Patrzymy z optymizmem w przyszłość
Wydział Lekarsko-Stomatologiczny został powołany zarządzeniem 31/XIIIR/2000 r. rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu z 24 maja 2000 r. i utworzony na bazie istniejącego Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Swoją działalność wydział rozpoczął 1 października 2000 r.
Pomysłodawcą i twórcą Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego był prof. dr hab. Marek Ziętek. 24 listopada 2000 r. wydziałowa komisja wyborcza ogłosiła w komunikacie o wyborze prof. dr. hab. Marka Ziętka na pierwszego dziekana Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego na kadencję 2000-2005 r. W kolejnych trzech kadencjach rada wydziału wybrała dziekanów: prof. Tomasza Konopkę na kadencję 2005-2008, prof. Beatę Kawalę na dwie kadencje w latach 2008-2016 i prof. Małgorzatę Radwan-Oczko na kadencję 2016-2020.
W październiku 2003 r. decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Wydział Lekarsko-Stomatologiczny otrzymał pierwsze uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych w dyscyplinie stomatologia. W kolejnych latach wydział się rozwijał, tworzono lub dołączano nowe jednostki, zwiększała się liczba samodzielnych pracowników nauki – profesorów oraz doktorów habilitowanych. W grudniu 2012 r. wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk medycznych w dyscyplinie stomatologia, a rok później w grudniu 2013 r. uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna. Były to naprawdę bardzo ważne uprawnienia, podnoszące rangę wydziału i stwarzające możliwości dalszego szybszego rozwoju naukowego.
Wydział prowadził dydaktykę w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zgodnie z obowiązującym limitem przyznanym naszemu wydziałowi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 3 lat w ramach rekrutacji na I rok studiów przyjmowano 52 osoby na formę studiów stacjonarnych i 28 osób na formę studiów niestacjonarnych. Na jedno miejsce przypadało około 30 kandydatów.
Od wielu lat utrzymuje się wysoki próg punktowy przy rekrutacji na studia stacjonarne – między 260 a 250 pkt. minimum. Od 2013 r. Wydział Lekarsko-Stomatologiczny przejął opiekę nad studentami stomatologii studiującymi w języku angielskim. Limit przyjęć na tę formę studiów wynosi 30 osób.
W czasie tych 19 lat wydział się rozwijał. Powstawały nowe jednostki dydaktyczno-kliniczne, i nadal zwiększała się liczba samodzielnych pracowników nauki. Zaczynaliśmy od kadry, w skład której wchodzili pracownicy zarówno Wydziału Lekarskiego, jak i wcześniej istniejącego Oddziału Stomatologii na Wydziale Lekarskim. W tym momencie na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym było zatrudnionych jedynie pięciu samodzielnych pracowników nauki – profesorów i doktorów habilitowanych w dziedzinie stomatologia. W dniu jego rozwiązania na wydziale było zatrudnionych 16 osób z tytułem profesora oraz 14 pracowników samodzielnych po uzyskaniu habilitacji (w tym 19 stomatologów).
Pracownicy wydziału prowadzili działalność dydaktyczną zarówno przeddyplomową (zajęcia dydaktyczne), jak i podyplomową (kursy specjalizacyjne). Strukturę Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego stworzyło 9 katedr, w skład których wchodziło 13 zakładów i 1 klinika, ponadto 2 samodzielne kliniki i 3 samodzielne zakłady.
Jako osoby szczególnie zasłużone dla nauki, pracownicy Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego zostali uhonorowani najwyższym tytułem akademickim – doctor honoris causa. Byli to prof. dr hab. Kazimierz Korbus, któremu tytuł przyznała Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie (2000 r.), prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz uhonorowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2011 r.), prof. dr hab. Marek Ziętek wyróżniony przez Uniwersytet Medyczny w Tarnopolu (2012 r.) oraz Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny (2016 r.).
Nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” z 20 lipca 2018 r. spowodowała wiele zmian zarówno w organizacji, jak i działalności uczelni wyższych w Polsce. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu zostały zlikwidowane dwa wydziały – Wydział Szkolenia Podyplomowego i nasz Wydział Lekarsko-Stomatologiczny. Powstał nowy bardzo duży Wydział Lekarski, obejmujący również jednostki dydaktyczno-naukowe wchodzące w skład tych dwóch wydziałów.
W związku z tym włączeniem należymy do Wydziału Lekarskiego, którego nowym dziekanem jest prof. Andrzej Heindrich. Dziekan zlikwidowanego Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego została powołana na funkcję prodziekana ds. kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym.
Po tych zmianach Rada Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego już nie istnieje, rozwiązano także wszystkie jej komisje. Straciliśmy autonomię, ale prowadzimy zajęcia zgodnie z wcześniej przygotowanymi i zaakceptowanymi przez radę harmonogramami, na bazie jednostek, które prowadziły zajęcia na naszym kierunku.
Prowadzenie procedur związanych z nadawaniem stopnia doktora nauk medycznych oraz stopnia doktora habilitowanego w tej dziedzinie przejęła działająca zgodnie z Ustawą 2.0 od 1 października 2019 r. Rada Dyscypliny – nauki medyczne, w której skład weszły osoby z najlepszym dorobkiem publikacyjnym z ostatnich czterech lat. Jest wśród nich 6 osób reprezentujących stomatologię.
Patrzymy z optymizmem w przyszłość, którą nadal będziemy tworzyć i pracować nad jak najlepszymi działaniami prowadzącymi do dalszego rozwoju kierunku lekarsko-dentystycznego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
prof. Małgorzata Radwan-Oczko