Luty 2020
Komentarz aktualny Drukuj

Przełom roku, jak przystało na pleno titulo okres okołoświąteczny, zdominowały miłe wydarzenia towarzyskie. Jak zwykle tradycja opłatkowych spotkań obrodziła okazjami do wymiany serdecznych życzeń w różnych konfiguracjach: świętowali nasi seniorzy, koleżanki i koledzy ze Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej, Rada, poszczególne komisje i koła. W Delegaturze Legnickiej i Wałbrzyskiej DIL odbyły się piękne koncerty z okazji 30-lecia naszego samorządu. W Legnicy szef delegatury kol. Ryszard Kępa zgromadził tłumy gości, łącznie z prezydentem miasta Tadeuszem Krzakowskim w pięknie odrestaurowanej Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej; niemniej uroczyście kol. Dorota Radziszewska i wiceprezes Iwona Świętkowska, również w otoczeniu miejscowych oficjeli, zorganizowały podobną imprezę w pięknych wnętrzach Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Jednak wola integracji i spotkań, mimo odpersonalizowanych, cybernetyczno-informatycznych czasów, w których żyjemy, jest niezmiennie silna, choć brakowało trochę młodego pokolenia lekarzy.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

►JEDZENIE ULTRAPRZETWORZONE A RYZYKO CUKRZYCY TYPU 2

„Ultraprzetworzone” – pod tym mocno fachowym określeniem kryją się produkty, które przed sprzedażą zostały poddane procesom fizycznym (np. smażenie, suszenie, pasteryzowanie) oraz dodano do nich substancje niewykorzystywane standardowo w obróbce żywności, tj. hydrolizowane białka, modyfikowaną skrobię, barwniki, spulchniacze, itp.

 
Hejt i krytyka mnie nie dotyka - Lekarze w ogniu krytyki – czyli gdzie kończy się dozwolona krytyka, a zaczyna hejt, i jak z tym walczyć? Drukuj

Lekarze w ogniu krytyki – czyli gdzie kończy się dozwolona krytyka, a zaczyna hejt, i jak z tym walczyć?

Skoro mamy wolność słowa, to w czym problem?

Ludzie zawsze komentowali praktycznie wszystko i wszystkich – sąsiadów, celebrytów, osoby im znane oraz nieznane (ten fakt absolutnie w niczym nie przeszkadzał). I to z pewnością się nie zmieniło. Ciężko jednoznacznie przesądzić, czy obecnie zjawisko to przybrało na sile, czy też stało się po prostu bardziej widoczne ze względu na wszechobecny internet. Niewątpliwie dzięki internetowi każda opinia – prawdziwa czy nie, pozytywna czy krzywdząca (lub nawet rujnująca życie prywatne bądź zawodowe), dociera z prędkością światła do nieograniczonej liczby osób, krążąc w sieci.

Opinie, często bardzo krytyczne lub nieprawdziwe, w coraz większym stopniu dotykają lekarzy. Sprzyja temu niewątpliwie obecność medyków w internecie, w tym w szczególności obecność na różnych portalach branżowych, na których pacjenci mają możliwość umawiania wizyt i zamieszczania swoich opinii, w porównywarkach lekarzy różnych specjalności itd. Pacjenci są dziś również zdecydowanie bardziej świadomi swoich praw. To przekłada się zaś na coraz większe oczekiwania, a w konsekwencji na coraz głośniej i odważniej wygłaszane publicznie opinie o samych lekarzach oraz ich pracy. Proces ten dotyczy w równym stopniu szpitali publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych, czy też centrów medycznych świadczących usługi z zakresu medycyny estetycznej. Wydaje się, że tę odwagę w zamieszczaniu bezrefleksyjnych opinii wzmaga poczucie anonimowości oraz brak wiedzy o konsekwencjach takich działań. Na gruncie prawa nie różnicuje się działań podejmowanych w cyberświecie i w świecie realnym. Niejednokrotnie te pierwsze są o wiele bardziej dotkliwe. A to za sprawą krzywdzących opinii czy fałszywych oskarżeń i pomówień pojawiających się w sieci, które potrafią mocno nadszarpnąć, a nawet zniszczyć reputację najlepszego specjalisty.

 
Lekarz, pacjent i agresja - Środki ochrony prawnej lekarzy wobec agresji fizycznej Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Środki ochrony
prawnej lekarzy wobec agresji fizycznej

Każdy człowiek ma w swoim życiu do czynienia z agresją innych osób. Są jednak pewne profesje, w których agresji doświadcza się częściej niż w innych. Należą do nich m.in. zawody medyczne. Jak pokazują statystyki oraz praktyka, lekarze stają się coraz częściej obiektami agresji werbalnej i fizycznej ze strony pacjentów lub członków ich rodzin. Zjawisko agresji pacjentów stanowi coraz poważniejszy problem w pracy lekarzy.

Termin agresja ma wiele znaczeń. W różnych dziedzinach nauk, a także w rozumieniu potocznym, zgodnie traktuje się ją jako zjawisko negatywne i antyspołeczne. Potocznie agresja oznacza wrogie zachowania mające na celu wyrządzenie komuś szkody, spowodowanie strat czy bólu. Agresja to najkrócej rzecz ujmując reakcja dostarczająca szkodliwych »

 
Profilaktyka zdrowotna - Co lekarze powinni wiedzieć o tytoniu i co mogą zrobić dla pacjentów palących tytoń? Drukuj

Co lekarze powinni wiedzieć

o tytoniu i co mogą zrobić dla pacjentów palących tytoń?

Od co najmniej 50 lat tytoń jest głównym zabójcą Polaków. Szacunki zespołu prof. Peto pokazują, że w 2015 r. w Polsce zmarło z powodu palenia tytoniu 85 tys. osób (60 tys. mężczyzn i 25 tys. kobiet), w tym 46 tys. przedwcześnie, przed 70 r.ż. (34 tys. mężczyzn i 12 tys. kobiet). Badania te wskazują, że w Polsce 31% wszystkich zgonów to zgony odtytoniowe, a wśród kobiet 12%.

 
Wydarzyło się - DR BOŻENA KANIAK WŚRÓD ODZNACZONYCH KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI Drukuj

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

DR BOŻENA KANIAK WŚRÓD ODZNACZONYCH KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI


Osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu odebrały 19 grudnia 2019 roku Ordery Odrodzenia Polski. Wśród nich znalazła się dr Bożena Kaniak, wiceprezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej związana nieprzerwanie z dolnośląskim samorządem lekarskim od 3 kadencji, przewodnicząca Komisji Socjalnej i ds. Lekarzy Seniorów DRL oraz wieloletnia ordynator 9. Oddziału Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 1 z 4