Maj 2020
Komentarz aktualny Drukuj

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Te słowa Wisławy Szymborskiej nigdy chyba jeszcze nie sprawdzały się w nowożytnej historii świata tak, jak teraz. Z pewnym niepokojem obserwuję panikę wśród osób, których wcześniej nie podejrzewałbym o skłonność do nieadekwatnych do zagrożenia zachowań. Trzeba jednak przyznać, że parę czynników niezależnych od nas zdestabilizowało sytuację bardziej niż sama pandemia.

 
Co nowego w medycynia Drukuj

►KORONAWIRUS: BADANIA NAD SZCZEPIONKĄ W TOKU

W pierwszej połowie marca 2020 r. naukowcy z Seattle rozpoczęli rekrutację zdrowych ochotników do udziału w eksperymentalnym badaniu klinicznym nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Badanie otrzymało roboczy akronim „mRNA-1273”. Jeśli nawet szczepionka okaże się skuteczna, ocenia się, że na rynku może być dostępna najwcześniej za rok.

 

 
COVID-19. Walka trwa - NOWINKI ZE ŚWIATA PANDEMII Drukuj

Na stronie internetowej Amerykańskiej Akademii Otolaryngologicznej opublikowano informację, że zwiększająca się liczba niepotwierdzonych jeszcze danych może sugerować występowanie utraty lub pogorszenie węchu (anosmia) i smaku (ageuzja) u zainfekowanych pacjentów bez stwierdzonych innych objawów choroby.

NOWINKI ZE ŚWIATA PANDEMII

Od kilku miesięcy, każdego dnia, jesteśmy włączeni w cykl życia koronawirusa. W wartkim potoku codziennych newsów i statystyk na temat trwającej pandemii trudno jednak wyłowić najciekawsze informacje pozwalające lepiej zrozumieć nową rzeczywistość, w której nagle przyszło nam żyć.

Koronawirus – teorie i hipotezy

Na początku narastającego zagrożenia epidemicznego, które w stosunkowo krótkim czasie zostało uznane za pandemię, światową opinię publiczną elektryzowały rozmaite teorie i hipotezy próbujące dociec prawdy o źródle oraz sposobach przenoszenia się koronawirusa. Na fali tych domysłów pojawiły się m.in. spekulacje zakładające, że patogen powstał w warunkach laboratoryjnych, a tym samym był wytworem bioinżynierii. Międzynarodowe grono badaczy, do których należał immunolog i biolog molekularny prof. Kristian G. Andersen wraz ze współpracownikami – prof. Andrew Rambautem z Uniwersytetu Edynburskiego, prof. W. Ianem Lipkinem ze Szkoły Zdrowia Publicznego Mailmana na Uniwersytecie Kolumbia, prof. Edwardem Holmesem z Uniwersytetu w Sydney oraz dr. Robertem Garrym z Uniwersytetu Tulane’a w Nowym Orleanie, przeanalizowali dane zsekwencjonowanego genomu SARS-CoV-2 w celu odczytania z nich pochodzenia i ewolucji wirusa. Wyniki swojej analizy opublikowali następnie na łamach „Nature Medicine” przekonując, że domeny wiążące SARS-CoV-2 są wynikiem naturalnej selekcji, a nie produktem celowej manipulacji.

 

 
COVID-19. Walka trwa - W POSZUKIWANIU LEKU NA KORONAWIRUS Drukuj

Zespoły naukowe z całego świata dwoją się i troją, by znaleźć środek, który wyleczy ludzi chorych na COVID-19. Wielkie nadzieje są wiązane ze środkami już używanymi w przypadku innych schorzeń. W tych poszukiwaniach skutecznego leku na pandemię aktywnie uczestniczy wielu dolnośląskich naukowców związanych z medycyną.

W POSZUKIWANIU LEKU NA KORONAWIRUS

Minął pierwszy szok związany z wybuchem pandemii. Świat zaczyna bardzo powoli wracać na normalne tory, z których brutalnie wytrącił go nowy wirus. Mniej lub bardziej sprawnie działają medyczne procedury. Obok wciąż rosnącej liczby nowych zakażeń i zgonów, rośnie też, na szczęście, liczba wyleczonych. Najważniejszym celem jest teraz szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 i wynalezienie leku bądź zestawu leków, który będzie skutecznie zwalczał chorobę wywołaną przez SARS-CoV-2. Poszukiwania trwają m.in. we Wrocławiu w szpitalu jednoimiennym przy ul. Koszarowej, który jest jedną z trzech placówek tego typu na Dolnym Śląsku. Leczeniem chorych kieruje tam prof. Krzysztof Simon, ordynator 1. Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jak mówi, farmakoterapia zależy przede wszystkim od etapu choroby. Najpierw chodzi o profilaktykę, czyli o to, aby nie dopuścić do rozwoju bardziej zaawansowanych stadiów choroby. Jeśli jednak COVID-19 przechodzi w fazę zaawansowaną, wtedy lekarze koncentrują się na tym, aby nie dopuścić do niewydolności oddechowej, krążeniowo-oddechowej i w efekcie wielonarządowej.

 
COVID-19. Walka trwa - Ważne, by z tej epidemii wyciągnąć mądre wnioski Drukuj

Ważne, by z tej epidemii wyciągnąć mądre wnioski

Jakie są największe wyzwania medyczne związane z trwającą pandemią? Na czym powinno się skupić środowisko medyczne, naukowe i ludzie zarządzający polską służbą zdrowia? Jakie korzyści płyną z całej tej wielkiej sytuacji kryzysowej? O tej i wielu innych ważnych sprawach mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, p.o. rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierownik Centrum Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w rozmowie z Maciejem Sasem.

 
COVID-19. Walka trwa - Akcje pomocowe dla dolnośląskich medyków DrukujOdkąd zaczęła się akcja szycia maseczek, pracujemy na dwa etaty. Mój dzień zaczyna się o godz. 6.30. Zanim włączę komputer, szykuję na dany dzień pakiety do wydania dla ośrodków i spisuję listę, do kogo muszę zadzwonić, komu odpisać na e-mail, kogo o coś dopytać. Potem kawa i sprawdzanie na grupie Polskich Krawcowych, czy przyszły nowe zlecenia.

Akcje pomocowe dla dolnośląskich medyków

W Volvo Polska we Wrocławiu trwa produkcja elementów potrzebnych do złożenia przyłbic ochronnych w technologii 3D, według projektu udostępnionego przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej. W kwietniu Volvo dostarczyło Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej ponad 800 przyłbic. Również Politechnika Wrocławska konstruuje przyłbice. Firma Polomarket, wspierając walkę z koronawirusem, przekazała DIL, za pośrednictwem Fundacji Lekarze Lekarzom, 800 sztuk przyłbic (wszystkie trafiły do lekarzy). Kto może, szyje w domu. Z Martą Kanią, jedną z trzech koordynatorek wrocławskiej akcji „Wrocław szyje maski dla medyków”, Piotrem Słonińskim, dyrektorem Group IT Volvo Polska i Konradem Gruberem, koordynatorem produkcji przyłbic na Politechnice Wrocławskiej (koordynowanej na Facebooku przez „Przyłbice 3D dla lekarzy – okręg Wrocław”) rozmawia Aleksandra Solarewicz.

 
COVID-19. Walka trwa - Pandemiczne tsunami Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Dziedziną medycyny, która zamarła z powodu epidemii, a teraz najwolniej ze wszystkich podnosi się po ciosie, jaki całemu światu zadał SARS-CoV-2, jest stomatologia. Dentyści z niecierpliwością marzą o powrocie do pracy. Wielu z nich jednak wciąż nie jest w stanie przygotować gabinetu do otwarcia. Nie ze swojej winy.

Pandemiczne tsunami

W czasie, gdy najlepszą formą ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest dystans, wizyta u stomatologa wydaje się wyjątkowo ryzykowna. Nic dziwnego, że dentyści wpadli w panikę. Będąc lekarzami najbliższego kontaktu (w trakcie leczenia twarz dentysty i twarz pacjenta dzieli średnio około 40 cm), znaleźli się na szczycie drabiny ryzyka zakażenia.

 
COVID-19. Walka trwa - Koronawirus a kryzys w branży medycznej Drukuj

Koronawirus a kryzys w branży medycznej

Nigdy w historii nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, w której cały świat musiałby dzielić się swoim kryzysem. Warto jednak szukać w tym wszystkim pozytywnych aspektów i odkryć na nowo, jaką wartość ma życie. Wykorzystajmy te trudne chwile po to, aby się czegoś nauczyć. Jak wspomniał kiedyś Winston Churchill: „Pesymista szuka przeciwności w każdej okazji. Optymista widzi okazję w każdej przeciwności”.

 
COVID-19. Walka trwa - Wiele kłopotów z psychiką może się ujawnić wtedy, gdy epidemia da za wygraną Drukuj

Najpierw razem z zespołem zaproponowała fachową pomoc psychologiczną i psychiatryczną lekarzom walczącym z koronawirusem. Potem rozszerzyli swoje działania na całą służbę zdrowia i pacjentów, którzy nie potrafią się odnaleźć w świecie ogarniętym pandemią. O działaniach swojego zespołu mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w rozmowie z Maciejem Sasem.

Wiele kłopotów z psychiką może się ujawnić wtedy, gdy epidemia da za wygraną

Maciej Sas: Stres to nieodłączny element życia lekarzy, zwłaszcza tych, którzy pracują na ostrym dyżurze. Ale wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że sytuacji stresowych jest wielokrotnie więcej niż normalnie. Państwo najlepiej o tym wiedzą, bo starają się pomóc osobom „zainfekowanym” nadmiernym stresem.

Prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska: Oczywiście stres stresowi nierówny. Jeśli pewne okoliczności są powtarzalne, jesteśmy do nich przyzwyczajeni, wiemy, jak postępować i nie są one dla nas zaskoczeniem, czy nie stwarzają poczucia zagrożenia osobistego, wszystko jest w normie. Ale zdarzają się sytuacje takie, jak ta teraz, związane z trwającą pandemią, które trudno nazwać rutynowymi.

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2