Możliwości współpracy stomatologa i osteopaty
Początki osteopatii, a w zasadzie medycyny osteopatycznej sięgają XIX wieku. Jej prekursorem był amerykański chirurg Andrew Taylor Still. Uczony posłużył się po raz pierwszy terminem „osteopatia” w 1874 roku. 18 lat później (1892) założył pierwszą szkołę osteopatii American School of Osteopathy.
Głównym założeniem osteopatii jest badanie manualne w celu postawienia diagnozy oraz leczenia pacjenta. W swojej pracy osteopata kieruje się następującymi zasadami:
- ciało człowieka jest jednością i należy je oceniać holistycznie,
- struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziałują,
- ciało posiada swoje własne mechanizmy naprawcze.
Dzięki takiemu spojrzeniu na człowieka osteopatia jest w stanie zaoferować pomoc pacjentowi w naprawdę bardzo szerokim zakresie, m.in.: dysfunkcjach narządu ruchu, chorobach wewnętrznych, ginekologii, procesach rozwojowych czy nawet wspomaganiu zaburzeń psychosomatycznych.
Gdzie w tym wszystkim znajduje się wspólne pole do działań dla stomatologa i osteopaty. Praca zespołowa stomatologa, ortodonty, fizjoterapeuty czy osteopaty, a nawet psychologa powoli zaczyna być standardem. Takie właśnie podejście do pacjenta jest w stanie zaoferować mu najbardziej efektywne i długotrwałe rezultaty. „Wspólne” problemy, z którymi pacjent może trafić w ręce osteopaty to:
- szczękościsk po długotrwałym otwarciu ust;
- bóle głowy i twarzoczaszki;
- dolegliwości związane ze stawem skroniowo-żuchwowym takie jak: ból stawu podczas mówienia czy jedzenia, trzaski i odgłosy tarcia podczas otwierania i zamykania ust;
- ból zębów (niektóre tzw. punkty spustowe znajdujące się w mięśniach żucia mogą promieniować do konkretnych zębów)
problemy związane z okluzją (nierzadko są one spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szyjnego odcinka kręgosłupa); - redukcja obrzęków po ekstrakcjach zębów i innych zabiegach chirurgicznych;
- pacjenci z porażeniem nerwu trójdzielnego;
- pacjenci z utrzymującymi się problemami czucia po zastosowaniu znieczulenia;
- bruksizm.
Zakres działań, w których osteopatia może wspomóc współczesną stomatologię, jest bardzo szeroki. Wspólne i nadrzędne cele stanowią zdrowie oraz zadowolenie pacjenta. Efektywna współpraca stomatologa i osteopaty dla pacjenta może oznaczać zdecydowanie szybszy powrót do zdrowia. I chyba właśnie to daje nam największą satysfakcję.
Efektywna współpraca stomatologa i osteopaty dla pacjenta może oznaczać zdecydowanie szybszy powrót do zdrowia. I chyba właśnie to daje nam największą satysfakcję.
Kamil Śnieciński
Absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fizjoterapia oraz pięcioletniego podyplomowego cyklu kształcenia z zakresu medycyny osteopatycznej Akademii Osteopatii w Poznaniu, członek zespołu Systema Centrum Zdrowia.