Lipiec-sierpień 2020
Komentarz aktualny Drukuj

Pandemia SARS-CoV-2 odmieniła oblicze wielu aspektów naszego codziennego życia, aktywności zawodowej i publicznej. Wirtualne prezydia i rady – zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym, zdominowały formy działalności samorządowej, choć mam nadzieję, że nie na stałe. Lipcowo-sierpniowy numer „Medium” to także w pewnym sensie owoc obecnej sytuacji. Macie okazję zapoznać się w nim z tradycyjnymi, rocznymi sprawozdaniami z naszej działalności za rok 2019. Realizując uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej, zdecydowaliśmy się na podjęcie próby przeprowadzenia zjazdu budżetowego w formie wirtualnej, bo mimo zniesienia niektórych ograniczeń związanych z pandemią, nie było możliwości przeprowadzenia naszego corocznego spotkania w sposób tradycyjny: liczba dolnośląskich delegatów na zjazd okręgowy znacznie przekracza dopuszczalną liczbę osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniu. Zachęcam do zapoznania się ze sprawozdaniami.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

►COVID-19: DWUKROTNIE WIĘKSZE RYZYKO ZGONU U MĘŻCZYZN

Pomimo porównywalnej częstości narażenia na infekcję COVID-19 w grupie kobiet i mężczyzn to właśnie mężczyźni charakteryzują się cięższym przebiegiem choroby i umierają statystycznie ponad dwukrotnie częściej od kobiet – poinformowali autorzy pracy opublikowanej na łamach „Frontiers in Public Health”.

 
Epidemia w odwrocie - Fake news w dobie pandemii Drukuj

ISTOTA, GENEZA, OBRONA, PROFILAKTYKA

Fake news w dobie pandemii

Czas pandemii, w którym obecnie się znajdujemy, to okres pogłębionej niepewności, podwyższonego stresu, poczucia lęku i zagrożenia. Każdy dzień przynosi nowe informacje, dylematy i wyzwania. Miliony ludzi na całym świecie, pozamykani w swoich domach, dużo czasu spędzają przed ekranami telewizorów i komputerów, odbierając nieprzerwany strumień informacji. Ten wyjątkowy okres – czas kryzysu – sprzyja wytwarzaniu i rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji związanych z koronawirusem. Ponieważ sytuacja jest nowa i ważna dla naszego zdrowia i życia, każda wiadomość związana z wirusem nabiera szczególnego znaczenia. To, czy ma ona jakiekolwiek umocowanie w rzeczywistości, niestety często schodzi na drugi plan.

 

 
Epidemia w odwrocie - fakt czy fake news? - Koniec epidemii? Nie tak szybko Drukuj

Koniec epidemii? Nie tak szybko

Pytanie o to, czy pandemia SARS-CoV-2 wygasa samoistnie, czy też jest wygaszana, wydaje się zasadne. W obliczu gospodarczej zapaści rząd najpierw poluzował, a potem stopniowo zniósł większość sanitarnych obostrzeń. W głowach wielu ludzi zagościła więc radosna myśl, że zagrożenie minęło. Nic bardziej mylnego…

Widok człowieka w maseczce na ulicy to już sytuacja naprawdę wyjątkowa. Choć nadal mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach czy autobusach, coraz mniej osób go przestrzega. Liczby nowych zakażeń podawane przez media przechodzą niezauważone. Nie brakuje też sceptyków, którzy nie wierzą w jakiekolwiek zagrożenie. Problem w tym, że dla wirusa nie ma to żadnego znaczenia.

 
Epidemia w odwrocie - fakt czy fake news? - News of the day Drukuj

Pora na demistyfikację. (...) Na razie fajki nie pykam i z różnymi skutkami próbuję nie zabić grubosza Władysława.  (Fot. z archiwum autora)

News of the day

Możemy obserwować pierwsze skutki lock-down. W Wielkiej Brytanii, gdy premier został już zwolniony ze szpitala po przedłużającej się w nieskończoność hospitalizacji z powodu infekcji COVID-19, spora część świata nie dawała mu zbyt wielkich szans na dalsze sprawowanie urzędu. Wtedy też zdecydowano o wprowadzeniu częściowych restrykcji w przemieszczaniu się oraz o ograniczeniu kontaktów międzyludzkich.

 
Epidemia w odwrocie - fakt czy fake news? - Epidemia niepewności: trudne czasy dla myślenia życzeniowego Drukuj

Epidemia niepewności: trudne czasy dla myślenia życzeniowego

Od wybuchu pandemii minęło kilka miesięcy. Od tego czasu żyjemy w nowej rzeczywistości. Próbujemy również dokonywać pierwszych ocen dotychczasowych strategii walki z koronawirusem. Efekty podjętych dotąd działań mogą jednak okazać się niepewne w obliczu obserwowanego wzrostu liczby zakażeń w trakcie znoszenia obostrzeń epidemicznych i odmrażania europejskiego rynku gospodarczego.

Obecną sytuację w krajach europejskich dobrze oddaje słowo „balansowanie”. Balansowanie na granicy, na której dziś się znajdujemy: gdzieś pomiędzy początkiem wygaszania pierwszego uderzenia epidemii, a wystąpieniem spodziewanej, kolejnej fali zakażeń na skalę globalną. Przyszłości, rzecz jasna, nie da się precyzyjnie przewidzieć. Można jedynie próbować ją zrozumieć, opierając się na tym, co dziś wiemy na temat pandemii. Do istotnych wniosków prowadzić może na przykład analiza dotychczasowych sposobów radzenia sobie z ryzykiem zakażeń, które zostały wdrożone w poszczególnych krajach europejskich. Można w tym obszarze wyodrębnić co najmniej trzy strategie walki z pandemią.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3