Przed nami czas… wielkiej próby
Koleżanki i Koledzy!
Przed nami czas wielkiej próby. Epidemii na tak wielką skalę w nowożytnej historii świata do tej pory nie odnotowano. Kluczową rolę w obecnej sytuacji odgrywa środowisko medyczne, na czele którego stoimy my – lekarze. Od naszej odwagi, determinacji, rozwagi, a także zdolności organizacyjnych zależy, jak społeczeństwa przetrwają ten trudny okres. Główna strategia walki z koronawirusem SARS-CoV-2 nastawiona jest na ograniczenie liczby zakażeń i rozciągnięcie epidemii w czasie, aby nie dopuścić do kumulacji zachorowań w krótkim okresie, co doprowadziłoby do paraliżu systemu opieki zdrowotnej. Czas ten jest także wykorzystywany na poznanie właściwości nowego wirusa, poszukiwanie ewentualnych leków i szczepionek oraz stworzenie warunków, które pozwolą na uruchomienie mechanizmów zmierzających do wykształcenia odporności populacyjnej. Ażeby dobrze spełnić naszą powinność, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad:
PO PIERWSZE – BEZPIECZEŃSTWO
Bez nas system opieki zdrowotnej nie istnieje. Dlatego dbanie o bezpieczeństwo własne jest naszym podstawowym obowiązkiem. Bezwzględnie przestrzegajmy zaleceń sanitarno-epidemiologicznych w naszej codziennej pracy i życiu osobistym, wykorzystujmy dostępne środki ochrony osobistej, a w przypadku ich niedostatku, wykażmy się inwencją i pomysłowością w ich wytwarzaniu.
PO DRUGIE – RZETELNA WIEDZA
Kierujmy się wyłącznie sprawdzonymi informacjami, bazującymi na nauce opartej na wiedzy. Korzystajmy z wiarygodnych źródeł, takich jak strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia czy Światowej Organizacji Zdrowia.
PO TRZECIE – ODPOWIEDZIALNOŚĆ
W sytuacji powszechnej pandemii największym zagrożeniem jest nie sam wirus, lecz strach i panika przed nie do końca poznanym zagrożeniem. Dlatego zaufanie do naszego środowiska i nasz autorytet zawodowy odgrywają obecnie kluczową rolę w tonowaniu nastrojów społecznych. Pamiętajmy, że z dyskusją nierozerwalnie związana jest polemika, którą osoby niewykształcone medycznie, szczególnie w sytuacji stresogennej, mogą zrozumieć opacznie. Dlatego fachowe dyskusje prowadźmy między sobą, na zamkniętych forach. Powstrzymajmy się od publicznego powielania informacji niesprawdzonych, szczególnie o sensacyjnym zabarwieniu. Nasz przekaz społeczny musi być prosty, powszechnie zrozumiały, oparty na sprawdzonej wiedzy medycznej, spójny z działaniami oraz przekazem instytucji rządowych i samorządowych. Porzućmy sympatie i antypatie polityczne – na polemiczne analizy i rozliczenia przyjdzie czas po uporaniu się z epidemią.
Aby ułatwić wprowadzenie powyższych zasad w życie, nasz samorząd zawodowy podjął szereg działań. 24 marca 2020 roku, razem z prezesem „Fundacji Lekarze Lekarzom” kol. Mariuszem Janikowskim, podpisałem umowę darowizny z „Kulczyk Foundation”, na mocy której pozyskaliśmy 20 mln zł na zakup sprzętu do diagnostyki genetycznej real time PCR, ekwipunku ochronnego dla personelu medycznego w postaci masek z filtrem N95, kombinezonów ochronnych spełniających kryteria wirusologiczne, środków antyseptycznych. O zakupach i dystrybucji zdecyduje specjalnie do tego powołany zespół przy Naczelnej Radzie Lekarskiej.
Na gruncie lokalnym uruchamiamy konto naszej dolnośląskiej Fundacji „Dla Wiedzy i Mądrości”. Na cele działań związanych z epidemią przeznaczymy środki z budżetu rezerwowego DIL. Komisja Socjalna DRL uruchomiła swoje fundusze na potrzeby wsparcia lekarzy znajdujących się w trudnym położeniu spowodowanym zaistniałą sytuacją.
Od 24 marca 2020 r., z inicjatywy studentów medycyny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ruszyła produkcja przyłbic ochronnych. Zapotrzebowanie na nie można zgłaszać na adres e-mail: dil@dilnet.wroc.pl. Studenci oferują także pomoc w opiece nad dziećmi lekarzy, którzy pełnią służbę przy chorych.
Z pomocą ruszyły zaprzyjaźnione samorządy: Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu i Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu, oferując bezpłatne porady w tym ciężkim dla nas okresie.
Jestem przekonany, że to dopiero początek wielkiego społecznego zrywu solidarnościowego różnych organizacji i środowisk. Każdy pomysł i każdą inicjatywę przyjmiemy z wdzięcznością. O wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej i na portalach społecznościowych.
Działając ramię w ramię, pokonamy epidemię!
dr n. med. Paweł Wróblewski,
prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskie