Komentarz aktualny Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

6 lutego 2019 roku Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński wydał oficjalne postanowienie o utworzeniu Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy” – ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Od tego momentu zaczął „bić licznik czasu”. Mamy tylko trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, ale oczywiście naszą ambicją jest pokazać siłę pozytywnego myślenia oraz sprawność organizacyjną naszego środowiska, i zebrać ich znacznie więcej.

Przypominam, że ta zmiana legislacyjna ma umożliwić samorządom wprowadzenie dodatkowego, punktowanego kryterium w procesie rekrutacji dzieci do żłobków i przedszkoli, związanego z wykonaniem obowiązkowych szczepień ochronnych. Liczymy na to, że dzięki toczącej się przy okazji zbierania podpisów dyskusji o roli szczepień przekonamy wątpiących do konieczności ich stosowania, a dodatkowe punkty w rekrutacji będą nagrodą dla odpowiedzialnych rodziców.

W Komitecie bardzo silnie reprezentowane jest nasze środowisko, są w nim nasze Koleżanki i Koledzy: dr Magdalena Wiśniewska – prezes OIL w Szczecinie, prof. Andrzej Matyja – prezes NIL, dr Łukasz Jankowski – prezes OIL w Warszawie, dr Jacek Krajewski – prezes Porozumienia Zielonogórskiego, dr Jacek Klakočar – dolnośląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, prof. Wojciech Witkiewicz – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i oczywiście piszący te słowa.

Akcja nabiera rozpędu i znajduje coraz to więcej orędowników w różnych środowiskach w skali całego kraju. Jako pierwszy z samorządowców wsparł ją nasz Kolega: lekarz i prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

Gorąco zachęcam do aktywnego włączenia się w to przedsięwzięcie. Strony rozkładówkowe marcowego wydania „Medium” zajmuje lista do zbierania podpisów. Śmiało można ją wykorzystać! A wszystkie niezbędne dokumenty: projekt ustawy, listę do zbierania podpisów i plakat informacyjny znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce „Szczepimy, bo myślimy”.

Jeżeli możecie zorganizować punkt zbierania podpisów w swoim miejscu pracy, podajcie nam taką informację – dopiszemy Wasz adres do bazy udostępnionej na oficjalnej stronie akcji: www.szczepimybomyslimy.pl. Pamiętajcie, że w przypadku organizacji takiego punktu powinien być dostępny dla zainteresowanych tekst ustawy, tak więc najlepiej go wydrukować i mieć gdzieś pod ręką. No i pamiętajcie o nieszczęsnym RODO. Nieszczęsnym, bo jak to w naszej legislacyjnej rzeczywistości bywa, pisze się jedne ustawy, zapominając o tym, żeby dostosować do tworzonych przepisów te, które już obowiązują. Pamiętajmy zatem, że wypełnione już rubryki muszą być zasłonięte, tak by ten, kto dopiero na liście się podpisuje, nie mógł poznać cudzych danych osobowych. Uzupełnione listy trzeba natychmiast chować.

Kluczowe dane to: imię, nazwisko i numer PESEL, bo to te dane będą wykorzystywane przez Kancelarię Sejmu do sprawdzania wiarygodności list. Całym procesem sterują ściśle określone przepisy także dotyczące finansów, z których Komitet będzie musiał się rozliczyć. Nie jesteśmy finansowani, jak twierdzą przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych, przez koncerny farmaceutyczne, więc wspomóc materialnie naszą akcję można poprzez zbiórkę na stronie: https://zrzutka.pl/xkkak2. A wypełnione listy proszę dostarczać sukcesywnie do naszych delegatur i nie czekać na ostatnią chwilę, bo musimy mieć czas, by wstępnie je zweryfikować, policzyć podpisy i dostarczyć do Kancelarii Sejmu.

Najważniejszym wydarzeniem najbliższego miesiąca będzie jednak sprawozdawczo-budżetowy, XXXVIII Zjazd Delegatów DIL. Spotkamy się 23 marca, w sobotę, w sali konferencyjnej DIL w naszej drugiej lokalizacji przy al. Jana Matejki 6. Pierwszy zjazd tej kadencji będzie okazją do podsumowania naszej rocznej pracy oraz podyskutowania o priorytetach na kolejny rok działalności. Podczas zjazdu już tradycyjnie wysłuchamy sprawozdań z działalności poszczególnych organów Izby, zapoznamy się z realizacją budżetu i zatwierdzimy budżet na kolejny rok rozliczeniowy. A przez ten rok wydarzyło się wiele.

Pełną parą ruszyła nasza nowa inwestycja przy ul. Kazimierza Wielkiego 43. Prężnie rozwijają się nasze media elektroniczne: strona Izby na portalu Facebook stała się już witryną informacyjną, z której korzystają media ogólnopolskie. Rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem nowej, nowoczesnej strony internetowej, która zapewni nam nowe funkcjonalności umożliwiające poprawę kontaktów i relacji z jej użytkownikami. Mimo utrudnień związanych z prowadzonym remontem prężnie rozwija się nasza działalność kulturalno-integracyjna, organizowana przez Klub Lekarza.

Na zjeździe będzie też można zapoznać się z rewolucyjnymi zmianami w kształceniu, których propozycję przygotował zespół powołany przez ministra zdrowia. Będzie więc o czym rozmawiać, dlatego zachęcam Koleżanki i Kolegów Delegatów do licznego, aktywnego uczestnictwa w naszym corocznym spotkaniu. Do zobaczenia 23 marca!

Paweł Wróblewski