Wrzesień 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy – także wakacje. Ale nie był to czas jedynie odpoczynku. 12 sierpnia gościliśmy w Izbie kol. Jana Czarneckiego, przewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL, który jeździ po całym kraju propagując ideę nowej formy protestu przeciwko stagnacji w ochronie zdrowia pod roboczą nazwą #ZDROWA PRACA. Akcja ta polega na ograniczeniu czasu pracy lekarzy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo. Jej inicjatorzy wzywają do wypowiadania klauzul opt-out do końca sierpnia 2019 r. oraz rezygnacji z dodatkowych prac od początku października 2019 r. Protest ten ma być także formą sprzeciwu wobec niepełnej realizacji porozumienia zawartego pomiędzy rządem a lekarzami w lutym 2018 r.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

►UDANA ERADYKACJA WIRUSA HIV

Badaczom z Lewis Katz School of Medicine na Temple University i University of Nebraska Medical Center udało się z powodzeniem usunąć wirusa niedoboru odporności typu pierwszego (HIV-1) u zmodyfikowanych genetyczne myszy. To istotny krok w kierunku całkowitej eliminacji wirusa z organizmu zakażonego tą chorobą.

 
Włącz się w akcję „Zdrowa Praca” - Lekarzu, nie pracuj ponad normę! Drukuj

Lek. Jan Czarnecki Ur. 17.02.1990 r. Uczestnik protestu głodowego, wytrzymał 10 dni. Prowadził akcję opt-out w woj. łódzkim, gdzie wypowiedzeń było najwięcej w kraju. Od kwietnia 2019 r. przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Na co dzień pracuje w Zakładzie Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. (Fot. z archiwum J.Cz.)

Lekarzu, nie pracuj ponad normę!

Z lek. Janem Czarneckim, przewodniczącym Porozumienia Rezydentów OZZL rozmawia red. nacz. Magdalena Janiszewska.

„Nie odpuścimy. O zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB w przeciągu trzech lat, likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego i likwidację biurokracji w ochronie zdrowia będziemy walczyć do skutku” – zapowiada Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Organizacja, którą reprezentuje, wspólnie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy zainicjowała 1 lipca akcję „Zdrowa Praca”. To nietypowe przedsięwzięcie, bo łączy w sobie promocję zdrowia w miejscu pracy z protestem przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia. Podstawą akcji jest ograniczenie czasu pracy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo lub redukcja pracy do jednego etatu. Organizatorzy, wspierani przez Naczelną Izbę Lekarską, Dolnośląską Izbę Lekarską i inne OIL, wzywają lekarzy do wypowiadania klauzuli opt-out do końca sierpnia 2019 r. oraz rezygnacji z dodatkowych prac od początku października 2019 r.

 
Wokół zdrowia - Sen Co każdy lekarz o nim wiedzieć powinien? Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Bezsenność nie jest chorobą samą w sobie. Jest objawem, oraz w wielu przypadkach maską innych chorób. Najczęstsze wtórne przyczyny zaburzeń snu to: ból różnego pochodzenia, świąd (niezależnie od przyczyny), zespół bezdechu sennego, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia emocjonalne (lęk, depresja, uzależnienia), stosowanie substancji psychoaktywnych.

Sen
Co każdy lekarz o nim wiedzieć powinien?

W diagnostyce bezsenności lekarz może posłużyć się skalami oceny zaburzeń snu, które są ważnym narzędziem diagnostycznym oraz porównawczym, służącym do analizy skuteczności terapii (np. Ateńska Skala Bezsenności, Kwestionariusz jakości snu Pittsburgh, Kwestionariusz Oceny Snu Leeds, Skala nasilenia bezsenności). Skale są dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Medycyny Snu: www.sen-instytut.pl.

 
ABC medycyny podróży - SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE PRZED WYJAZDEM DO KRAJÓW TROPIKALNYCH Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Nie jest prawdą, że lekarz musi ukończyć kurs certyfikowanego centrum medycyny podróży, by zdobyć uprawnienia do szczepień przeciwko żółtej gorączce. Jednak podczas kilkudniowego kursu może zdobyć cenne informacje z zakresu medycyny podróży, szczepień, medycyny morskiej czy ekstremalnej.

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE PRZED WYJAZDEM DO KRAJÓW TROPIKALNYCH

Wprowadzenie

Konsultacja przedwyjazdowa z zakresu medycyny podróży w odpowiednich poradniach/centrach/przychodniach jest wizytą komercyjną, czyli nierefundowaną przez NFZ. Nie ma więc potrzeby wystawiania skierowania do takiej poradni. W tych miejscach bardzo rzadko pracują specjaliści z zakresu medycyny morskiej i medycyny tropikalnej z tego względu, że takich specjalistów jest w Polsce bardzo niewielu. To efekt braku możliwości kształcenia się w tym kierunku (przez wiele lat nie było możliwości rozpoczęcia tej specjalizacji) oraz istnienia tylko kilku miejsc specjalizacyjnych (Gdynia, Poznań i Warszawa).

 

 
ABC medycyny podróży - ABC przed wyjazdem do Azji – przygotowanie do podróży Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

ABC przed wyjazdem do Azji – przygotowanie do podróży

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UMWTO, ang. United Nations World Tourism Organization) ruch międzynarodowy wrasta. W porównaniu do pierwszego kwartału 2018 roku jest wyższy o 4%. Niezmiennie, od kilku lat, również Azję odwiedza coraz więcej podróżujących. W roku 2017 ich liczba wynosiła 308 mln i ma tendencję wzrostową. Kraje azjatyckie, szczególnie jej wschodnio-południowego obszaru, stanowią popularny cel wyjazdów także dla grupy polskich turystów, nie zawsze zdających sobie sprawę z możliwych zagrożeń. Poniższy artykuł jest próbą zarysowania najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przed wyjazdem w ten egzotyczny obszar.

 
ABC medycyny podróży - Malaria – diagnostyka i zapobieganie Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

W tym roku potwierdzono, że stosowanie repelentów na skórę istotnie zmniejsza ryzyko zarażenia i ma równie istotne znaczenie co stosowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej. Zaleca się używanie na skórę preparatów zawierających DEET – 30-50%, ikardynę 20%, IRC5C3 (czyli m.in. Mosquito, Off, Autan etc.). Środki te mogą być stosowane również u dzieci.

Malaria – diagnostyka i zapobieganie

W latach 2000-2015 spadła zapadalność (o 37 %) i śmiertelność (o 62%) z powodu malarii dzięki akcjom zmniejszania siedlisk komarów i szerszemu stosowaniu profilaktyki oraz leczenia. Mimo to w 2015 roku odnotowano 212 milionów nowych przypadków malarii i 429 tysięcy zgonów z jej powodu.

 
ABC medycyny podróży - Profilaktyka biegunki podróżnych Drukuj

Według danych Światowej Organizacji Turystyki w 2017 r. odbyło się 1,323 mld podróży międzynarodowych. Szacuje się, że wyjazdy turystyczne stanowią ponad połowę (ok. 55%) z nich, natomiast ok. 27% przypada na odwiedziny rodziny i przyjaciół, miejsc kultu religijnego oraz podróże w celach zdrowotnych. Biegunka podróżnych uchodzi za najczęstszy problem zdrowotny związany z podróżą. Mimo że zwykle przebiega łagodnie i samoograniczająco, może nie pozwolić na realizację celu podróży, np. uprzykrzyć zasłużony wypoczynek. W okresie wakacyjnym warto przypomnieć zasady profilaktyki biegunki podróżnych.

Profilaktyka biegunki podróżnych

Wstęp

Podróżowanie wiąże się nie tylko ze zmianą diety, temperatury, wysokości, wilgotności czy stref czasowych, lecz również z zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak wypadki komunikacyjne bądź narażenie na zakaźne czynniki chorobotwórcze. Wiele chorób, np. cholera, dur brzuszny, salmoneloza, czerwonka bakteryjna, listerioza, wirusowe zapalenie wątroby A i E czy choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego rozprzestrzeniają się przez zanieczyszczoną patogenami żywność i/lub wodę. Do nich należy biegunka podróżnych definiowana jako zespół objawów w trakcie lub wkrótce po zakończeniu podróży spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego, który występuje u osób podróżujących poza miejsce stałego pobytu, zwykle za granicę, z krajów rozwiniętych do krajów o niższych standardach higieny, zwłaszcza w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Według danych CDC na biegunkę podróżnych zapada nawet 30-70% podróżujących.

 
Wydarzyło się - Jubileuszowy zjazd rocznika 1989 Drukuj

(Fot. Tomasz Opałka)

Jubileuszowy zjazd rocznika 1989

Absolwenci wrocławskiej Alma Mater, niezwykłego we współczesnej nam historii roku 1989, przybyli już po raz trzeci na oficjalny zjazd. Po Polanicy-Zdrój i Wrocławiu przyszedł czas na Zieleniec i gościnną „Szarotkę”. Jubileusz 30-lecia uzyskania absolutorium uczciliśmy wspólnie z absolwentami Wydziału Stomatologicznego UM we Wrocławiu.

 
Wydarzyło się - Lato w rytmie tanga Drukuj

(Fot. M.J.)

Lato w rytmie tanga

Jak zainaugurować początek wakacji? Najlepiej w rytmie tanga. W pełną pasji i namiętności taneczną podróż do Argentyny zabrał uczestników kolejnego spotkania tanecznego nasz instruktor tańca Grzegorz Kijkowski. 29 czerwca 2019 r. bawiło się wspólnie kilka pokoleń lekarzy oraz osoby towarzyszące. Łącznie 70 osób.

 
Wydarzyło się - III Mistrzostwa Polski Lekarzy w Biegu Górskim za nami Drukuj

Wśród panów pierwsze miejsce zajął Jerzy Słobodzian, drugi był Mateusz Głód, a trzeci Kamil Dąbrowski. (Fot. J.S.)

III Mistrzostwa Polski Lekarzy w Biegu Górskim za nami

Sława Biegu na Wielką Sowę zatacza coraz większe kręgi. Tym razem z własnymi słabościami, na wymagającej trasie w pięknych Górach Sowich, zmierzyło się ponad 800 biegaczy. Sama impreza została zorganizowana po mistrzowsku.

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2