Skrót artykułu Strzałka

3 października br. Komitet Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie ogłosił laureata Nagrody Nobla 2022 w dziedzinie medycyny. Został nim szwedzki biolog Svante Pääbo, który specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej.

https://pixabay.com/pl/photos/nagroda-nobla-nobel-cena-%C2%A3-1356450/

Medyczny Nobel 2022 przyznany

Opracowała Aleksandra Szołtys

3 października br. Komitet Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie ogłosił laureata Nagrody Nobla 2022 w dziedzinie medycyny. Został nim szwedzki biolog Svante Pääbo, który specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej.

Kapituła doceniła jego odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka. Svante Pääbo zajmował się badaniami porównawczymi genomu współczesnego człowieka i wymarłych już gatunków pokrewnych – neandertalczyków i denisowian. Badania te wykazały, że przedstawiciele homo sapiens mieszali się z tymi gatunkami.

„Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominima, czyli człowieka z Denisovej Jaskini. Co ważne, Pääbo odkrył również, że nastąpił transfer genów z tych wymarłych homininów do homo sapiens po migracji z Afryki około 70 tys. lat temu. Ten starożytny przepływ genów ma dziś znaczenie fizjologiczne, np. wpływa na reakcję naszego układu odpornościowego na infekcje” – podkreślili członkowie komitetu medycznego w uzasadnieniu.

Svante Pääbo na co dzień związany jest z Instytutem Maxa Plancka w Lipsku, gdzie kieruje badaniami nad człowiekowatymi, m.in. związanymi z genomem neandertalczyka oraz człowieka z Denisovej Jaskini. Tegoroczny zdobywca tej prestiżowej nagrody ustanowił też nową dyscyplinę naukową – paleogenomikę. Opisuje ona różnice genetyczne między żyjącymi obecnie ludźmi a wymarłymi hominidami.

Nagroda Nobla należy do najbardziej prestiżowej nagrody spośród tych, które mogą zdobyć ludzie świata nauki. W parze ze sławą idą także kaligrafowany dyplom, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ponad 4,4 mln zł).

 

Źródło: The Nobel Prize in Physiology of Medicine 2022,
 https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2022/press-release/, dostęp: 3.10.2022

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?