Wydarzyło się - Dla chorych na nowotwory skóry. Nowy oddział w Dolnośląskim Centrum Onkologii Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Prof. Piotr Rutkowski, szef Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków z Centrum Onkologii – Instytut im. Skłodowskiej-Curie w Warszawie prezentuje nowy dermatoskop dla DCO. (Fot. z archiwum DCO)

Dla chorych na nowotwory skóry. Nowy oddział w Dolnośląskim Centrum Onkologii

Oddział Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków rusza tej wiosny w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Specjalizuje się w leczeniu pacjentów z mięsakami, czerniakami i rakami skóry. Będzie się w nim odbywała nowoczesna diagnostyka dermatoskopowa oraz elektrochemioterapia, czyli leczenie nieoperacyjnych przerzutów do skóry u chorych na czerniaka i raka piersi. DCO jest drugim ośrodkiem w Polsce, który dysponuje tą aparaturą.

Prezentacji nowo powstałego „unitu” (ang. Skin Cancer Unit) dokonał jego ordynator dr n. med. Marcin Ziętek podczas konferencji prasowej w DCO 18 kwietnia. Briefing współprowadzili: dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO; prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, dyrektor Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i dr n. med. Marcin Zdzienicki z tej samej kliniki. Dwaj ostatni spośród wymienionych, podobnie jak dr hab. n. med. Witold Owczarek, prof. nadzw., kierownik Kliniki Dermatologii CSK MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, wygłosili też prelekcje.

500 operacji, 1800 zabiegów

Oddział Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków mieści się w budynku F. To tam będą się odbywały zabiegi elektrochemioterapii. Tam również znajduje się nowoczesny gabinet dermatoskopowy, wyposażony m.in. w mikroskop konfokalny, dermatoskop cyfrowy i USG. Nowy unit DCO może przyjąć 24 pacjentów, którymi będą się opiekować: 4 specjalistów chirurgii onkologicznej, 1 chirurgii ogólnej, 21 pielęgniarek i koordynatorka procesu onkologicznego, 2 sekretarki medyczne i 9 salowych. Ponadto, do zespołu należy 3 onkologów klinicznych, 2 radioterapeutów, 2 patomorfologów, radiolog i rehabilitant. Ma to umożliwić wykonywanie rocznie około 500 operacji i 1800 zabiegów ambulatoryjnych.

Uruchomienie oddziału kosztowało milion 275 tys. zł. Środki pochodzą z funduszy unijnych i ministerialnych, natomiast gmina Długołęka opłaciła wykończenie i umeblowanie. Znaczenie inwestycji podkreślali na konferencji przedstawiciele samorządu: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa Cezary Przybylski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Otworzyliśmy już nowe filie DCO w Legnicy i Jeleniej Górze oraz Breast Unit, pierwsze w regionie Centrum Chorób Piersi – przypomniał marszałek Przybylski.

Dermatoskop do badania znamion skóry

Kolejnym donatorem okazała się, i była to niespodzianka, Archidiecezja Wrocławska. Jej rzecznik ks. Rafał Kowalski, w imieniu ks. abp. Józefa Kupnego, przekazał na ręce dr. Marcina Ziętka dermatoskop. To niewielkie urządzenie, które z uwagą oglądali goście DCO służy do badania znamion skóry. Lekarze tłumaczyli, jak przebiega badanie. – Zachorować może każdy z nas – stwierdził dr Ziętek. – Każdy z nas ma setki znamion na skórze. Widoczny jest stały i wyraźny wzrost liczby zachorowań na czerniaki, raki skóry i mięsaki. Na Dolnym Śląsku choruje około 300 pacjentów rocznie, a w skali całego kraju ponad 4 tysiące. Stale obniża się wiek tych, u których zdiagnozowano te choroby.

– W najbliższym czasie planujemy objąć opieką wszystkich mieszkańców województwa z rozpoznaniem czerniaka i mięsaka – mówił dr Ziętek. – Chcemy zapewnić im najbardziej aktualne i zalecane metody leczenia, jakie są obecne w Polsce. Pomoże w tym współpraca z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, który będzie tu prowadzić badania i zajęcia dla studentów, oraz z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. – Musimy poprawić warunki leczenia. Jest to możliwe dzięki nowej pracowni diagnostycznej oraz tzw. leczeniu skojarzonemu, z udziałem specjalistów z zakresu radiologii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej – powiedział dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO. Niedługo zacznie się budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Do nowej siedziby DCO w alei Stabłowickiej przeniesie się prawdopodobnie za około 5 lat.

Aleksandra Solarewicz

Nowoczesny gabinet dermatoskopowy w DCO dysponuje m.in mikroskopem konfokalnym, dermatoskopem cyfrowym i aparatem do USG.