba, nabrała zupełnie innego, eleganckiego wyglądu (fot. 8). Wchodzących wita „Eskupalek”, który narodził się w roku 2013 w dniu św. Łukasza, patrona lekarzy (fot. 9). Twórczynią figurki jest artystka Beata Zwolańczyk-Hołod. Wtajemniczeni twierdzą, że oblicze krasnala do złudzenia przypomina ówczesnego prezesa dr. Igora Chęcińskiego.
Na półpiętrze znajduje się tablica z brązu, którą Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich ufundowało swojemu twórcy i pierwszemu przewodniczącemu dr. Stefanowi Kuczyńskiemu w 1980 roku (fot. 10). Druga tablica poświęcona temu wielkiemu Polakowi znajduje się na budynku obecnego Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Włodkowica, w którym niegdyś mieszkał (fot. 11).
Na pierwszym piętrze Komisja Stomatologiczna DRL odsłoniła w roku 2018 tablicę poświęconą twórcy polskiej stomatologii prof. Antoniemu Cieszyńskiemu (fot. 12). Uczony zginął na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, a jego syn prof. Tomasz Cieszyński był w naszej uczelni chirurgiem. Od śmierci, która dotknęła jego ojca, uratowała go przytomność umysłu matki, która podczas aresztowania stwierdziła, że syn nie jest jeszcze pełnoletni. W rzeczywistości miał wówczas 20 lat. Tablicę wykonał prof. Janusz Kucharski z Akademii Sztuk Pięknych.
W gabinecie prezesa DRL znajduje się popiersie patrona naszej Izby prof. Jana Mikulicza-Radeckiego (fot. 13). Jest ono pierwowzorem marmurowego oryginału znajdującego się w Galerii Słynnych Wrocławian miejskiego ratusza. Rzeźba powstała w 1997 roku, a jej autorem jest artysta plastyk Ryszard Reguliński. W gabinecie szefa wiszą zdjęcia portretowe wszystkich dotychczasowych prezesów DIL. Odwiedzający salę posiedzeń Rady DIL natkną się zaś na atrakcyjne grafiki przedstawiające włodarzy naszego samorządu.
W odległości ok. 2 km od siedziby DIL, przy ul. Cieszyńskiego w historycznej siedzibie wrocławskiej stomatologii, znajduje się potężna tablica z szarego granitu poświęcona twórcom stomatologii w naszym mieście (fot. 14). Odsłonięta została 20 grudnia 2001 roku z inicjatywy dr hab. Barbary Bruziewicz-Mikłaszewskiej z okazji 130-lecia powstania stomatologii we Wrocławiu. Odsłonięcia tablicy dokonali: wspomniany już prof. Tomasz Cieszyński, syn Antoniego Cieszyńskiego i jedyna żyjąca wówczas specjalizantka profesora Cieszyńskiego ze Lwowa dr Barbara Włodek-Owińska. Obecni byli także ówczesny rektor uczelni prof. Leszek Paradowski, dziekan prof. Marek Ziętek i konsul generalny Niemiec we Wrocławiu dr Peter Ohr. Sponsorami tablicy były władze uczelni i Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Obecnie w budynku znajduje się hotel „DIKUL”.
Za miesiąc zapraszam na kolejny spacer.