Trwa czas próby. Zgodnie z przewidywaniami pandemia znacznie przyspieszyła w okresie jesiennym. Do COVID-19 dołączają typowe dla tego okresu powikłania infekcyjne. Obniżony w okresie wiosenno-letnim za sprawą lockdownu współczynnik śmiertelności zaczyna wzrastać na tyle szybko, że rodzi to obawy, czy nasz kulejący system ochrony zdrowia wytrzyma szturm pacjentów wymagających intensywnej terapii. W łonie rządu powstały nowe pomysły: szpitale polowe i kierowanie lekarzy do walki z pandemią przez izby lekarskie.
|
|
Rozmawia Magdalena Orlicz-Benedycka
Kameralnie, w maseczkach lub wirtualnie – tak rozpoczął się rok akademicki 2020/2021. O edukacji w cieniu koronawirusa z prof. dr hab. Agnieszką Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UM we Wrocławiu rozmawia Magdalena Orlicz-Benedycka.
Działać jak sprawna drużyna
Program się nie zmienił. Zajęcia odbywają się w takim wymiarze, jak zostały zaplanowane, i są niezbędne do zachowania standardów nauczania. Natomiast, jak mówiłam, mamy obecnie trzy formy realizacji zajęć. Nie skracaliśmy zajęć, nie wprowadzaliśmy nowych.
|

Blaski i cienie zdalnego nauczania
Cały świat walczy z COVID-19. Epidemia wpływa na różne sfery naszego życia. Swoje piętno odcisnęła także na edukacji. Jako że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, jednym z najważniejszych działań zapobiegających zakażeniu jest ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi. Koniecznością stało się zdalne nauczanie. A skoro stało się powszechne, warto zastanowić się nad jego konsekwencjami, zarówno pozytywnymi, jaki i negatywnymi – zrobimy to, przyjmując perspektywę psychologa.
|

Przeciążone szpitale, przychodnie i laboratoria
Działający na granicy wytrzymałości system ochrony zdrowia, rekordowe dzienne liczby zakażeń, przeciążone laboratoria, pacjenci oczekujący na wynik po kilka dni, szpitale drżące o personel i lekarze POZ z perspektywą nakazu pracy na oddziałach zakaźnych. Tak w dużym skrócie wygląda aktualna sytuacja pandemiczna.
|

Dobre relacje z ludźmi sposobem na dbanie o kondycję psychiki
Lęk, niepewność jutra, obawa o bezpieczeństwo swoje i bliskich w czasie epidemii sprawiają, że pogarsza się kondycja psychiczna wielu z nas. Dlatego zespół naukowy Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu od kilku miesięcy prowadzi intensywne badania związane z tym, jak wszystko to wpływa na nasze zdrowie. Pierwsze wynikające z nich wnioski, które już są formułowane, jak znalazł przydadzą się w czasie trwającej drugiej fali starcia z SARS-CoV-2.
|

Rozmawia Aleksandra Szołtys
Przewlekłe choroby płuc w czasie pandemii
Pandemia SARS-CoV-2 rozchwiała systemy opieki zdrowotnej na całym świecie, utrudniając diagnostykę, kontrolę i leczenie chorób podstawowych oraz przewlekłych. Choroby układu oddechowego stanowią jedną z głównych grup schorzeń predysponujących do ciężkiego przebiegu koronawirusa. 19 listopada przypada Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), wskazywanej jako czwarta najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. W Polsce na POChP cierpi ponad 2 mln ludzi. Z jakimi problemami mierzą się obecnie chorzy i pulmonolodzy? Jak przebiega diagnostyka i leczenie osób przewlekle chorych? O powyższych kwestiach, bieżącej sytuacji i perspektywach na przyszłość opowiada prof. dr hab. n. med. Renata Jankowska, wojewódzki konsultant ds. chorób płuc.
|
|
|
|
|
Strona 1 z 3 |