Prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii UMW, wraz z lek. Karoliną Karcz wykazały, że mleko matek na diecie niewegetariańskiej, wegetariańskiej i wegańskiej ma porównywalną wartość odżywczą.
Nowe podejście do wyborów żywieniowych matek
Prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii UMW, wraz z lek. Karoliną Karcz dokonały przeglądu systematycznego materiałów poświęconych wpływowi weganizmu na zdrowie przyszłych mam oraz ich mleko. Badania wykazały, że mleko matek na diecie niewegetariańskiej, wegetariańskiej i wegańskiej ma porównywalną wartość odżywczą. – Na podstawie aktualnych dowodów możemy stwierdzić, że matki wegetarianki i weganki są w stanie wyprodukować dla swoich niemowląt wartościowe żywieniowo mleko, pod warunkiem właściwego bilansowania diety i odpowiedniej suplementacji – mówi prof. Barbara Królak-Olejnik.
Stosowanie diety roślinnej jest w Polsce bezwzględnym przeciwwskazaniem do oddania mleka do banków mleka kobiecego. – Dieta wegańska i wegetariańska jest teraz powszechnie stosowana przez kobiety. Pomimo tego bardzo często młode mamy od lekarzy słyszą, że taka dieta jest niewskazana w okresie ciąży i karmienia piersią. Ten anachroniczny pogląd stoi w opozycji z najnowszymi doniesieniami naukowymi dotyczącymi wpływu weganizmu na zdrowie przyszłej mamy – dodaje prof. Królak-Olejnik.
Kierownik Kliniki Neonatologii UMW podsumowuje, że wybory żywieniowe kandydatek na dawczynie mleka nie powinny stanowić stałego kryterium wykluczenia.