logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 86 gości 
Wydarzyło się - Odszedł wielki Kaznodzieja Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Odszedł wielki Kaznodzieja

17 sierpnia 2012 r. pożegnaliśmy w Oławie ks. prof. Waldemara Irka – rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. Zmarłego żegnały tysiące oławian, przedstawiciele duchowieństwa na czele z metropolitą wrocławskim abp. Marianem Gołębiewskim, rektorzy wyższych uczelni Wrocławia, przedstawiciele samorządów zawodowych, i władze Wrocławia.

Księdza rektora zapamiętaliśmy jako autora niezapomnianej homilii „Homo viator” wygłoszonej w czasie rekolekcji wielkanocnych dla służby zdrowia, które miały miejsce w 2010 r. w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu.

Ks. prof. W. Irka i Jego cenne nauki zachowamy we wdzięcznej pamięci.

Igor Chęciński

W oławskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (Zdjecia ICH)

Metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski odprawia mszę żałobną.

Kondukt z udziałem setek duchownych

Ks. prof. Waldemara Irka żegnały tysiące oławian.

Wrocławski Uniwersytet Medyczny reprezentowali: rektor prof. Marek Ziętek i prorektor prof. Jacek Szepietowski.

 


14 sierpnia 2012 r. zmarł ks. prof. dr hab. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Urodził się 30 grudnia 1957 r. w Oławie, w której spędził dzieciństwo i młodość. Po ukończeniu oławskiego Liceum Ogólnokształcącego w 1976 r., wstąpił do seminarium duchownego we Wrocławiu. Te zaś ukończył, przyjmując święcenia kapłańskie 22 maja 1982 r. Początkowo pracował jako wikariusz w Strzegomiu (1982-1985), następnie do roku 1987 pracował w wydawnictwie Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. W roku 1987 podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył w 1990 roku doktoratem z teologii fundamentalnej.

Zdobytym wykształceniem dzielił się, prowadząc działalność dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz działalność duszpasterską w Centralnym Ośrodku Akademickim we Wrocławiu. W 1991-1994 r. był kapelanem Garnizonu Wojska Polskiego we Wrocławiu i dziekanem Śląskiego Okręgu Wojskowego. Od roku 1995, przez 12 lat, pełnił posługę proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. W 2003 r. został mianowany Kapelanem Honorowym Ojca Świętego. W tymże roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego dzięki pracy „Oświecenie poprawione. Przezwyciężenie błędu antropologicznego (CA 17). Droga rekonstrukcji społecznej”. Od 1 września 2007 r. pełnił funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. 1 września 2010 r. rozpoczął drugą (czteroletnią) kadencję. Jako rektor PWT w roku 2010 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej.

W dniach 7-10 marca 2010 r. w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu śp. ks. prof. Waldemar Irek prowadził rekolekcje paschalne służby zdrowia „Kruchy Dom ludzkiej duszy”. Jedną z nauk rekolekcyjnych można zobaczyć pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=1EtRMDZFl0c&feature=relmfu

ks. Kazimierz Sroka,
diecezjalny kapelan służby zdrowia
w Archidiecezji Wrocławskiej


 

Zaloguj się aby komentować.