Na bezpłatne konsultacje ze specjalistami neurologami z poradni leczenia choroby Parkinsona (która działa w ramach Poradni Neurologicznej) oraz Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przyszło 24 lutego br. spore grono pacjentów, a także członków rodzin osób dotkniętych parkinsonem. To pokazuje, jak ważne jest posiadanie aktualnej wiedzy o jednym z najczęstszych zaburzeń neurodegeneracyjnych, w tym o terapiach zaawansowanych, które pomagają w minimalizowaniu skutków tej choroby.
Choroba Parkinsona: Więcej wiedzy – lepsza jakość życia
Na bezpłatne konsultacje ze specjalistami neurologami z poradni leczenia choroby Parkinsona (która działa w ramach Poradni Neurologicznej) oraz Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przyszło 24 lutego br. spore grono pacjentów, a także członków rodzin osób dotkniętych parkinsonem. To pokazuje, jak ważne jest posiadanie aktualnej wiedzy o jednym z najczęstszych zaburzeń neurodegeneracyjnych, w tym o terapiach zaawansowanych, które pomagają w minimalizowaniu skutków tej choroby.
Małgorzata Wieliczko
W specjalnie zaaranżowanym miejscu w holu szpitala przy ul. Borowskiej, pacjenci mogli odbyć indywidualne rozmowy m.in. z pomysłodawcą dnia otwartego – dr. hab. Sławomirem Budrewiczem, prof. UM, kierownikiem Kliniki Neurologii USK, a także pracownikami tej kliniki – dr Katarzyną Markowską i dr n. med. Pauliną Konieczną. To, że wśród chętnych na konsultacje w sprawach opieki nad chorymi z parkinsonem, znalazły się tego dnia również osoby, u których choroby jeszcze nigdy nie zdiagnozowano, potwierdza prof. Sławomir Budrewicz po rozmowie z mężczyzną, który wyjawił, że podejrzewa u siebie rozwijającą się chorobę.
– Oczywiście w tych warunkach, podczas krótkiego spotkania, nie można tych podejrzeń potwierdzić. Potrzebny jest szczegółowy wywiad, badania. Dlatego tego pana i wszystkie osoby, które z podobnym problemem pojawiły się na naszym dniu otwartym, zapraszamy do naszej poradni. Jak do niej trafić – poinformują zarówno nasi pracownicy, jak i plakaty i broszury, w które można dziś się zaopatrzyć.
Przybyłych na dzień otwarty do USK powitali (od lewej): dr Katarzyna Markowska, dr n. med. Paulina Konieczna
i dr. hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM, z Kliniki Neurologii, fot. mawi/Medium
W tym miejscu warto przypomnieć, że do Poradni Neurologicznej przy USK kieruje lekarz POZ (kod choroby: G10-G11; G20-G26; w sytuacjach pilnych z dopiskiem „cito”). Mając skierowanie, można zarejestrować się na wizytę telefonicznie pod nr. telefonu: 885 853 041, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00, lub osobiście w rejestracji ogólnej przychodni USK (ul. Borowska 213, bud. H, parter). Wizyty wstępne odbywają się w Poradni Neurologicznej (bud. L, parter, gab. nr 55).
USK wśród liderów w opiece nad pacjentami z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymi
Szpital przy Borowskiej jest obecnie jedyna placówką na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa lubuskiego, gdzie realizowany jest program NFZ B90 leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona. – Zakres działania naszego ośrodka obejmuje m.in. kwalifikacje pacjentów z chorobą Parkinsona do terapii zaawansowanych, w tym terapii infuzyjnych (Duodopa, apomorfina), oraz do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (DBS) – mówi prof. Budrewicz i podkreśla: – A to przede wszystkim te terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie, średnia długość życia tych pacjentów w kilku ostatnich dekadach znacznie się wydłużyła.
Miejsce na rozmowę pacjenta ze specjalistą plus przydatne publikacje nt. choroby Parkinsona, 24.02.2023 r., fot. mawi/Medium
– Naszym celem jest zapewnienie długotrwałej, systematycznej, finansowanej przez NFZ opieki ambulatoryjnej dla pacjentów z zaburzeniami ruchowymi, w tym po wszczepieniu DBS, lub leczonych terapiami infuzyjnymi – dodaje dr Katarzyna Markowska, specjalizująca się w terapii parkinsona. – Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w kraju, prowadzących zaawansowane terapie w zaburzeniach ruchowych – dodaje.
Choroba Parkinsona – globalnie i lokalnie
Jak podaje WHO, niepełnosprawność i zgony z powodu choroby Parkinsona na całym świecie rosną szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego zaburzenia neurologicznego. Częstość jej występowania podwoiła się w ciągu ostatnich 25 lat. Globalne szacunki w 2019 r. wykazały ponad 8,5 mln chorych na parkinsona. Z powodu tej choroby zmarło 329 tys. osób (to wzrost o ponad 100% od roku 2000). W Polsce – to jedno z najczęstszych zaburzeń neurodegeneracyjnych – cierpi na nie blisko 100 tys. osób, a każdego roku ponad 8 tys. Polaków po raz pierwszy słyszy tę diagnozę.
Oprócz typowych, znanych powszechnie objawów, takich jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie i zaburzenia chodu, parkinson manifestuje się również zaburzeniami węchu, snu, funkcji układu pokarmowego, depresją czy zaburzeniami poznawczymi. Ponieważ niektóre z tych objawów mogą też towarzyszyć innym schorzeniom – wiarygodna diagnoza może zostać postawiona właśnie w takiej placówce, jak poradnia i Klinika Neurologii USK, w której przeprowadza się również diagnostykę i leczenie takich zaburzeń, jak zespoły parkinsonowskie, dystonie, zaburzenia chodu, drżenie, ataksje czy tiki.
Więcej spotkań, więcej informacji
Jak pokazały pierwsze konsultacje, zorganizowane w USK 24 lutego br., zapotrzebowanie wśród osób szczególnie zainteresowanych ich tematem nie brakuje. Dlatego są plany kolejnych spotkań z neurologami.
– Na pewno będziemy starali się takie akcje powtarzać – deklaruje kierownik Kliniki Neurologii USK. – Najbliższą planujemy na kwiecień, ponieważ wtedy mamy też Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona [11 kwietnia – dop. red]. Jeśli się przekonamy, że zainteresowanie jest, a takie widzimy dzisiaj – będziemy starali się jak najczęściej z chorymi rozmawiać.
W USK planują kolejne konsultacje dla pacjentów i ich rodzin dotyczące diagnostyki, leczenia i postepowania z chorymi na parkinsona, fot. mawi/Medium
Prof. Sławomir Budrewicz wyjaśnia również, że ośrodek wrocławski, który w swojej poradni, a także na szpitalnym oddziale dziennym może przyjmować i diagnozować w ramach NFZ pacjentów z Dolnoślaskiego, Opolskiego czy Lubuskiego, nie zamierza leczyć wszystkich chorych.
– Oczywiście w takim sensie, że nie jesteśmy w stanie zaopiekować się wszystkimi – ale chcemy być poradnią, gdzie można rozpoznanie ustalić, a potem przekazać chorego do lekarza, który już przejmie leczenie pacjenta w innym miejscu – podkreśla prof. Budrewicz. – W przypadku zaś, gdy u takiej osoby wystąpią objawy, sugerujące, że choroba się rozwija, narasta, co daje podstawy do zakwalifikowania chorego do terapii zaawansowanej, powinien on pojawić się już w naszym szpitalu – dodaje.
Więcej o chorobie Parkinsona i działalności ośrodka wrocławskiego – w rozmowie z dr. hab. Sławomirem Budrewiczem, prof. UM, w kolejnym wydaniu „Medium”.
Tagi: choroba Parkinsona, Klinika Neurologii. USK Wrocław, parkinson, poradnia neurologiczna, terapie zaawansowane