Grudzień 2019-styczeń 2020
Komentarz aktualny Drukuj

Regionalne i krajowe obchody perłowego jubileuszu reaktywacji naszego lekarskiego samorządu mamy za sobą. Zarówno jedne, jak i drugie odznaczyły się czymś wyjątkowym w porównaniu z dotychczasowymi uroczystościami organizowanymi w naszej korporacji. We Wrocławiu po raz pierwszy na obchodach gościliśmy tej rangi członka rządu Saksonii, saksońską minister ds. socjalnych, zaś w Warszawie na uroczystościach ogólnokrajowych – także po raz pierwszy w historii – pojawił się prezydent RP.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

FILIŻANKA HERBATY… Z PLASTIKIEM

Kanadyjscy naukowcy udowodnili szkodliwość dla zdrowia stosowanych przez niektórych producentów plastikowych torebek porcjowanej herbaty, które we wrzątku ulegają skruszeniu. W rezultacie pijąc taką herbatę, dostarczamy do naszego organizmu miliardy cząsteczek plastiku. Badanie zostało opublikowane na łamach czasopisma „Environmental Science & Technology” wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne.

 
Cyfryzacja polskiej medycyny – trendy 2020 - EUROPEJSKIE ZDROWIE NA CYFROWYM SZLAKU Drukuj

EUROPEJSKIE ZDROWIE NA CYFROWYM SZLAKU

Europejskie systemy ochrony zdrowia stoją w obliczu przemian cyfrowych radykalnie zmieniających dotychczasowy model świadczenia usług medycznych i zarządzania organizacją opieki zdrowotnej.

 
Cyfryzacja polskiej medycyny – trendy 2020 - Jestem pacjentem. Moja pierwsza e-recepta Drukuj

Jestem pacjentem. Moja pierwsza e-recepta

Nadchodząca rewolucja związana z e-receptami przedstawiana jest publicznie przez twórców systemu jako ułatwienie dla pacjenta. Czy jednak na pewno
e-recepta jest ułatwieniem? Co właściwie ułatwia i w jaki sposób? Spójrzmy na e-receptę z perspektywy pacjenta. Jak to działa?

Aby zrealizować e-receptę w aptece, potrzebne są minimum dwa kody: PESEL pacjenta (beneficjenta recepty) oraz kod dostępu do recepty, zwany też popularnie (choć niepoprawnie), PIN-em. Te dwie dane musimy znać – a co z resztą? Leki? Dawkowanie? To wszystko dzieje się „za naszymi plecami”, w systemach informatycznych. Dzięki temu e-recepta jest zawsze czytelna.

 
Cyfryzacja polskiej medycyny – trendy 2020 - Trendy 2020 w cyfryzacji polskiej medycyny. Kilka pytań do CSIOZ Drukuj

Trendy 2020 w cyfryzacji polskiej medycyny. Kilka pytań do CSIOZ

Magdalena Janiszewska: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia realizuje i wdraża, pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia, projekt „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1). Jaki jest obecny stan zaawansowania projektu współfinansowanego przez fundusze europejskie, osiągnięte dotąd efekty w projekcie P1 to? Jakie koszty wiążą się z jego realizacją?

Marta Błędowska, kierownik projektu z Wydziału Rozwoju Systemów Teleinformatycznych CSIOZ: W ramach realizacji projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1) – Faza 2 zrealizowano dwa kluczowe etapy zakończone wdrożeniem e-recepty oraz e-skierowania. Kolejne placówki podłączają się do systemu e-zdrowie (P1), co potwierdza rosnąca liczba wystawianych e-recept, których w ostatnie dni robocze listopada wystawia się blisko 900 tys. dziennie. Wraz z uruchomieniem wspomnianych już funkcjonalności udostępniono również:

 

 
Sieć 5G – coraz bliżej Polski - SIEĆ 5G Czy to badanie przesiewowe dla ludzkości? Drukuj

SIEĆ 5G
Czy to badanie przesiewowe dla ludzkości?

5G to piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych, stanowiąca istotny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. 5G korzysta z energii częstotliwości radiowych (RF-EMF) do nadawania i odbierania głosu oraz danych, zapewniając łączność w miejscach zamieszkania i przebywania ludzi. Typowy czas nadania i odebrania sygnału dla sieci 3G wynosił 100 milisekund, dla sieci 4G wynosi około 30 milisekund, a w sieci 5G osiąga wartość jednej milisekundy.

 

 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 1 z 4