Bliżej stomatologii - Wielka dawka wiedzy Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

W konferencji wzięło udział blisko 200 osób, w tym uznane autorytety w dziedzinie stomatologii. (Fot. M.J.)

Wielka dawka wiedzy

Urazom zębów i części twarzowej czaszki poświęcona została VI edycja Jesiennych Dni Stomatologicznych. Była to wspólna inicjatywa Komisji Stomatologicznej i Komisji Kształcenia DRL oraz Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Kompendium wiedzy praktycznej, i to nie tylko z nazwy – tak w skrócie można podsumować konferencję, która 20 października odbyła się w siedzibie DIL.

Ok. 200 zgromadzonych w dwóch salach uczestników powitali lek. dent. Iwona Świętkowska, przewodnicząca KS DRL oraz dr n. med. Maciej Dobrzyński, prezes OD PTS. – Liczba urazów zębów i części twarzowej czaszki systematycznie wzrasta. Wiąże się to z postępem cywilizacyjnym. Zdarza się, i to niestety nierzadko, że złamania twarzoczaszki i obrażenia zębów pozostają nierozpoznane. Dzisiejsza konferencja jest odpowiedzią m.in. na to zjawisko – mówili zgodnie organizatorzy.

Specjalistyczna wiedza

Jakie są najczęstsze przyczyny urazów twarzoczaszki?; co zrobić, by uniknąć urazów zębów mlecznych; jak optymalizować leczenie periodontitis; jaką drogę postępowania należy przyjąć w przypadku urazów wielonarządowych?; Replantować czy nie replantować? To tylko kilka pytań, do których odnieśli się wykładowcy. A byli wśród nich: dr hab. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej; dr n. med. Katarzyna Herman, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej UM we Wrocławiu; Mariusz Kwiatkowski z MIP Pharma, lek. dent. Katarzyna Staszak, asystent w Zakładzie Anatomii Stomatologicznej UM we Wrocławiu; dr n. med. Karolina Babiuch z Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego; prof. dr hab. Marzena Dominiak, kierownik Katedry i Zakład Chirurgii Stomatologicznej, prezydent PTS oraz lek. dent. Piotr Puszkiel, a także praktykująca w szwedzkiej klinice dr n. med. Beata Pregiel. Słowem wielka dawka wiedzy.

M.J.

Lek. dent. Iwona Świętkowska, przewodnicząca KS DRL oraz dr n. med. Maciej Dobrzyński, prezes OD PTS