Luty 2019
Komentarz aktualny Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Nie sposób nie odnieść się do najbardziej dramatycznego wydarzenia stycznia: tragicznej śmierci śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Brutalne zabójstwo człowieka w momencie czynienia dobra nie znajduje żadnego racjonalnego wytłumaczenia. To dramat wszystkich: największy – rodziny i najbliższych, ale także organizatorów, współuczestników, znajomych i nieznajomych. Setki pytań o przyczynę, przebieg wydarzeń, możliwość ich uniknięcia. Oby wygłoszone w czasie mszy pogrzebowej słowa o. Ludwika Wiśniewskiego, którego zapewne wielu z nas pamięta z okresu jego działalności we wrocławskim duszpasterstwie akademickim, dotyczące konieczności zakończenia kampanii nienawiści, która wypełnia dziś szczególnie dyskurs publiczny, dotarły do świadomości wszystkich. Postawa naszych kolegów lekarzy, choć nie przyniosła pozytywnych rezultatów, została zauważona i bardzo wysoko oceniona przez media oraz społeczeństwo. I niech ta tragiczna śmierć zostanie także przekuta w dobro, którego tak bardzo we współczesnym świecie brakuje.

 
Edukacja zamiast propagandy - Chcemy zaszczepić w umysłach ludzi ideę pozytywnych mitów Drukuj
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Fot. z archiwum A. i K. Stefaniaków

Chcemy zaszczepić w umysłach ludzi ideę pozytywnych mitów

Z autorami satyrycznej gry karcianej „Antyszczepionkowcy.biz” rozmawia red. nacz. „Medium” Magdalena Janiszewska

– Prawda o szczepieniach nie leży pośrodku – mówią zgodnie Aleksandra i Kuba Stefaniakowie, pomysłodawcy i twórcy satyrycznej gry karcianej „Antyszczepionkowcy.biz”. Ona jest lekarką, doktorantką w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu, edukatorką Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny
IFMSA-Poland. On zajmuje się programowaniem. W grze postawili na czarny humor, ironię, przewrotność. Nie po to jednak, by ośmieszać osoby, które uległy antyszczepionkowej propagandzie. Lecz po to, by obnażyć hipokryzję biznesmenów-guru, którzy ją szerzą, i zbijają kokosy dzięki medycynie alternatywnej. Karcianka edukacyjna powstała z myślą o promowaniu szczepień ochronnych, dostarczając przy tym, a wręcz przede wszystkim, rozrywki. 10 stycznia patronat nad projektem objęła oficjalnie Dolnośląska Izba Lekarska

 
Edukacja zamiast propagandy - STAWIAMY NA EDUKACJĘ, A NIE NA KARY Drukuj

Z adw. Marcinem Kostką
rozmawia red. nacz. „Medium” Magdalena Janiszewska

STAWIAMY NA EDUKACJĘ, A NIE NA KARY


Jest współtwórcą projektu ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. Wraz ze społecznikiem Robertem Wagnerem stoją za obywatelską inicjatywą ustawodawczą pod tą samą nazwą. Liczy na to, że akcja, którą zainicjowali wspólnie w 2018 roku, doprowadzi wkrótce do zmiany prawa w kwestii obowiązkowych szczepień ochronnych, m.in. Prawa oświatowego. Projekt, zakładający wprowadzenie punktów za szczepienie dziecka jako jednego z kryteriów przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli, trafił 6 grudnia do marszałka Sejmu. Wcześniej zyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i w krótkim czasie poparcie izb lekarskich. – To nie ma być kara, ale forma edukacji. Niebagatelną rolę odgrywają w niej lekarze, bo na bieżąco mogą rozwiewać wątpliwości rodziców dotyczące bezpieczeństwa szczepień. Wystarczą 2-3 minuty podczas wizyty – tłumaczy Marcin Kostka. Wrocławski adwokat wyjaśnia na łamach „Medium”, dlaczego tak bardzo zaangażował się w oddolną, obywatelską inicjatywę.

 
Lekarze z poza UE – Kształceni za granicą, pracują w Polsce. O lekarzach – przybyszach spoza granic Unii Drukuj

Kształceni za granicą, pracują w Polsce. O lekarzach – przybyszach spoza granic Unii

Pochodzą głównie zza wschodniej granicy. Mają dyplomy uniwersytetów we Lwowie, Tarnopolu, Winnicy… rzadziej w Odessie. Polska kusi ich wyższymi zarobkami, ale tu na wstępie zamiast pracy czeka ich nauka i trudne egzaminy. Absolwenci, specjaliści, stażyści – wszyscy podlegają prawu unijnemu. Od uzyskania pozwolenia o pracę dzieli ich pięć kroków: nostryfikacja dyplomu, staż podyplomowy, Lekarski lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, a na koniec egzamin z języka polskiego przed komisją Naczelnej Izby Lekarskiej. Tylko i aż pięć.

 
Lekarze z poza UE – Lekarze spoza Unii Europejskiej w Polsce. Droga do uzyskania prawa do wykonywania zawodu zbyt skomplikowana? Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Lekarze spoza Unii Europejskiej w Polsce. Droga do uzyskania prawa do wykonywania zawodu zbyt skomplikowana?

Niedobory personelu medycznego w naszym kraju są bardzo odczuwalne. Jak wynika z raportu „Health at a Glance 2015” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2015 r., w Polsce na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 2,2 lekarzy. Jest to bardzo niepokojący wynik, zwłaszcza że średnia dla wszystkich krajów członkowskich wynosi 3,3 lekarzy na 1000 osób. Tylko w 10 spośród 34 państw należących do OECD sytuacja jest gorsza niż w Polsce – m.in. w Korei Południowej, Turcji, Chinach, Brazylii, RPA i Indiach. Lepiej jest nawet w sąsiednich Czechach czy na Słowacji. Alarmujący jest fakt, że Polska jest jednym z niewielu krajów należących do OECD, w których liczba lekarzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat praktycznie nie wzrosła1.

 
Lekarze z poza UE – cudzoziemiec i przedsiębiorca Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Zawód lekarza uchodzi za jeden z najbardziej uniwersalnych zawodów świata. Można bowiem zaryzykować twierdzenie, że ludzie na całym świecie chorują tak samo – no, prawie tak samo. Tego właśnie uniwersalnego wymiaru zawodu, my prawnicy, związani ze ściśle określonym systemem prawa krajowego i wyedukowani w jego duchu, możemy jedynie pozazdrościć. Patrząc na ten uniwersalny wymiar zawodu lekarza, mogłoby się wydawać, iż geograficzne granice poszczególnych państw nie powinny stanowić dla niego przeszkód, a przynajmniej, wiązać się z nadmierną biurokracją.
I tutaj właśnie dochodzimy do istoty problemu.

Lekarz spoza UE – cudzoziemiec i przedsiębiorca

Każdy z krajów ma swoje wewnętrzne procedury, przepisy i wymogi, którym muszą sprostać lekarze obcokrajowcy, jeśli chcą wykonywać działalność (zawód) na terenie kraju, do którego przyjeżdżają. Polska nie stanowi tutaj wyjątku. Niewątpliwie znacznie łatwiej jest w tym zakresie lekarzom z krajów Unii Europejskiej. Wynika to w znacznym uproszczeniu z tzw. harmonizacji kształcenia, dzięki której kwalifikacje zawodowe uznawane są w państwach członkowskich praktycznie automatycznie, przy założeniu, że lekarz przedstawi określone dokumenty, które potwierdzają ich zdobycie. W stosunku zaś do lekarzy spoza krajów Unii Europejskiej przewidziany jest proces nostryfikacji dyplomu, zdecydowanie bardziej kosztowny i czasochłonny.

 
Bliżej stomatologii - OBOWIĄZKI LEKARZY I LEKARZY DENTYSTÓW JAKO PRZEDSIĘBIORCÓW PROWADZĄCYCH PRAKTYKI ZAWODOWE Drukuj

OBOWIĄZKI LEKARZY I LEKARZY DENTYSTÓW JAKO PRZEDSIĘBIORCÓW PROWADZĄCYCH PRAKTYKI ZAWODOWE

I. OBOWIĄZKI SPRAWOZDAWCZO-STATYSTYCZNE

Przypominamy lekarzom prowadzącym praktyki lekarskie i dentystyczne o obowiązku uczestnictwa w badaniach statystycznych statystyki publicznej za rok 2018.

 
Bliżej stomatologii - Wrocławskie Dni Implantologii – ruszyła rejestracja Drukuj

Graf. z archiwum Ł.S.

Wrocławskie Dni Implantologii – ruszyła rejestracja

Można zapisywać się już na Wrocławskie Dni Implantologii (31 maja – 1 czerwca). Główną atrakcją edukacyjną wydarzenia będą panele „Osteokonfrontacje”, podczas których uznani eksperci podejmą próbę udowodnienia, że sukces w leczeniu można osiągnąć podążając różnymi drogami. Organizatorem WDI 2019 jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

 
Bliżej stomatologii - Medal im. prof. Tadeusza Szczęsnego Owińskiego wręczony po raz pierwszy Drukuj

Kolejni lekarze dentyści będą zmieniać oblicze stomatologii. (Fot. Adam Zadrzywilski)

Medal im. prof. Tadeusza Szczęsnego Owińskiego wręczony po raz pierwszy

30 listopada 2018 r. absolwenci Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, w tym absolwenci English Division, odebrali dyplomy lekarza dentysty. Uroczystość odbyła się na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej, w sali im. prof. Leonarda Kuczyńskiego.

 
Bliżej stomatologii - Jedzmy. Dokarmiać się nie musimy Drukuj

W debacie uczestniczyła lek. dent. Iwona Świętkowska, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej DRL (I od lewej). (Fot. z archiwum Łukasza Sowy)

Światowy Dzień Zdrowia Jamy ustnej będziemy obchodzić 20 marca, ale już 16 stycznia we Wrocławiu Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wraz z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich przedstawiło najważniejsze jego tematy. Są to wpływ nadmiernego spożycia cukru na jamę ustną i zdrowie ogólne oraz profilaktyka nowotworów jamy ustnej. Zwieńczeniem inicjatywy będzie – podobnie jak rok temu – kampania „Polska mówi #aaa”.

Jedzmy. Dokarmiać się nie musimy

Na pytanie o wpływ cukru na zdrowie jamy ustnej większość Polaków odpowie krótko: „próchnica zębów”. Próchnica, uciążliwa, ale do zniesienia, bo prędzej czy później każdy będzie miał dziurę w zębie. Tymczasem podczas wrocławskiej debaty często padało hasło „nowotwór”. I właśnie po to, by Polacy mogli jak najwięcej dowiedzieć się o skutkach nadmiernego spożycia cukru – dalekosiężnych, kampania uświadamiająca zaczęła się dwa miesiące przed Światowym Dniem – World Oral Health Day.

 
Prawo i medycyna - Prawo na co zień Drukuj

PRAWO NA CO DZIEŃ

11 grudnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2018 r. w sprawie przekazywania izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie, opublikowane w Dz. U. z 2018 r., poz. 2304.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3