Wydarzyło się - Lekarskie zawody tenisowe na Malcie Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Polki zdobyły srebro w Nations Cup. (Fot. z archiwum autora)

Lekarskie zawody tenisowe na Malcie

225 lekarzy i lekarzy stomatologów spotkało się w miejscowości Triq Aldo Moro na Malcie. Od 29 września do 5 października połączyły nas 48. Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie. Impreza odbywa się co roku pod egidą World Medical Tennis Society. Pierwszy turniej odbył się w 1971 r. w Monte Carlo, a idea wyszła od lekarzy z Ameryki. Jednym z założeń WMTS jest właśnie odwiedzanie różnych miejsc świata, promocja aktywnego trybu życia poprzez grę w przyjaznej atmosferze, w połączeniu z sesjami naukowymi prowadzonymi przez samych uczestników.

Obecnie do Stowarzyszenia należy 38 państw, głównie europejskich, ale nie tylko. Rywalizacja toczy się w singlu, deblu, mikście, a także w Pucharze Narodów, na wzór popularnego Hopman Cup. Dla tych, którzy odpadli w pierwszym meczu, organizowane są turnieje pocieszenia.

Srebro naszych lekarek w Pucharze Narodów

W tym roku na Malcie Polskę reprezentowało aż 31 lekarzy, różnych specjalności i z różnych izb lekarskich. Byliśmy jedną z liczniej reprezentowanych narodowości. Udało się nam wywalczyć 48 medali, w tym 15 złotych, 12 srebrnych i 21 brązowych. Na uwagę zasługuje występ naszych lekarek, które w Pucharze Narodów zdobyły srebrny krążek, przegrywając dopiero w finale z drużyną ze Stanów Zjednoczonych. Dolnośląską Izbę Lekarską godnie reprezentowali: Marcin Krywiak (Wrocław – złoto w singlu, brąz w mikście), Tomasz Maziak (Legnica – złoto w deblu i mikście), Marek Pudełko (Wrocław – złoto w deblu) i Dariusz Gajecki (Strzegom).

Zawody odbywały się w Marsa Sports Club – przepięknym obiekcie z ogromną tradycją, który istnieje od 1902 roku. Wieczorem po grach turniejowych lekarze integrowali się w ramach imprez towarzyszących, m.in. w stolicy Malty – Valletcie, podczas ceremonii otwarcia i zakończenia Mistrzostw. Odbyły się one w hotelu The Westin Dragonara w St. Julian’s, z tarasu którego rozpościera się przepiękny widok na Morze Śródziemne. W trakcie uroczystości kończącej Mistrzostwa, medale Pucharu Narodów wręczała sama prezydent Malty – Marie-Louise
Coleiro Preca. Kolejne mistrzostwa odbędą się 3-9 sierpnia 2019 r. w Wilnie (Litwa), a w 2020 r. lekarze powalczą w tureckiej Antalyi.

Silni i bezkonkurencyjni

Warto wspomnieć, że na krajowym podwórku lekarze są tenisowo jedną z silniejszych grup zawodowych. Pierwsze w historii lekarskiego sportu mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym odbyły się w 1991 roku w Olsztynie. To tam w 1999 roku powstało i obrało swoją siedzibę Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy. PSTL organizuje każdego roku kilka turniejów, w tym letnie i halowe mistrzostwa Polski. W turniejach tych może zagrać każdy lekarz i lekarz stomatolog, posiadający dyplom i obywatelstwo polskie. Istnieje możliwość stania się członkiem PSTL, co gwarantuje m.in. niższe wpisowe na turnieje oraz obecność w rankingu. W ostatnich Letnich Mistrzostwach Polski Lekarzy pod patronatem PSTL w Zielonej Górze wzięło udział 126 zawodników. Na potwierdzenie tezy o dominacji lekarzy w tenisie należy wspomnieć, że w czerwcu tego roku, już drugi raz z rzędu w Poznaniu odbył się Trójmecz Tenisowy Lekarze – Prawnicy – Architekci. Po raz drugi bezkonkurencyjni okazali się lekarze.

Dołączcie

W przyszłym roku PSTL będzie obchodziło 20-lecie istnienia, dlatego historia zatoczy koło i kolejne letnie mistrzostwa Polski odbędą się znowu w Olsztynie. Natomiast równolegle z Wimbledonem 2019 lekarze zagrają turniej na 4 kortach trawiastych w Michałówku koło Łowicza. Właścicielem tych kortów jest internista i wielki miłośnik tenisa, Wojciech Pietrzak. Przed Wimbledonem trenowali u niego m.in. Iga Świątek i Kamil Majchrzak, a on sam został odznaczony przez PZT podczas Narodowego Dnia Tenisa w Warszawie, w podziękowaniu za promocję polskiego tenisa.

Wszystkich lekarzy i lekarzy stomatologów zapraszamy do udziału w turniejach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy. Więcej informacji na stronie: PSTL.org.

Marcin Pokrzywnicki

Złoto w singlu wywalczył dla DIL lek. Marcin Krywiak.