Czerwiec 2020
Komentarz aktualny Drukuj

Tegoroczny maj z pewnością zapisze się wielkimi zgłoskami w historii wydarzeń związanych z pandemią COVID-19. Już w marcu – w sferze organizacyjnej – rozpoczął się proces zakupu 58 ton sprzętu ochronnego dla polskich medyków. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Kulczyk Foundation i zrealizowane przez Fundację Lekarze Lekarzom, przy pomocy specjalnie powołanego zespołu przy Naczelnej Radzie Lekarskiej pod przewodnictwem prezesa ORL w Łodzi kol. Pawła Czekalskiego. Akcja pomocowa zakończyła się szczęśliwie pod koniec kwietnia na poznańskim lotnisku Ławica. Dzięki uprzejmości szefów Grupy Raben Polska zakupione środki dotarły do izb na przełomie kwietnia i maja.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

►TERAPIA ANTY-HIV NIESKUTECZNA W PRZYPADKU COVID-19

Jak donoszą autorzy badania opublikowanego na łamach „New England Journal of Medicine”, kombinacja dwóch leków przeciwwirusowych stosowanych w terapii HIV – wbrew pokładanym nadziejom – nie przynosi skutecznej odpowiedzi w ciężkich przypadkach COVID-19.

 
Telemedycyna - PANDEM(-ON)ICZNY KATALIZATOR TELEMEDYCYNY Drukuj

PANDEM(-ON)ICZNY KATALIZATOR TELEMEDYCYNY

„Nie można zmarnować kryzysu jako okazji do tego, żeby iść do przodu” – zwykł mawiać Winston Churchill. Uważał bowiem, że każde społeczne załamanie powinno być szansą do wyciągnięcia właściwych wniosków na przyszłość. Czy podobne założenie odnosi się także do obserwowanego rozkwitu telemedycyny w czasie pandemii?

 
Telemedycyna - teleproblem czy telerewolucja - Teleporady szansą na sprawniejszy system i wymagającą lekcją Drukuj

Źródła grafiki: www. pixabay.com/photos/desk-3076954/Nietjuh www. pixabay.com/photos/stethoscope-3993864/Barroa_Artworks

Teleporady szansą na sprawniejszy system i wymagającą lekcją

Przez etap raczkowania przechodziła latami. Aż nagle wystartowała z dnia na dzień – nie tylko równym krokiem, ale prawdziwym sprintem. Telemedycyna, bo o niej mowa, w dobie pandemii koronawirusa wyszła z cienia i zagrała główną rolę. Jeszcze trochę nieporadnie, jeszcze z tylko częściowo opanowanym warsztatem, ale już z perspektywą stałej obecności na medycznej scenie.

 
Telemedycyna - teleproblem czy telerewolucja - Czy trzeba obawiać się teleporad? Drukuj

Czy trzeba obawiać się teleporad?

Okres pandemii skutkuje konsekwencjami w bardzo wielu obszarach. Właściwie w jednej chwili zatrzymał się świat. Ludzie zostali w domu, przestali normalnie pracować – tam, gdzie było to możliwe – a nawet zrezygnowali z leczenia. Rychło okazało się, że działalność medyczna właściwie ograniczyła się do leczenia COVID-19, a cała diagnostyka kojarzyła się wyłącznie z testem na obecność wirusa SARS-CoV-2. Obywatele z zapartym tchem wysłuchiwali kolejnych medialnych komunikatów, a ulice, chodniki i korytarze poradni opustoszały. Z jakiegoś powodu system prawny został niepostrzeżenie ograniczony do wydawanych ad hoc aktów prawnych ściśle związanych z pandemią. Uwaga społeczna skupiła się głównie na zakażeniu, zupełnie tak, jakby pozostała część życia przestała istnieć.

 

 
Telemedycyna - teleproblem czy telerewolucja - Teleporada medyczna wymaga teleumiejętności Drukuj

Źródło grafiki: www. pixabay.com/photos/ stethoscope-2617700/StockSnap

Teleporada medyczna wymaga teleumiejętności

Dowiedz się, jak wzbogacić swój lekarski warsztat

Pandemia koronawirusa wpływa na różne sfery naszego życia. Obostrzenia związane z przemieszczaniem i komunikowaniem się ograniczyły możliwość bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentami. Gdy tylko stan chorego na to pozwala, konsultacja lekarska odbywa się przez… telefon.

 
W cieniu koronawirusa - Porządny wywiad lekarski najlepszy do zdiagnozowania zoonozy Drukuj

Z jednej strony straszymy się nimi wzajemnie przy byle okazji, a z drugiej, mimo że to znane choroby, zdarzają się kłopoty z ich zdiagnozowaniem. – Zoonozy, bo o nich mowa, bywają trudne do wykrycia, zwłaszcza, gdy nazbyt zaufamy nowoczesnej technice medycznej, a za mało porządnemu wywiadowi lekarskiemu i podstawowym badaniom laboratoryjnym – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Gładysz, znany specjalista chorób zakaźnych.

Porządny wywiad lekarski najlepszy do zdiagnozowania zoonozy

Bruceloza

Często miałem do czynienia z przypadkami tej choroby w latach 60., 70. i 80. XX wieku. Zauważyłem wtedy, że podobnie jak dziś boreliozie, wtedy to brucelozie przypisywano wszystkie nierozpoznane patologie, jakie spotykano u pacjentów, szczególnie tych pracujących w hodowlach zwierząt. Mam na myśli głównie tzw. hodowle oborowe. Ginekolodzy przypisywali w tych czasach brucelozie wszelkie niepowodzenia ciążowe. To, jak się okazało później, był największy błąd, gdyż brucella to patogen, który powoduje poronienie u bydła, u świń, u kóz, ale nie wpływa na poronienia u ludzi. Oczywiście, jeśli dojdzie do zakażenia i zapalenia dróg rodnych, również może się stać przyczynkiem do niepowodzeń w zachodzeniu w ciążę albo nawet rozwijania się ciąży pozamacicznej.

 

 
W cieniu koronawirusa - W OKOWACH... COVID-19 Drukuj

„Mamy świadomość, jak groźny jest wirus” – mówią lekarze. Uczymy się żyć w nowej, innej codzienności, bo epidemia jeszcze się nie skończyła. Napięcie rośnie. Mojemu poczuciu niepewności i lękom towarzyszyły cały czas myśli o medykach na pierwszej linii frontu. Jak sobie radzą w takim stresie, w nowej sytuacji, jakie towarzyszą im emocje i wyzwania? W końcu jestem dziennikarką. Zastanawiałam się, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, i wtedy przyszła mi do głowy wiceprezes DRL dr Bożena Kaniak. Poznałyśmy się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, gdzie jeszcze do niedawna była ordynatorem IX Oddziału Chorób Wewnętrznych. Wymieniłyśmy spostrzeżenia telefonicznie. Inspirująca rozmowa dała początek kolejnym. O walkę z niewidzialnym wrogiem zapytałam ordynatorów i rezydentów ze szpitala przy Koszarowej i ordynatora szpitala powiatowego w Oleśnicy.

W OKOWACH... COVID-19

 
W cieniu koronawirusa - Tarcza antykryzysowa w trzech odsłonach - JAK SKORZYSTAĆ Z POMOCY PAŃSTWA? Drukuj

16 maja zaczęła obowiązywać część przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. To już trzecia odsłona rozwiązań „pomocowych” z budżetu państwa, które zostały przygotowane m.in. dla przedsiębiorców. Poza tym, „tarcze” regulowały szeroki zakres zagadnień – od zasiłków opiekuńczych w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, szkoły i przedszkola, poprzez zmiany dotyczące poszczególnych sektorów, np. firm transportowych, po m.in. regulacje dotyczące możliwości skierowania osób wykonujących zawody medyczne do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Tarcza antykryzysowa w trzech odsłonach

JAK SKORZYSTAĆ Z POMOCY PAŃSTWA?

Większość form pomocy można łączyć, wykluczone jest jednak finansowanie tych samych kosztów z różnych źródeł jednocześnie. Samozatrudnieni mogą bez problemu połączyć takie formy wsparcia jak: zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy.

 
W cieniu koronawirusa - DIL: PODZIAŁ ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ DLA DOLNOŚLĄSKICH MEDYKÓW Drukuj

Fot. M.J. i W.W.

DIL: PODZIAŁ ŚRODKÓW

OCHRONY INDYWIDUALNEJ DLA DOLNOŚLĄSKICH MEDYKÓW

Na początku maja Dolnośląska Izba Lekarska zamieniła się w magazyn środków ochrony osobistej. Blisko 4,5 tony zakupionego w Chinach sprzętu przekazała DIL Fundacja Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej. Wszystko dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation. – Do dolnośląskich medyków trafiło 80 000 maseczek chirurgicznych, 120 000 masek FFP2 N95, 8000 kombinezonów, 8000 gogli i 8000 przyłbic. 60% sprzętu powędrowało do szpitali na Dolnym Śląsku, reszta zasiliła lekarzy opieki ambulatoryjnej i stomatologów.

 
W cieniu koronawirusa - Trzeba obśmiać chorobę, jeśli nie można jej inaczej pokonać Drukuj

DR MARIA KMITA Humorolog i śmiechoterapeuta. Od 2008 roku zajmuje się badaniem humoru. W 2015 obroniła doktorat na temat: „Znaczenie humoru w pokojach nauczycielskich” na Uniwersytecie w Plymouth, w Anglii. Od 2015 prowadzi autorskie warsztaty humoru dla dzieci i dorosłych w ramach Humour4Work. Od 2017 roku prowadzi pierwszy na świecie fakultet śmiechoterapii dla przyszłych lekarzy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce przeprowadziła śmiechoterapię dla pacjentów Kliniki Psychiatrii we Wrocławiu. Od 2019 roku członek AATH (The Association for Applied and Therapeutic Humour), światowej organizacji zrzeszającej specjalistów od humoru terapeutycznego. Niedawno stworzyła pozytywną grę o chorobach „Najgorzej” (The Lame Game). Teraz w ramach projektu „Śmiech a zdrowie” prowadzi warsztaty śmiechoterapii dla wrocławskich seniorów. Prowadzi też swój kanał „Optymisja” na YouTube. (Fot. Tomasz Walów/UMW)

Trzeba obśmiać chorobę,

jeśli nie można jej inaczej pokonać

„Nie dziwi mnie wcale, że wiele memów i dowcipów o koronawirusie tworzą i rozpowszechniają pracownicy służby zdrowia. To najlepszy sposób na pozbycie się stresu i „ogranie” przeciwnika, którego nie można się pozbyć” – mówi dr Maria Kmita, humorolog, twórczyni fakultetu śmiechoterapii dla studiów na kierunku lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w rozmowie z Maciejem Sasem.

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2