Marzec 2019
Komentarz aktualny Drukuj

6 lutego 2019 roku Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński wydał oficjalne postanowienie o utworzeniu Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy” – ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Od tego momentu zaczął „bić licznik czasu”. Mamy tylko trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, ale oczywiście naszą ambicją jest pokazać siłę pozytywnego myślenia oraz sprawność organizacyjną naszego środowiska, i zebrać ich znacznie więcej.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

SZTUCZNA INTELIGENCJA WSPOMAGA DECYZJE MEDYCZNE

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że już w 2013 r. na świecie brakowało 7,2 mln lekarzy. Prognozy w tym obszarze nie są niestety optymistyczne – w 2035 r. ta liczba może zwiększyć się aż do 12,9 mln, i dotyczyć nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarek. Obecnie prawie cztery miliardy ludzi na Ziemi nie ma dostępu do ochrony zdrowia lub ten dostęp ma bardzo słaby. W najbliższych latach sytuacja pogorszy się wraz ze starzeniem się społeczeństw.

 
Edukacja zamiast propagandy - ZASZCZEPIĆ DOBRE PRAKTYKI Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Spójny i jednoznaczny przekaz personelu medycznego stanowi klucz do sukcesu. Tylko edukacja i zbudowanie zaufania u rodziców może rozwiać fałszywe mity oraz wątpliwości. O dobrych i gorszych aspektach szczepień należy mówić tak, aby pokazać rodzicom korzyści płynące ze szczepionek. O szczepionkowych faktach i mitach, obiekcjach pacjentów i walczących o prawdę lekarzach rozmawiam z ekspertami w dziedzinie chorób zakaźnych, teoretykami i praktykami jednocześnie.

ZASZCZEPIĆ DOBRE PRAKTYKI

Prof. zw dr hab. n. med. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego, w latach 2007-2012 Prezes ZG Polskiego Towarzystwa Epidemiologow i Lekarzy Chorob Zakaźnych,obecnie członek ZG.

 
Edukacja zamiast propagandy - Wyszczepialność jest wysoka, ale musimy obserwować Drukuj

Z dr. n. med. Jackiem Klakočarem rozmawia Aleksandra Solarewicz

Obecnie na Dolnym Śląsku nie obserwuje się zagrożenia epidemią, ale należy w sposób ciągły monitorować sytuację dotyczącą chorób zakaźnych u ludzi. O sytuacji epidemiologicznej w regionie z dr. n. med. Jackiem Klakočarem, dolnośląskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, rozmawia Aleksandra Solarewicz.

Wyszczepialność jest wysoka, ale musimy obserwować

Aleksandra Solarewicz: Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych na Dolnym Śląsku i w Polsce?

Jacek Klakočar: Sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w Polsce w ostatnich latach należy uznać za ogólnie dobrą. Stan ten został osiągnięty przede wszystkim poprzez realizację programu powszechnych szczepień ochronnych. W roku 2017 zaobserwowano epidemię zakażeń wywołanych wirusem zapalenia wątroby typu A, związaną prawdopodobnie z epidemią wirusa panującą w Europie. Epidemicznego występowania innych chorób zakaźnych nie stwierdzono, zaś wzrost liczby zachorowań na niektóre choroby zakaźne miał, podobnie jak w latach ubiegłych, charakter sezonowy lub był kontynuacją obserwowanych wcześniej trendów wieloletnich. Pewnym wyjątkiem jest sytuacja związana z zachorowaniem na odrę.

 
Edukacja zamiast propagandy - Szczepienie zdrowych dorosłych, kobiet ciężarnych i planujących ciążę Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

(…) starszym chorym, z niepewną historią szczepień, należy przy okazji szczepienia poekspozycyjnego zalecić kontynuowanie immunizacji kolejnymi dwoma dawkami szczepionek według schematu szczepienia podstawowego, o czym większość lekarzy niestety nie pamięta.

Szczepienie zdrowych dorosłych, kobiet ciężarnych i planujących ciążę

Prawidłowa kwalifikacja do szczepień dzieci, zarówno szczepionkami obowiązkowymi jak i zalecanymi, nie nastręcza na co dzień lekarzom większych problemów. Sytuacja jest jednak znacznie gorsza w przypadku szczepień osób dorosłych. Lekarze mają często trudności w określeniu, czy i jakie szczepienia należy zalecać w różnych grupach dorosłych pacjentów.

 
Edukacja zamiast propagandy - Jakość, skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wykorzystanie tiomersalu (związku rtęci) jest obecnie ograniczone do 0,01% w jednym produkcie zawartym w Kalendarzu Sczepień Ochronnych oraz do ilości mniejszej niż 1 mikrogram w jednej dawce w 3 produktach. Substancje te nie wywierają negatywnego wpływu na bezpieczeństwo szczepionek.

Jakość, skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek

Szczepienia ochronne należą do świadczeń zdrowotnych z zakresu profilaktyki realizowanych w Polsce zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych. Jest on ogłaszany na kolejny rok pod koniec października w postaci komunikatu głównego inspektora sanitarnego. Zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. Procedura szczepienia zawsze obejmuje kwalifikację pacjenta do szczepienia poprzez badanie lekarskie i podanie szczepionki, która jest szczególnym produktem leczniczym pochodzenia biologicznego, stosowanym u osób zdrowych, poddawanym dokładnej ocenie na przestrzeni wielu lat.

 
Edukacja zamiast propagandy - Szczepienia dorosłych z chorobami przewlekłymi Drukuj

Ludzie starsi stanowią znaczną i stale rosnącą część naszego społeczeństwa. Współistnienie chorób przewlekłych, zmniejszona sprawność intelektualna i fizyczna – to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się osoby w podeszłym wieku. Ponadto, pacjenci po 65. roku życia należą do grupy szczególnie narażonej na cięższy przebieg infekcji z uwagi na złożony stan obniżonej odporności. Zwiększa to ryzyko powikłań i zgonów. Szczepienia osób w wieku podeszłym oraz chorujących przewlekle są najskuteczniejszą profilaktyką chorób zakaźnych.

Szczepienia dorosłych z chorobami przewlekłymi

W aktualizowanym co roku Programie Szczepień Ochronnych (PSO) ujęto wiele zalecanych szczepionek dla tej grupy pacjentów. Nie są one finansowane ze środków publicznych, zatem koszty zakupu ponoszą sami pacjenci, co bardzo często jest główną przeszkodą w ich stosowaniu, a tym samym uzyskaniu odpowiedniego stopnia wyszczepialności.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3