Lipiec-Sierpień 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Okres przedwakacyjny okazał się czasem protestu i wytężonej pracy. 1 czerwca przez ulice Warszawy przeszła manifestacja lekarska. Nie był to absolutnie żaden akt polityczny skierowany przeciwko komukolwiek, lecz kolejny sygnał, że w ochronie zdrowia dzieje się coraz gorzej. I nie chodzi już o zarobki w tym sektorze, ale o kompletny zastój organizacyjny i finansowy. Widzimy to niemal na co dzień, szczególnie w szpitalach, w których zamykane są „czasowo” lub likwidowane kolejne oddziały specjalistyczne, a zadłużenie placówek znowu rośnie w zastraszającym tempie. Porozumienie Rezydentów i OZZL stanęły na wysokości zadania. Manifestacja była zorganizowana perfekcyjnie, łącznie z jej kulminacją łączącą część informacyjną z elementami happeningu. Nasza delegacja była jedną z najliczniejszych spośród izb. Następnym razem warto zadbać o lepszą identyfikację i rozpoznawalność.

 
Manifestacja i co dalej? - 10 tys. uczestników na manifestacji w Warszawie Drukuj

Fot. z archiwum P.D.

10 tys. uczestników na manifestacji w Warszawie

„Protest lekarzy. Wielka manifestacja w Warszawie”, „Lekarze tłumnie stawili się przed Sejmem”, „Podwyżki dostaliśmy, protestujemy dla pacjentów”, „Stop śmierci w kolejkach”, „Wszyscy jesteśmy pacjentami”, „Protest lekarzy w Warszawie”...

Tak brzmiały nagłówki artykułów po manifestacji OZZL, która miała miejsce 1 czerwca 2019 r. w Warszawie. Szacowana liczba uczestników, którzy przemaszerowali w sobotę spod budynku Ministerstwa Zdrowia pod Sejm, osiągnęła 10 tysięcy. W manifestacji wzięli udział nie tylko lekarze i studenci, ale również nasi pacjenci. Przyjechali prezesi okręgowych izb lekarskich, w tym dr n. med. Paweł Wróblewski – prezes DRL oraz prezes NRL prof. Andrzej Matyja. Obecny był też Andrzej Bujnowski, przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Pojawili się przedstawiciele kilku organizacji pacjenckich, inne wspierały nas na swoich stronach internetowych lub profilach na portalu Facebook.

 
Wstęp do medycyny podróży - Diagnostyka stanów gorączkowych po powrocie z tropików przypadki kliniczne Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Diagnostyka stanów gorączkowych po powrocie z tropików
przypadki kliniczne

W ostatnich latach systematycznie wzrasta co roku liczba międzynarodowych podróży. Ponad miliard podróżnych zarejestrowano w 2012 r., co wg Światowej Organizacji Turystyki UNWTO (ang. World Tourism Organization) było historycznym kamieniem milowym w dziedzinie turystyki. W 2013 r. liczba ta wzrosła o 5%, w 2017 r. osiągnęła wartość 1,3 miliarda. Prognozuje się, że w 2030 r. międzynarodowe podróże będą udziałem ok. 1,8 miliarda osób [1, 2].

 
Wstęp do medycyny podróży - Wybrane problemy internistyczne podczas podróży samolotem Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wybrane problemy internistyczne podczas podróży samolotem

Rosnąca popularność i dostępność szybkich środków transportu, atrakcyjne ceny oraz moda skłaniają coraz większą część polskiego społeczeństwa do przemieszczania się w bardziej odległe zakątki świata. Biorąc pod uwagę wydłużanie się życia, a także zmieniający się model turystki, powinniśmy pochylić się nie tylko nad problemami schorzeń egzotycznych. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo oraz związaną z tym wielochorobowość istotne są również trudności w podróży, jakie mogą stwarzać przewlekłe schorzenia internistyczne w jej trakcie.

 
Warto wiedzieć -RODO po roku Drukuj

RODO po roku

Minął ponad rok, odkąd obowiązują przepisy RODO. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w maju 2018 roku i miało wywrócić „do góry nogami” temat ochrony danych. O tym, czy wywróciło, będzie mowa dalej.

 
Oblężony jak SOR - Medycyna ratunkowa – zmiany w ustawie Drukuj

Medycyna ratunkowa – zmiany w ustawie

Na Dolnym Śląsku znajduje się 16 oddziałów ratunkowych. Ich lokalizacja odpowiada gęstości zaludnienia. W regionie potrzebnych jest ok. 250 specjalistów medycyny ratunkowej, tymczasem czynnych zawodowo pozostaje ok. 80 lekarzy. W trakcie specjalizacji jest w przybliżeniu 60 osób, w tym ponad połowa to rezydenci. Na oddziałach ratunkowych, poza lekarzami medycyny ratunkowej, pracują także specjaliści z dziedzin pokrewnych: chirurgii, chorób wewnętrznych itp. Osoby te posiadają olbrzymie doświadczenie w pracy na SOR. W całym regionie obsada dyżurów jest zapewniona. Wszystko to odbywa się jednak kosztem lekarzy i ratowników medycznych, którzy pracują więcej niż powinni…

 
«pierwszapoprzednia12345następnaostatnia»

Strona 1 z 5