Październik 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Tradycyjnie, na początku września tegoroczni absolwenci uniwersytetu medycznego otrzymali uroczyście prawa wykonywania zawodu. Miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze młodych lekarzy i lekarzy stomatologów, którzy z sukcesem przebrnęli przez studia medyczne. Aż trudno uwierzyć, że w tak krótkiej chwili symbolicznym aktem wręczenia prawa wykonywania zawodu, Kodeksu etyki lekarskiej i Karty Praw Lekarza zamyka się wieloletni okres ciężkiej nauki i otwiera dożywotni etap… trudnej i odpowiedzialnej pracy. Jak co roku Dolnośląska Rada Lekarska wraz z firmą ubezpieczeniową Inter Polska S.A. ufundowała ubezpieczenie na pierwszy rok pracy. Oby nie trzeba było z niego korzystać.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

►TRÓJWYMIAROWE SERCE… Z DRUKARKI

Jak donosi czasopismo „Science” zespół naukowców z Carnegie Mellon University stworzył działające elementy serca, takie jak naczynia krwionośne, zastawki czy miniaturowe komory metodą druku trójwymiarowego. Dzięki zastosowaniu opatentowanej procedury FRESH (ang. freeform reversible embedding of suspended hydrogels) udało się uzyskać niespotykaną dotąd dokładność i szczegółowość struktur anatomicznych tego narządu.

 
Terapia szokowa przed wyborami - Zdrowie nie ma barw politycznych Drukuj

Z lek. Marią Kłosińską, koordynatorką mediów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. J. Nielubowicza rozmawia Magdalena Janiszewska. (Fot. z archiwum M.K.)

12 września 2019 roku Prezydium Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, uchwałą nr 85/2019, poparło kampanię Narodowy Kryzys Zdrowia pod hasłem „Polska to chory kraj”. Akcja, z mocnym spotem o sytuacji w ochronie zdrowia, zatacza coraz szersze kręgi. Jej partnerami są: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Okręgowa Izba Aptekarzy w Warszawie, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów OZZL, Fundacja „My pacjenci”, Stowarzyszenie NEUROFIBROMATOZY POLSKA, Fundacja Alivia, Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapeutów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów. OIL w Warszawie przygotowała manifest i postulaty skierowane do polityków wszystkich partii, apelując przy tym o jedność ponad podziałami w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki zdrowotnej. Poparcie dla postulatów można wyrazić na stronie: polskatochorykraj.pl.

Zdrowie nie ma barw politycznych

Spot, który wypuściła OIL w Warszawie, pokazuje w sposób metaforyczny walkę polityczną wokół ochrony zdrowia jako partię szachów. Przedstawiciele zwaśnionych partii są tak bardzo pochłonięci grą, że nie zauważają swojego nieodpowiedzialnego zachowania prowadzącego system ochrony zdrowia do ruiny. Sytuacja jest patowa, bo reforma ochrony zdrowia to trudny temat, wymagający wspólnego działania i odłożenia na bok partykularnych interesów.

 
Kącik młodego lekarza – terapia szokowa przed wyborami - PRZYCHODZI POLSKA do lekarza Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

PRZYCHODZI POLSKA do lekarza


Polska to chory kraj.
Czas skończyć z wiecznym stanem tymczasowym i rozwiązaniami na chwilę.
Zachęcam do poparcia kampanii
https://polskatochorykraj.pl
Tylko razem możemy zmienić obecną tragiczną sytuację!

 
E-recepta - E-recepta coraz bliżej… Drukuj

E-recepta coraz bliżej…

Po latach przygotowań, wielkimi krokami zbliża się moment, w którym polski pacjent opuści gabinet lekarski z e-receptą w dłoni. No właśnie – czy wyjdzie z e-receptą? Czy z e-receptą w dłoni da się wyjść? Jak to będzie działać? I najważniejsze – jak ma się do tego przygotować lekarz?

 
E-recepta - 13 WAŻNYCH PYTAŃ (I ODPOWIEDZI) Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

E-RECEPTA
13 WAŻNYCH PYTAŃ (I ODPOWIEDZI)

Do 7 stycznia 2020 r. recepty będą mogły być wystawiane w formie papierowej. Tak stanowi ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Po tym terminie ich miejsce zajmą – co do zasady – elektroniczne recepty. Jak przebiega proces ich implementacji z perspektywy Ministerstwa Zdrowia? Co o e-receptach lekarze wiedzieć po prostu muszą? O pakiecie wiedzy, bez której nie da się wystartować z Eweliną Stępniewską (CSIOZ) rozmawia Magdalena Janiszewska.

Z Eweliną Stępniewską, członkiem zespołu Wydziału Wdrożeń Systemu P1 w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, specjalistą ds. e-recepty
rozmawia Magdalena Janiszewska.

 
Z poradnika psychopraktyka - Lekarz jako menedżer Drukuj

Lekarz jako menedżer

Część I: Cechy menedżera. Style zarządzania

Dynamiczne zmiany w służbie zdrowia, restrukturyzacje, przekształcenia, powstawanie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej – wszystko to spowodowało, że liczna grupa lekarzy stanęła przed nowymi wyzwaniami. Nie da się im sprostać bez umiejętności kierowania zespołami pracowników.

 

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3