Otwarcie gabinetu Hanny i Ludwika Hirszfeldów
W piątkowe popołudnie, 1 lipca 2022 r., siedziba Dolnośląskiej Izby Lekarskiej wypełniła się znakomitymi gośćmi, a wszystko za sprawą uroczystego otwarcia gabinetu Hanny i Ludwika Hirszfeldów.
Po śmierci prof. Hanny Hirszfeldowej (20.02.1964 roku) mieszkanie odziedziczyła dr Ewa Bohdanowicz, uczennica i współpracownica pani profesor, która opiekowała się małżeństwem przez ostatnie lata ich życia.
Mieszkanie, poza niezbędnymi remontami, pozostało w niezmienionym stanie do dzisiaj. Dr Bohdanowicz zachowała wszystkie meble, z których korzystali za życia uczeni oraz pamiątkowe drobiazgi, księgozbiór i rodzinne pamiątki. Nie wiadomo było, jakie będą ich losy po śmierci dr E. Bohdanowicz, która odeszła w wieku 101 lat 17 grudnia 2021 roku.
Decyzją spadkobierców pamiątki po Hannie i Ludwiku Hirszfeldach trafiły do Muzeum Miejskiego, które z kolei przekazało je Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej w depozyt.
Zaaranżowany przez muzealników gabinet jako ekspozycją stałą będzie można zwiedzać w Sali Klubu Lekarza DIL przy ul. Kazimierza Wielkiego 45.
Jak mówi prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskie dr Paweł Wróblewski, to dopiero początek. Powołaliśmy do życia Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej, którego zadaniem będzie ocalić od zapomnienia pamiątki po lekarzach, stomatologach, którzy byli przed nami tworząc podwaliny pod rozwój współczesnej medycyny. Ośrodek zrzesza lekarzy, stomatologów, historyków, literaturoznawców i germanistów – pasjonatów, którzy swoją ogromną wiedzę i czas pragną poświęcić na działalność w ośrodku. Właśnie zainaugurowana została ich działalności.
Podczas spotkania odbyła się sesja naukowa, w której historycy, pisarze, a także uczniowie i współpracownicy profesorostwa Hanny i Ludwika Hirszfeldów wspominali czasy, kiedy mieli szczęście z nimi pracować. Uczeni z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda opowiedzieli o naukowej spuściźnie uczonych i jej wpływie na współczesną naukę.
Dariusz Lewera
sekretarz OPiDH DIL