logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 
Wrzesień 2012
Na Cito Drukuj

Benjamin Franklin miał rację…

Witam Koleżanki i Kolegów po wakacyjnej przerwie!

Świadomie używam słowa przerwa, bo zdaję sobie sprawę, że elektroniczne wydania wakacyjnych numerów „Medium” nie dotarły do wszystkich. Tegoroczna kanikuła obfitowała w wiele ciekawych wydarzeń. Zarówno tych o zasięgu globalnym, jak i tych, które dotyczą naszych lokalnych, izbowych spraw. Przykładem tych pierwszych są XXX Igrzyska Olimpijskie w Londynie, podczas których nasi sportowcy, poza nielicznymi wyjątkami (10 medali) zebrali niezłe cięgi (30. miejsce w klasyfikacji medalowej, co dorównało osiągnięciom przedstawicieli Azerbejdżanu). Te drugie to – następstwa upadku spółki Integer – głównego wykonawcy nowego Domu Lekarza przy ulicy Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu.

 
Na budowlanym zakręcie - Inwestycyjny zakręt Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Inwestycyjny zakręt

Wbrew zapewnieniom polityków rządzących partii kryzys coraz bardziej zaczyna być widoczny także w naszym kraju. W szczycie sezonu turystycznego upadają biura podróży i linie lotnicze, a w najlepszym okresie inwestycyjnym dla sektora budowlanego, firmy deweloperskie i remontowe. Niestety i te największe, i najlepsze.

 
Na budowlanym zakręcie - Okiem inwestora zastępczego Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Okiem inwestora zastępczego

Budowa siedziby Dolnośląskiej Izby Lekarskiej oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej przebiegała w okresie zimowym oraz wczesną wiosną zgodnie z harmonogramem. Wykonano wszystkie prace rozbiórkowe. Pozwoliło to na pełną diagnozę stanu technicznego budynku. W wyniku tego dokonano wzmocnień ścian zewnętrznych oraz wzmocniono stropy międzykondygnacyjne. Pozwoliło to na wykonanie nowej konstrukcji stropu IV piętra w istniejącej części budynku. Prace zakończyli archeolodzy – otwierając front robót polegający na zabudowie dziedzińca (patio). Wykonano izolacje zewnętrzne po obrysie budynku, w celu zabezpieczenia obiektu przed wilgocią. Rozpoczęto wykonawstwo instalacji sanitarnych i elektrycznych wewnętrznych.

 

 
Na budowlanym zakręcie - Zabytkowa i nowoczesna Drukuj

Zabytkowa i nowoczesna

Kamienica nr 45 przy ul. Kazimierza Wielkiego, w której mieścić się będzie nowa siedziba Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, stanowi część historycznej zabudowy kwartałowej i jest wpisana do rejestru zabytków. Nasz zespół architektów z biura projektów MAZUR Arquitectos & Ingenieros Asociados Sp. z o.o., który podjął się przebudowy budynku, stanął przed trudnym zadaniem. Musimy w taki sposób zaprojektować obiekt, by zachował swoje wartości historyczne, a zarazem zmienił się we współcześnie wyposażone centrum dydaktyczno-szkoleniowe, i dodatkowo pełnił inne funkcje wymagane przez Dolnośląską Izbę Lekarską. Wymaga to zastosowania szerokiej gamy nowoczesnych technik i różnych pomysłów inżynierskich, ale jednocześnie szacunku dla zabytkowego charakteru kamienicy.

 

 
Wydarzyło się - Odszedł wielki Kaznodzieja Drukuj

Odszedł wielki Kaznodzieja

17 sierpnia 2012 r. pożegnaliśmy w Oławie ks. prof. Waldemara Irka – rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. Zmarłego żegnały tysiące oławian, przedstawiciele duchowieństwa na czele z metropolitą wrocławskim abp. Marianem Gołębiewskim, rektorzy wyższych uczelni Wrocławia, przedstawiciele samorządów zawodowych, i władze Wrocławia.

 
Wszystko o AOS - Rzecz o konkursie,czyli kulisy kontroli w AOS Drukuj

Rzecz o konkursie,czyli kulisy kontroli w AOS

KONIEC UMÓW!

Na wstępie przypomnijmy kilka faktów. W marcu tego roku DOW NFZ wypowiedział wszystkie umowy w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. W jaki sposób Fundusz uzasadniał podjęte działania? Uznał, że musi dostosować się do nowych (czyt. obowiązujących od lipca 2011 r.!) warunków realizacji tych świadczeń, do tego doszły negatywne wyniki kontroli u 50% ze 140 skontrolowanych jednostek. Pojawił się też pomysł, aby duży konkurs na AOS przenieść z jesieni na wiosnę. Trudno oprzeć się wrażeniu, że w ten sposób i na podstawie wskazanych przesłanek, NFZ zastosował odpowiedzialność zbiorową wobec świadczeniodawców. Po uzyskaniu ww. informacji Dolnośląska Izba Lekarska wystosowała propozycje zawarcia aneksów z dotychczasowymi świadczeniodawcami. W odpowiedzi Izba otrzymała jedynie pismo, w którym DOW NFZ podtrzymał swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie. Podobnie współpraca z DOW NFZ układa się w zakresie pozyskania danych o stwierdzonych w trakcie wyżej opisanych kontroli nieprawidłowościach. Na prośbę o przesłanie danych dotyczących statystyki i struktury uchybień otrzymaliśmy jedynie ustną odpowiedź. Usłyszeliśmy, że Izba nie jest uprawniona do uzyskania powyższych informacji. Stanowisko DOW NFZ jest w naszej ocenie niczym nieuzasadnione, zwłaszcza w kontekście ustawowych zadań Izby oraz obowiązków NFZ.

 
Wszystko o AOS - Negocjacje i procedury odwoławcze wg NFZ Drukuj
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 

Negocjacje i procedury odwoławcze wg NFZ

Kolejny raz dolnośląscy lekarze prowadzący podmioty wykonujące działalność leczniczą stanęli oko w oko z Narodowym Funduszem Zdrowia. Odbyło się – a właściwie nadal odbywa (o czym dalej) – postępowanie w sprawie zawarcia umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju AOS. Pomijając fakt bezprawnego, i w ocenie autorki, nieważnego wypowiedzenia wszystkich umów w zakresie ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego, należy przyjrzeć się postępowaniu konkursowemu, a zwłaszcza negocjacjom.

 
AOS – komentarze Drukuj

AOS – komentarze

Z PRASY

„NFZ skontrolował prawie trzy tysiące placówek na Dolnym Śląsku. Niemal 50 pracowników NFZ przez ponad miesiąc odwiedzało gabinety i poradnie specjalistyczne na Dolnym Śląsku. Tylko część nadal będzie miała kontrakt.

Wiosną NFZ wykrył w tzw. ambulatoryjnych gabinetach specjalistycznych liczne nieprawidłowości. Rozwiązano wszystkie umowy, rozpisano nowy konkurs i zapowiedziano kontrole”.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 7.08.2012 r.

 
Wywiad „Medium" z Alicja Chybicką Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

WSZYSTKO DLA DZIECI

Zgodziłam się kandydować do senatu dla całego pokolenia dzieci i młodzieży. Nie chcę być jednak wyłącznie politykiem. – wyjaśnia prof. Alicja Chybicka, senator RP, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

 
Wywiad „Medium” – PR w służbie medycyny Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Z Wiesławem Gałązką, dziennikarzem, publicystą, ekspertem w zakresie prawa i etyki mediów, reklamy i public relations, nauczycielem akademickim oraz konsultantem i doradcą politycznym rozmawia Magdalena Łachut

PR TO NIE MAGIA,ALE SZTUKA MÓWIENIA PRAWDY

 
Pasje lekarzy Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Niezapomniane wrażenia z Etiopii

Wyprawa do Etiopii była wyjątkowa pod wieloma względami. Wyczekiwana, „obczytana”, długo planowana. Lufthansa szaleńczo obniżyła ceny biletów w kilkudniowej promocji – szybka decyzja – jedziemy! Wyprawa wyjątkowa, jak sam kraj. Dawna Abisynia, serce tzw. Rogu Afryki (Półwysep Somalijski), o który mocarstwa tego świata potykały się od wieków. Na każdym kroku mieszkańcy tego zakątka świata informują turystów, że Etiopia nie była nigdy kolonią i jako drugi kraj na świecie (po Armenii) przyjęła za religię narodową chrześcijaństwo (co ciekawe, to samo słyszałam w Gruzji), na długo przed Mieszkiem I. Rzecz jasna chrześcijaństwo etiopskie jest jedyne w swoim rodzaju – etiopski kościół prawosławny. Tak jak i etiopski alfabet, kalendarz oraz sposób określania czasu. Godziny dnia zaczyna się bowiem liczyć, poczynając od wschodu słońca. Tym samym autobus, który według rozkładu powinien opuścić przystanek o godzinie pierwszej, odjeżdża ok. siódmej rano. Choć w zasadzie codziennie nieco inaczej… Etiopski kalendarz odmładza każdego o 7 lat, gwarantuje także trzynaście miesięcy słońca w roku.

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2