Francuscy radiolodzy zaobserwowali w obrazie rezonansu magnetycznego znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych u osób z ciężką postacią COVID-19 – donosi na swoich łamach czasopismo „Radiology”.
COVID-19 GROŹNY TAKŻE DLA OCZU
Opracował Mariusz Kielar
Francuscy radiolodzy zaobserwowali w obrazie rezonansu magnetycznego znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych u osób z ciężką postacią COVID-19 – donosi na swoich łamach czasopismo „Radiology”.
Problemy z oczami takie, jak zapalenie spojówek i retinopatię, która może nawet doprowadzić do częściowej utraty wzroku, wykrywano u pacjentów zakażonych koronawirusem od początku pandemii SARS-CoV-2. Obserwowano m.in. widoczne w badaniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego zmiany w narządzie wzroku, choć niewiele wiadomo było o częstości ich występowania. To dlatego Francuskie Towarzystwo Neuroradiologii opracowało badanie, w którym przebadano 129 pacjentów z ciężką postacią COVID-19. W tej grupie u dziewięciu osób wykryto jedno lub więcej zgrubień w tylnej części oka. Ośmioro z tych pacjentów było leczonych na oddziale intensywnej terapii z powodu infekcji koronawirusem.
– Pokazaliśmy, że niektórzy ciężko chorzy na COVID-19 z francuskiej grupy mieli jedno lub więcej zgrubień w tylnej części gałki ocznej. To pierwszy raz, gdy za pomocą rezonansu magnetycznego dokonano takiego odkrycia – mówi prof. Augustin Lecler, autor badania.
Co ciekawe, zaobserwowane zgrubienie u wszystkich dziewięciu chorych występowało w obszarze centralnego widzenia. U ośmiu osób wystąpiły zmiany w obu oczach. Na tej podstawie naukowcy rekomendują badania oczu osób zakażonych COVID-19 z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, oftalmoskopii, a także tomografii. Zwracają także uwagę na pomijane z reguły zaburzenia narządu wzroku u osób leczonych z powodu infekcji zagrażającej życiu. – Nasze badanie wskazuje na potrzebę sprawdzania wszystkich hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii z powodu COVID-19. Uważamy, że pacjenci ci powinni otrzymać specjalne, chroniące oczy leczenie – podkreśla prof. Lecler.
W dalszym ciągu jednak szczegółowy mechanizm powstawania zgrubień pozostaje nieznany. Zdaniem badaczy może wiązać się z wywoływanym przez wirusa stanem zapalnym i/lub zaburzeniami w obszarze naczyń krwionośnych oczu. Badania francuskich naukowców potwierdziły także znaczenie chorób towarzyszących w przebiegu zakażenia COVID-19 – z dziewięciorga pacjentów z zaburzeniami oczu dwoje miało cukrzycę, sześcioro było otyłych, a dwoje cierpiało na nadciśnienie tętnicze. Naukowcy prowadzą kolejne testy za pomocą rezonansu magnetycznego i precyzyjnych testów oftalmologicznych u uczestników badania włączając do niego również osoby z lżejszym przebiegiem zakażenia. – Rozpoczęliśmy prospektywne badanie wykorzystujące rezonans magnetyczny wysokiej rozdzielczości, aby sprawdzić oczy i oczodoły pacjentów z lekkim i umiarkowanym przebiegiem COVID-19. Dzięki temu będziemy dokładniej wiedzieć, czy nasze odkrycie dotyczyło tylko ciężkiej postaci choroby – wyjaśnia prof. Lecler.
Źródło: Radiology, 2021