Listopad 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Najważniejszym wydarzeniem października były z pewnością wybory parlamentarne. Na kolejne, mam nadzieję, cztery lata powierzyliśmy sprawy naszego kraju w ręce nowo wybranych posłów i senatorów. Po raz kolejny mechanizm demokratyczny zadziałał na korzyść rządzącej do tej pory partii Prawo i Sprawiedliwość. Choć z wyników głosowania na senatorów można wywnioskować, że zaufanie ma charakter ograniczony i wszystko wskazuje na to, że ta izba będzie w lekkiej opozycji do układu sejmowego. Po owocach poznamy efekt mechanizmów parlamentarnych, bo po samej kampanii, która jak zwykle była kampanią populistycznych obietnic, przewidzieć niczego się nie da. Niestety marketing polityczny upodobnił się do zwykłego marketingu sprzedażowego, więc partie nie silą się już nawet na pisanie merytorycznych programów. Bo i tu i tu najważniejsze jest dziś opakowanie, a nie zawartość. Z uwagą śledziłem pomysły kandydatów wszystkich ugrupowań na naprawę systemu ochrony zdrowia i poza sloganami o zwiększeniu finansowania i zmniejszeniu kolejek do lekarzy nie usłyszałem niczego wartościowego. Pozostaje jedynie pokładać nadzieję w mądrości wybranych parlamentarzystów, więc szczególne gratulacje i życzenia ślę tą drogą do Koleżanek i Kolegów lekarzy, którzy uzyskali mandaty posłów i senatorów. Nie zapominajcie, z jakiego środowiska się wywodzicie i jaki jest nasz główny cel.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

►NOBEL Z DZIEDZINY FIZJOLOGII I MEDYCYNY

Tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny została przyznana trójce uczonych za opisanie molekularnych mechanizmów leżących u podstaw adaptacji komórek do zmian w podaży tlenu.

 
E-recepta, e-problemy? - To rozwiązanie ma szansę na sprawne działanie Drukuj

To rozwiązanie ma szansę na sprawne działanie

Międzynarodowe kody i procedury postępowania mają być usprawnieniem i podpowiedzią. Każde rozwiązanie, które pozwala ograniczyć czynności biurowe na rzecz bezpośredniego kontaktu z pacjentem, poprawi efektywność leczenia. A przecież wielu lekarzy nie może jeszcze wystawiać e-recepty z przyczyn technicznych. Z lek. Jackiem Krajewskim, lek. Marcinem Lewickim i lek. dent. Amadeuszem Kuźniarskim rozmawia Aleksandra Solarewicz.

 
E-recepta, e-problemy? - Jestem lekarzem. Moja pierwsza e-recepta Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Jestem lekarzem. Moja pierwsza e-recepta

8 stycznia 2020 roku w polskiej medycynie pojawi się nowość. Obowiązkowa e-recepta. Jak przygotować się do wystawienia pierwszej elektronicznej recepty. Czy jest to trudne, kosztowne? A może łatwe? Odpowiedź brzmi – to zależy. Stopień trudności zależy od sytuacji zawodowej, w jakiej się znajdujemy i od modelu pracy, który przyjęliśmy. Kluczowe jest, czy pracujemy na etacie, czy prowadzimy podmiot leczniczy, czy wreszcie praktykę zawodową. Duże znaczenie ma też poziom zaawansowania informatyzacji naszego miejsca pracy i nasza wiedza z zakresu obsługi komputera. Zatem od początku.

 
Medycyna 4.0 Ewolucja cyfryzacji w medycynie i związane z tym ryzyka Drukuj

Medycyna 4.0

Ewolucja cyfryzacji w medycynie i związane z tym ryzyka

Cyfryzacja medycyny, która dokonała się w ostatnich 20 latach, przerasta najśmielsze wyobrażenia, jakie towarzyszyły prekursorom technologicznym, którzy kilkadziesiąt lat temu rozpoczynali prace nad technologią cyfrową i komputerową. Medycyna 4.0 to zbiorcze pojęcie, powstałe na bazie platformy Medical 4.0 oznaczające integrację danych medycznych, systemów oraz wprowadzanie zmian w procesach opieki zdrowotnej mających na celu zwiększanie wydajności terapii, poprawę jej jakości oraz usprawnienie diagnostyki. Medycyna 4.0 dotyczy nie tylko technologii IT, ale też nowych sposobów pracy lekarzy i roli informatyki w służbie zdrowia.

 
Bliżej stomatologii - Jesienne Dni Stomatologiczne po raz siódmy Drukuj

Fot. Andrzej Dziupiński

Jesienne Dni Stomatologiczne
po raz siódmy

Współczesnej implantologii poświęcona została VII edycja Jesiennych Dni Stomatologicznych. Była to wspólna inicjatywa Komisji Stomatologicznej, Komisji Kształcenia DRL oraz Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Preludium do konferencji, która odbyła się 19 października, stanowił zorganizowany dzień wcześniej, przy współudziale KS DRL, koncert Wiesława Prządki.

 
Bliżej stomatologii - XIII Podkarpacka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lekarzy Dentystów z naszym udziałem Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Fot. Andrzej Dziupiński

XIII Podkarpacka Konferencja
Naukowo-Szkoleniowa Lekarzy Dentystów z naszym udziałem

Delegacja KS DRL wzięła udział w XIII Podkarpackiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Lekarzy Dentystów. Zorganizowanemu w dniach 11-12 października wydarzeniu towarzyszyło wspólne posiedzenie przedstawicieli komisji stomatologicznych z różnych części Polski.

 
Bliżej stomatologii - E-RECEPTA – SZKOLENIE W WAŁBRZYCHU Drukuj

Fot. Andrzej Dziupiński

E-RECEPTA – SZKOLENIE W WAŁBRZYCHU

3 października w Delegaturze DIL w Wałbrzychu odbyło się szkolenie dla lekarzy i lekarzy dentystów z zakresu e-recepty, e-skierowania oraz IKP (Internetowego Konta Pacjenta).

 
Bliżej stomatologii - Z posiedzenia Komisji Stomatologicznej DRL Drukuj

Fot. Andrzej Dziupiński

Z posiedzenia Komisji Stomatologicznej DRL

Dr Zbigniew Hałat, zastępca dyrektora DOW NFZ ds. medycznych oraz Przemysław Magiera, kierownik Działu Kontraktowania Świadczeń DOW NFZ gościli na posiedzeniu Komisji Stomatologicznej DRL, zorganizowanym 23 października.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3