Grudzień 2018-styczeń 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Działalność Naczelnej Rady Lekarskiej powoli nabiera tempa. Prezes NRL zapoznaje jej członków z pomysłami na poprawienie skuteczności naszych działań. Powraca koncepcja przejmowania przez samorząd lekarski kolejnych kompetencji, tym razem tych, którymi włada obecnie urząd wojewódzki, rodzi się nowy system specjalizacji. Choć na fundamentalne (czytaj finansowe) zmiany do wyborów parlamentarnych nie ma co liczyć, to dobra, jak na razie, współpraca z ministrem zdrowia daje nadzieję na poprawę przynajmniej miękkich elementów naszego systemu ochrony zdrowia.

 
Informatyzacja w ochronie zdrowia - E-ZLA Łatwiej czy trudniej? Drukuj

E-ZLA
Łatwiej czy trudniej?

1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie zostały zastąpione elektronicznymi. W połowie listopada przedstawiciele największych organizacji związkowych zapowiedzieli, że nie wdrożą elektronicznych ZLA. Tłumaczą, że obowiązek e-ZLA wprowadzono przedwcześnie. Uważają, że zdezorganizuje on system udzielania świadczeń zdrowotnych i utrudni dostęp do nich. Zapowiadają, że pozostaną przy drukach papierowych.

 
Informatyzacja w ochronie zdrowia - CYBERBEZPIECZEŃSTWO W PLACÓWCE MEDYCZNEJ: ryzyko na własne życzenie? Drukuj

We wrześniu 2015 roku na celowniku hakerów znalazł się Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie, którzy włamali się na skrzynkę pocztową placówki, a następnie zmienili ustawienia kont do przelewów bankowych, przekierowując strumień pieniędzy na konto oszusta. Skradziono w ten sposób kilkaset tysięcy złotych.

CYBERBEZPIECZEŃSTWO W PLACÓWCE MEDYCZNEJ: ryzyko na własne życzenie?

Informatyzacja placówek medycznych oparta na cyfryzacji procesów przetwarzania informacji wprowadza system opieki zdrowotnej w rzeczywistość nowej generacji. Poprawa wyników leczenia, personalizacja terapii czy możliwość prowadzenia zdalnej opieki medycznej nad pacjentem przestają być jedynie myśleniem życzeniowym, stając się codzienną praktyką kliniczną. Co więcej: praktyką efektywniej zorganizowaną, niż obecnie. Nie sposób jednak zapomnieć o drugiej stronie medalu – przeniesienie danych o stanie naszego zdrowia w domenę cyfrową wystawia je na cel cyberprzestępców, skłania do wrogich przejęć najbardziej poufnych informacji o nas samych. Czy możemy czuć się bezpieczni?

 
Informatyzacja w ochronie zdrowia - Big Data i elektroniczna dokumentacja medyczna Drukuj

Jeśli dane medyczne (nawet szczątkowe) uzupełnimy o dane np. z naszej nawigacji samochodowej (GPS, styl jazdy), a takie dane są zdecydowanie raportowane, dodamy do tego nasze preferencje zakupowe (a robimy to „pikając” wszystkimi kartami lojalnościowymi) i do tego podzielimy się informacjami z naszego Facebooka – to takie informacje połączone przez Big Data dają całkiem wiarygodny profil człowieka.

Big Data i elektroniczna dokumentacja medyczna

Termin Big Data, wywodzący się z języka angielskiego, staje się coraz bardziej powszechny w użyciu. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „duże dane”. Ale Big Data to raczej proces, zjawisko i sposób myślenia o danych. Można by powiedzieć: analiza dużych danych. Ilość danych cyfrowych w dzisiejszym świecie jest ogromna, a tempo ich przyrostu przeraża. Podobno Internet podwaja swoją objętość w czasie krótszym niż dwa lata. Na świecie zarejestrowanych jest ponad 330 mln adresów internetowych.

 
Wywiad „Medium” - Gotowi do wyzwań Drukuj

Gotowi do wyzwań

O pilotażowym programie onkologicznym integrowanym przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, wyzwaniach, plusach i minusach programu z dyrektorem DCO dr. hab. n. med. Adamem Maciejczykiem rozmawia Magdalena Orlicz-Benedycka.

Magdalena Orlicz-Benedycka: Panie Dyrektorze, na czym będzie polegała współpraca koordynatora i ośrodków w programie onkologicznym wprowadzanym przez MZ?

 
Bliżej stomatologii - Święto wałbrzyskiej chirurgii szczękowo-twarzowej Drukuj

(Fot. M.J.)

Święto wałbrzyskiej chirurgii szczękowo-twarzowej

5 listopada 1977 roku narodziła się wałbrzyska chirurgia szczękowo-twarzowa. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym nr 2 otwarty został wtedy Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Od tego czasu wiele się zmieniło. Były reorganizacje, zmiany lokalizacji i kadrowe rewolucje. Dziś Oddział mieści się w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego. Kieruje nim lek. dent. Krzysztof Bujak. To właśnie z jego inicjatywy w 41. rocznicę pamiętnych wydarzeń odbyła się w zamku Książ I wałbrzyska konferencja pt. „Chirurgia szczękowo-twarzowa – wczoraj i dziś”. Komisja Stomatologiczna DRL miała w tym swój udział.

 
Bliżej stomatologii - Profilaktyka stomatologiczna u dzieci we Wrocławiu Drukuj

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci we Wrocławiu

W nawiązaniu do tekstu lek. dent. Iwony Świętkowskiej odnośnie do profilaktyki stomatologicznej w Wałbrzychu, który ukazał się w numerze 9/2018 „Medium”, pragnę poruszyć problem profilaktyki u dzieci we Wrocławiu.

 
Bliżej stomatologii - DENTOBUS w trasie Drukuj

Od lewej: wiceprezes DRL ds. stomatologii lek. dent. Iwona Świętkowska, lek. dent. Małgorzata Marcinowska, dyrektor ZOZ w Kłodzku Jadwiga Radziejewska (Fot. Andrzej Dziupiński)

DENTOBUS w trasie

W połowie sierpnia 2018 r. na terenie województwa dolnośląskiego pojawił się nowy produkt z dziedziny stomatologii w ramach kontraktu z NFZ – dentobus.

 
Kącik młodego lekarza - Nie przestajemy walczyć o polską ochronę zdrowia Drukuj
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

Nie przestajemy walczyć o polską ochronę zdrowia

W krajach byłego Związku Radzieckiego panowało wśród władz państwowych przekonanie, że lekarz nie musi dużo zarabiać, bo i tak każdy pacjent z radością zasili jego budżet bezpośrednio z własnej kieszeni, i to jeszcze w ładnej, białej kopercie. Takie założenie władz dalej jest realizowane, na przykład na Ukrainie. Łapówki są tam na porządku dziennym, i niejako wliczone w naturalny dochód lekarza. Polska odcięła się grubą kreską od „związkowej” przeszłości. Łapówki w naszym kraju zarówno w służbie zdrowia, jak i w innych dziedzinach, są jednoznaczną patologią, bez znaczenia czy są wręczane przez biednego młodego przedsiębiorcę pani poseł, czy lekarzowi przez pacjenta. Mimo zmiany sposobu myślenia na temat łapówek, sposób myślenia władz polskich o wynagrodzeniu lekarzy nie uległ znaczącej zmianie. Na początku lat 90. demokratycznie wybrane władze zauważyły co prawda, że zarobki lekarzy są nieadekwatne do ich pracy, i doszli do wspaniałych wniosków, iż lekarzy jest po prostu za dużo, dlatego zarabiają za mało. Zmniejszono więc nabór na studia medyczne. Pomysł genialny w swej prostocie, po paru latach lekarze zamiast obstawiać 1 stanowisko pracy obstawiali kilka, zarobki miesięczne kosztem poświęcenia zdrowia i życia prywatnego zaczęły nieco rosnąć, ale jak to w układach żywych bywa, zdolności kompensacyjne w pewnym momencie przestają wystarczać. Skrajnego braku lekarzy nie dało się łatać w nieskończoność ograniczonymi zasobami ludzkimi, lekarze zaczęli umierać na kolejnych dyżurach z rzędu.

 
Prawo i medycyna - Prawo na codzień Drukuj

PRAWO NA CO DZIEŃ

W związku z opublikowaniem projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, uchylony zostaje przepis § 10a załącznika do rozporządzenia stanowiący, że od 1 stycznia 2019 r. świadczeniodawca jest obowiązany do prowadzenia w postaci elektronicznej w sposób, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 i 1524):

  1. historii choroby – w przypadku świadczeniodawcy wykonującego działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne,
  2. historii zdrowia i choroby – w przypadku świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych,
    z wyłączeniem świadczeniodawcy realizującego umowę w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, wykonującego działalność leczniczą w formie praktyki indywidualnej.

 
Wydarzyło się - Mikołajki dla dzieci dolnośląskich lekarzy Drukuj

(Fot. M.K.)

Mikołajki dla dzieci dolnośląskich lekarzy

2 grudnia w Klubodzieciarni z dziećmi dolnośląskich lekarzy spotkał się sam święty Mikołaj! Rozdał prezenty prawie setce dzieci i był bardzo pozytywnie zaskoczony kreatywnością naszych izbowych pociech.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3