Maj 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Niezależnie od przedwyborczej gorączki, której efektem ubocznym są kolejne protesty i manifestacje różnych grup zawodowych, zaostrza się kryzys w ochronie zdrowia. Dyrektorzy dolnośląskich szpitali podejmują rozpaczliwe decyzje o czasowych zamknięciach oddziałów i o likwidacji łóżek z powodu braku możliwości obsadzenia specjalistycznych etatów lekarskich. Kolejki w publicznej, ambulatoryjnej opiece zdrowotnej rosną, a tymczasem, jak podała Polska Izba Ubezpieczeń, na koniec 2018 r. już 2,6 mln. Polaków korzystało z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wydając na nie 821,1 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zaś własny sposób liczenia wzrostu nakładów na zdrowie, z którego wynika, że wynegocjowanych w wyniku ubiegłorocznego protestu przez rezydentów 6% PKB nie osiągniemy z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat… Kością niezgody między MZ a lekarzami stała się metodologia liczenia wskaźnika PKB, oparta na założeniu, że bierze się pod uwagę wydatki w roku bieżącym i wielkość PKB sprzed dwóch lat, co jest jawnym wypaczeniem podpisanego porozumienia. Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej i Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy omówili zasady wspólnego działania na rzecz wzrostu finansowania ochrony zdrowia, z wykorzystaniem różnych form protestu, do strajku włącznie. Już 1 czerwca spotkamy się na manifestacji w Warszawie. Dolnośląska Izba Lekarska wraz z regionalnym oddziałem OZZL organizują i finansują transport dla wszystkich chętnych.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

ROZPOZNANIE CUKRZYCY ZA POMOCĄ SMARTFONU CORAZ BLIŻEJ

W trakcie corocznej sesji naukowej American College of Cardiology w Nowym Orleanie zaprezentowano aplikację umożliwiającą wykrycie cukrzycy z wykorzystaniem kamery i latarki smartfonu. Jej twórcami są naukowcy z University of California w San Francisco, którzy za pomocą metody fotopletyzmografii (PPG) i kamery smartfonu chcieli sprawdzić możliwość wykrycia zmian w naczyniach krwionośnych zaburzających przepływ krwi. Do takich zmian może dochodzić już we wczesnych stadiach tej choroby.

 
„Słodki” smak chorób - Znaczenie węglowodanów w rozwoju i leczeniu chorób przewodu pokarmowego Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Znaczenie węglowodanów w rozwoju i leczeniu
chorób przewodu pokarmowego

Węglowodany (cukry) dzielą się na proste i złożone. Ten tradycyjny podział opiera się na mechanizmie trawienia i wchłaniania ww. substancji. Cukry proste – glukoza, fruktoza, galaktoza – nie wymagają trawienia, a ich wchłanianie odbywa się w jelicie cienkim na zasadzie transportu aktywnego. Węglowodany złożone ulegają procesowi trawienia, który rozpoczyna się już w jamie ustnej, dzięki działaniu amylazy zawartej w ślinie. Istnieje też grupa pośrednia węglowodanów, tzw. oligosacharydy, do których zaliczają się dwucukry takie jak: laktoza, sacharoza i maltoza. Ich rozkład w organizmie człowieka jest mniej skomplikowany niż klasycznych cukrów złożonych.

 
„Słodki” smak chorób - Słodziki – fakty i mity Drukuj

Słodziki – fakty i mity

Substancje intensywnie słodzące stanowią niebagatelną alternatywę dla cukru. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 16 grudnia 2008 roku definiuje je jako związki, które nadają produktom spożywczym słodki smak lub używane są w słodzikach stołowych. Uznanie danej substancji za bezpieczną następuje poprzez wyznaczenie ADI – dopuszczalnego dziennego spożycia (ang. acceptable daily intake). Wskaźnik ten wyrażony w mg/kg m.c. świadczy o takiej dobowej ilości substancji, której spożycie jest absolutnie bezpieczne i nie wywołuje żadnych zdrowotnych szkód dla organizmu. Wymagane jest, aby produkty spożywcze zawierające w swoim składzie substancje intensywnie słodzące zawsze określały ich ilość i rodzaj na etykietach. Zawartość w danym produkcie musi być ściśle określona i nie może przekraczać maksymalnej dobowej ilości.

 
„Słodki” smak chorób - Jak pomóc cukrojadowi? Drukuj

Rady psychodietetyczne dla lekarzy

Jak pomóc cukrojadowi?

Problem diety bogatej w cukier

Nadmierne spożywanie cukru jest palącym problemem w związku z niepokojącą częstotliwością występowania u ludzi nadwagi, otyłości, cukrzycy typu II i innych chorób żywieniowozależnych [1-3]. Doniesienia z badań naukowych sugerują, że cukier, podobnie jak nikotyna, alkohol, tytoń, kofeina, a nawet kokaina, ma działanie silnie nagradzające i uzależniające [4-6]. Badania na zwierzętach pokazują nawet, że cukier bywa w większym stopniu pożądany niż kokaina [7-11]. Pożądanie słodkiego smaku przez zwierzęta i ludzi tłumaczy się tym, że cukier przynosi nagradzające uczucie przyjemności, a tym samym bardzo poprawia nastrój. Sprawia to, że ludzie mają problem z ograniczeniem cukru, a konsumpcja słodkich produktów na świecie rośnie [1-3] i przekracza potrzeby energetyczne człowieka. Jak więc pomóc ludziom w zmianie nawyków żywieniowych, która doprowadzi do ograniczenia spożycia cukru? Przyjrzyjmy się teoriom i badaniom naukowym wyjaśniającym przebieg procesu kształtowania nawyków i omówmy rolę specjalistów zajmujących się zdrowiem w tym zakresie.

 
Z polityką w tle - (Nie)porozumienie z ministrem zdrowia – co dalej po roku od porozumienia? Drukuj

(Nie)porozumienie z ministrem zdrowia
– co dalej po roku od porozumienia?

Minął już ponad rok od podpisania porozumienia między przedstawicielami lekarzy rezydentów a ministrem zdrowia, które miało choć częściowo odmienić ochronę zdrowia w Polsce. Czy tak się stało? Zapewne większość z nas dostrzega, że niekoniecznie. Oto podsumowanie realizacji porozumienia ze stanem na 12 kwietnia 2019 r.

 
Z polityką w tle - Nowe oblicze kontroli NFZ. Czy czeka nas systemowa rewolucja? Drukuj

Nowe oblicze kontroli NFZ.
Czy czeka nas systemowa rewolucja?

26 lutego 2019 r. Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza daleko idące zmiany w zasadach kontroli podmiotów leczniczych ze strony NFZ. Ministerstwo Zdrowia postawiło na rozwiązania dotychczas funkcjonujące w ZUS i w Krajowej Administracji Skarbowej, czyli przede wszystkim na centralizację procesu kontroli. Zamiast dyrektorom oddziałów wojewódzkich, kontrolerzy będą podlegali teraz prezesowi Funduszu, a wydziały kontroli wojewódzkich oddziałów NFZ zostaną włączone do Departamentu Kontroli w centrali instytucji. Równocześnie w tej ostatniej zostanie stworzony specjalny „korpus kontrolerski”. W wyniku nowelizacji zmianie ulegają także same procedury prowadzenia kontroli.

 
Ordynacja lekarska pod kontrolą… lekarza Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Ordynacja lekarska pod kontrolą… lekarza

Ordynacja lekarska to nic innego jak zalecenia, zlecenia, polecenia, rekomendacje, instrukcje i sugestie dla pacjenta. Ordynacja lekarska (zresztą nie tylko lekarska, wszak ordynować w zakresie swych kompetencji mogą także pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i przedstawiciele innych zawodów medycznych) jest procesem wielowątkowym. Strona prawna procesu ordynacji jest niesłychanie ważna. Nie można jednak tracić z pola widzenia wiedzy medycznej, rzetelności a nawet etyki zawodowej.

 
Kącik młodego lekarza - Ze zdrowiem lekarzowi do twarzy Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Ze zdrowiem lekarzowi do twarzy

Na całym świecie zdrowy styl życia staje się coraz bardziej modny. Informacjami o nim przesiąknięte są media społecznościowe, telewizja i książki, które szybko dorabiają się miana bestsellerów. Także w Polsce coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki codziennej aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu mogą osiągnąć wymierny i pozytywny efekt zdrowotny.

 
Bliżej stomatologii - Podstępna choroba jam i przestrzeni (głowy i szyi) Drukuj

Podstępna choroba jam i przestrzeni (głowy i szyi)

Mylone ze schorzeniami zębopochodnymi, dobrze maskują się stanem zapalnym i niedrożnością nosa. Uwierająca proteza kryje pod sobą guz, ale zanim stwierdzi to lekarz, pacjent zdiagnozuje siebie… przez Internet. O nowotworach jamy ustnej z dr hab. Hanną Gerber, prof. nadzw., kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozmawia Aleksandra Solarewicz.

Z dr hab. Hanną Gerber, prof. nadzw. rozmawia Aleksandra Solarewicz

 
Bliżej stomatologii - Naukowa podróż do… Kołobrzegu Drukuj

Naukowa podróż do… Kołobrzegu

Jakie są najnowsze trendy w stomatologii? Tego lekarze dentyści dowiedzieli się podczas XXII konferencji naukowo-szkoleniowej w Kołobrzegu. Przez trzy dni (29-31 marca) w Diune Hotel & Resort poruszano istotne problemy, z którymi stomatolodzy spotykają się w  codziennej praktyce. A za tą naukową podróżą do Kołobrzegu stoją dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie i dr n. med. Łukasz Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie.

 

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2