Czerwiec 2019
Komentarz aktualny Drukuj

Powtórny Zjazd Delegatów Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, który musiał być zwołany z powodu braku quorum na XXXVIII Zjeździe w marcu, okazał się frekwencyjnym sukcesem. W trakcie obrad liczba obecnych na sali delegatów przekroczyła 70% – takiej frekwencji
nie pamiętam od lat. Jednak łagodna perswazja okazała się skuteczniejsza, niż ostra krytyka. Zjazd przyjął ostatecznie sprawozdania z działalności Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, skarbnika, Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowego Sądu Lekarskiego DIL wraz z podsumowującym całość działalności Rady sprawozdaniem Okręgowej Komisji Rewizyjnej, niemal jednomyślnie udzielił Dolnośląskiej Radzie absolutorium i zaakceptował plany budżetowe. A w tym roku, oprócz kontynuacji naszej nowej inwestycji, rutynowej działalności korporacyjnej czeka nas też świętowanie 30-lecia reaktywacji izb lekarskich. 23 listopada spotkamy się na okolicznościowej konferencji i powspominamy, a może i podsumujemy to, co się przez te 30 lat wydarzyło. Z pewnością nowe czasy niosą nowe wyzwania i wymuszają ciągłe poszukiwania adekwatnych metod działalności.

 
Co nowego w... medycynie Drukuj

ZJEDZENIE ŚNIADANIA NA WAGĘ… ŻYCIA

U osób zapominających o zjedzeniu śniadania występuje wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, w szczególności w wyniku udaru mózgu – donosi „Journal of the American College of Cardiology”. Do takiego wniosku doszli badacze po przeanalizowaniu informacji o nawykach żywieniowych 6550 Amerykanów w wieku od 40 do 75 lat. Respondenci sami określali, jaki rodzaj posiłku można uznać za śniadanie. Rozpoczynanie każdego dnia od śniadania deklarowało 59% ankietowanych. Z kolei 5,1% badanych osób nigdy nie jadło śniadań, 10,9% śniadania jadło rzadko, zaś 25% – nieregularnie.

 
Oblężony jak... SOR - SOR. Najbardziej nielubiany odcinek pracy lekarskiej? Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

SOR. Najbardziej nielubiany odcinek pracy lekarskiej?

„To specjalizacja dla pasjonatów – nie ukrywa lek. Ewa Jankowska. A ja? Uwielbiam moją pracę!”. „Myślę, że to jedna z dziedzin wiążących się z ogromnym ryzykiem dla personelu – wystarczy prześledzić oferowane tym lekarzom składki zawodowe OC” – zauważa ostrożnie dr Dorota Wroczyńska, która kilka lat temu zrezygnowała z pracy w ratownictwie. „Nie, nie sądzę, aby nie była lubiana. Jest bardzo ciekawa i pasjonująca” – zapewnia dr Arkadiusz Kawka. Z trojgiem dolnośląskich lekarzy medycyny ratunkowej rozmawia Aleksandra Solarewicz.

 
Nowy oręż do walki z chorobami? - MEDYCZNE ZASTOSOWANIE PRODUKTÓW Z KONOPI (W TYM MARIHUANY) Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

MEDYCZNE ZASTOSOWANIE PRODUKTÓW Z KONOPI (W TYM MARIHUANY)

Termin marihuana pochodzi od portugalskiego słowa „maraguango”, oznaczającego „ziele, które upaja”. Nazwa określa zielone lub częściej wysuszone wierzchołki kwiatostanów żeńskich roślin konopi, które zawierają wiele substancji, w tym kannabinoidy (również te wywołujące działanie psychoaktywne).

 
Z polityką w tle – optyka młodego medyka - SOR i system ratownictwa pod lupą Sejmu. Czy znaleziono lekarstwo na braki systemu? Drukuj

SOR i system ratownictwa pod lupą Sejmu. Czy znaleziono lekarstwo na braki systemu?

To półrocze upłynęło w Sejmie pod znakiem intensywnych prac legislacyjnych w obszarze ochrony zdrowia. Skutki wprowadzanych właśnie reform dotkną wiele dziedzin, jednak szczególnie mocno odbiją się na funkcjonowaniu SOR-ów i całego systemu ratownictwa medycznego. Kluczowe dla zrozumienia nadchodzących zmian są dwa akty prawne – uchwalona w Sejmie 21 lutego nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, a także ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która weszła w życie 26 czerwca 2018 roku.

 
Kącik młodego lekarza - I ZNÓW TRZEBA WALCZYĆ O TO, CO JUŻ RAZ ZOSTAŁO ZAGWARANTOWANE Drukuj

I ZNÓW TRZEBA WALCZYĆ O TO, CO JUŻ RAZ ZOSTAŁO ZAGWARANTOWANE

1 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyła się manifestacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Dlaczego znów musimy protestować, wychodzić na ulicę i walczyć o to, co już raz zostało obiecane? Jak widać, dla niektórych dane słowo nie jest cenniejsze od złota, nawet to spisane i przypieczętowane.

 
Bliżej stomatologii - SIŁA TKWI W PARTNERSTWIE Drukuj

O ogólnoświatowych trendach w obszarze występowania patologii stomatologicznych mówił prof. dr hab. Tomasz Konopka, kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii UM we Wrocławiu. (Fot. Katarzyna Naskrent)

SIŁA TKWI W PARTNERSTWIE

Epidemiologia stomatologiczna – profilaktyka – kształcenie podyplomowe lekarzy dentystów. Tym trzem zagadnieniom poświęcona była pierwsza Otwarta Debata „Co nas boli w stomatologii?”. Tematyka nieprzypadkowa, bo skupiona na trzech systemowych ogniwach: pacjentach, lekarzach dentystach i… płatniku. O kondycji polskiej stomatologii oraz jej bolączkach dyskutowano 9 maja 2019 r. w sali konferencyjnej DIL. Debatę zorganizowali Komisja Stomatologiczna DRL pod przewodnictwem lek. dent. Iwony Świętkowskiej oraz Prezydium DRL. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Holistyczny wymiar patologii jamy ustnej”.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3