logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Na budowlanym zakręcie - Inwestycyjny zakręt Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Inwestycyjny zakręt

Wbrew zapewnieniom polityków rządzących partii kryzys coraz bardziej zaczyna być widoczny także w naszym kraju. W szczycie sezonu turystycznego upadają biura podróży i linie lotnicze, a w najlepszym okresie inwestycyjnym dla sektora budowlanego, firmy deweloperskie i remontowe. Niestety i te największe, i najlepsze.

Optymizm prysł...Gdy w lecie ubiegłego roku podpisywaliśmy umowę z wyłonioną w procedurze konkursowej, chyba najbardziej doświadczoną w restaurowaniu zabytków i utytułowaną, firmą budowlaną Integer, przez myśl nikomu nie przeszło, że z tej strony dopadną nas kłopoty. Obawialiśmy się raczej o źródła finansowania naszej inwestycji, niż jej realizację. Dofinansowanie remontu elewacji z miasta Wrocławia uzyskaliśmy dzięki decyzjom Rady Miejskiej i olbrzymiej życzliwości ze strony wiceprezydenta Adama Grehla i miejskiego konserwatora zabytków, pani Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej. Jednak oferty banków, dotyczące kredytowania pozostałej części naszej budowy nie napawały optymizmem: przede wszystkim oferowany przez nie okres kredytowania był krótki, a więc raty miesięczne wysokie, a nasz biznesplan zakładał, że wysokość rat nie powinna zaważyć na finansowaniu działalności statutowej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Po wielomiesięcznych negocjacjach na placu boju pozostały dwa banki, które zadeklarowały rozłożenie rat kredytu na 20 lat: obsługujący Dolnośląską Izbę Lekarską Bank Gospodarki Żywnościowej i InvestBank. Ten ostatni przedstawił najkorzystniejszą ofertę współpracy i z końcem lipca doszło do podpisania umowy kredytowej.

 

Niestety wszechogarniający kryzys dotyczący także branży budowlanej spowodował, że kilka miesięcy temu nagle tempo robót przy ulicy Kazimierza Wielkiego 45 osłabło, a w Izbie pojawiło się wezwanie do przelania części należności za wykonane przez Integer roboty budowlane na konto komornika. Kwota była niewielka, ale sygnały alarmujące, więc natychmiast usiedliśmy do rozmów z wykonawcą, który zapewnił nas, że kłopoty są przejściowe, związane z zawirowaniami w sektorze budowlanym, typowymi na przełomie roku. Mimo tych zapewnień postanowiliśmy dodatkowo zabezpieczyć naszą inwestycję. Aby ochronić przewidywany termin zakończenia budowy, zaostrzyliśmy kary umowne i warunki wypowiedzenia umowy oraz wprowadziliśmy możliwość współpracy z niezadłużonymi podwykonawcami, którzy będą mieli zdolność kredytową do zakupu niezbędnych materiałów budowlanych. Integer wprowadził na budowę firmę AK Budownictwo i Konserwacje i roboty ruszyły.

Wizualizacja sali konferencyjno-szkoleniowej na I piętrze Domu Lekarza. Zdjęcie MAZUR Arquitectos & Ingenieros Asociados Sp. z o.o.

Niestety z końcem lipca sąd ogłosił decyzję o upadłości Integeru. Firma istniejąca na polskim rynku od 25 lat, wykonawca m.in.: remontu wrocławskiej Opery, zamku Kliczków, krakowskich Sukiennic, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego Centrum SPA, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Kościoła Pokoju w Świdnicy, kościoła uniwersyteckiego we Wrocławiu, Zespołu Opactwa Cystersów w Krzeszowie, przestała istnieć. Jej inwestycje przejął zgodnie z prawem wyznaczony przez sąd syndyk. W chwili obecnej porządkuje on kwestie prawne i podejmuje decyzje, od których inwestycji odstąpi, a które będzie realizował w „spadku” po Integerze.

Na dziedzińcu trwają prace konstrukcyjne, (sierpień 2012). (Zdjęcia MŁ)

Ta sytuacja to oczywiście znaczne utrudnienie dla realizacji naszej budowy, ale nie porażka. 35% najtrudniejszych prac, związanych głównie z ratowaniem starej substancji budowlanej, zostało zrealizowanych. Większość materiałów wykończeniowych została wybrana. Po wydaniu „Medium” kwestia rozliczeń z syndykiem i wykonawcami będzie z pewnością zakończona. Okazuje się, że prawo upadłościowe nie jest takie proste, jakby się wydawało, więc uzgodnienie, co się komu należy za wykonane roboty, wymaga precyzyjnych ustaleń. Zapewne dowiemy się także, która firma będzie kontynuować naszą budowę – już w tej chwili mamy kilka poważnych ofert, w tym współpracującej z nami przed upadkiem Integeru wspomnianej firmy AK BiK. Te decyzje zapadną zapewne po nadzwyczajnym posiedzeniu Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, na którą zaprosiliśmy naszego inwestora zastępczego, syndyka i obsługującą nas kancelarię prawną. Jestem przekonany, że jedynym ubocznym efektem tych kłopotliwych dla wszystkich zawirowań będzie przesunięcie terminu otwarcia naszego nowego, nowoczesnego ośrodka kształcenia lekarzy i miejsca naszych koleżeńskich spotkań.

Paweł Wróblewski
przewodniczący Zespołu ds. rozbudowy, nadbudowy i przebudowy nieruchomości przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu

 

Komentarze 

 
# Mateusz Palczewski 2012-09-04 00:38
Wszystko na pewno skończy się pomyślnie, tylko szkoda, że pod górkę.
Zgłoś administratorowi
 

Zaloguj się aby komentować.