logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
Nasi stomatolodzy: Niejawność, niejasność i niejednoznaczność... Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Niejawność,
niejasność
i niejednoznaczność...

… to realia w jakich kontraktuje się stomatologia. Miesiąc temu pisałam o tym, że w trakcie postępowania DOW NFZ odmawia interpretacji spornych kwestii. Do dzisiaj (tj. 16.12.2012 r.) nic się w tej materii nie zmieniło. Co więcej centrala NFZ również nabrała wody w usta. Za mniej więcej 10 dni spodziewamy sie wyników konkursu przeprowadzonego w warunkach urągających przepisom prawa. Brak odpowiedzi publicznego płatnika na tak proste pytania, jakie zadała Komisja Stomatologiczna DRL, można odczytać jedynie jako potwierdzeniem naszych zarzutów. Pytania te dotyczyły:

  • możliwości wykazywania harmonogramów powyżej godz. 18.00, pomimo że w zarządzeniu prezesa NFZ ws. warunków zawierania (…) jest wyraźnie napisane „do godz.18.00”,
  • ilości rankingujących popołudniówek dla poszczególnej liczby etatów, przy założeniu wynikającym z przedmiotowego zarządzenia, że jest to praca przynajmniej jednego lekarza w poradni do godz.18.00 powyżej jednego dnia na każde pół etatu,
  • praktyki stosowanej przez DOW NFZ w latach ubiegłych, a polegającej na kontraktowaniu rożnych zakresów na tych samych zasobach.

Nie są to trudne pytania, a udzielenie na nie odpowiedzi nie powinno zabrać więcej czasu niż potrzeba na uzyskanie podpisu osoby uprawnionej do sygnowania takiego dokumentu. Skąd w takim razie taka zwłoka? Może w końcu uzyskamy odpowiedź, szkoda tylko, że po rozstrzygnięciu konkursu... Fundusz przyjął już założenie, że własną nierzetelnością obarczy oferentów, skazując tych mniej zorientowanych na tryb odwoławczy. W 2010 r. z konkursem na leczenie stomatologiczne dzieci działy się cuda. Najpierw unieważniono konkurs, aby ogłosić go ponownie dopiero po rozstrzygnięciu konkursu na leczenie ogólnostomatologiczne. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że dotychczasowi realizatorzy takich kontraktów nie zostali ponownie wybrani, w tym specjaliści pedodonci. Po mrówczej analizie metodologii oceny ofert stosowanej przez DOW NFZ stało się jasne, że to nie cuda tylko dowolność interpretacyjna. Dublowanie rankingu i zgoda na kontraktowanie obu zakresów na te same zasoby to prawdziwa przyczyna pozbawienia dzieci leczenia przez ich lekarzy.

Pamiętam jak dziś, w styczniu 2011 r. spotkaliśmy się w DOW NFZ po to, by rozmawiać o stomatologii. Sporządziliśmy protokół ze spotkania, w którym zawarliśmy wszystkie powyżej wskazane pytania. I cóż z tego? Fundusz przez dwa lata nie zrobił nic w celu wyjaśnienia spornych kwestii. Uważał najwyraźniej, że nie ma czego wyjaśniać, skoro, pomimo wielu monitów, uchylał się od odpowiedzi. Pojawia się pytanie, dlaczego teraz milczy, skoro wszystko miało być takie proste i oczywiste.

Zarządzenie w sprawie warunków zawierania oraz realizacji umów w stomatologii napisane jest niechlujnie i niejasno, daje możliwość dużej swobody oceny przez komisję konkursową, dlatego musimy być konsekwentni i cierpliwi, robiąc wszystko to, co do Izby należy. Na bieżąco informujemy o tym, co się dzieje w temacie. Na stronie internetowej DIL stale pojawiają się notatki ze spotkań i rozmów z przedstawicielami DOW NFZ. W chwili obecnej trudno mówić o ostatecznych efektach naszych działań.

W środę, 12 grudnia br. na posiedzeniu Komisja Stomatologiczna DRL podjęła decyzję o przekazaniu całości materiału dot. postępowania konkursowego radcom prawnym na potrzeby sporządzenia odpowiednich stanowisk do właściwych urzędów nadzoru. Mam nadzieję, że wymusimy na DOW NFZ chociaż badanie konfliktów, co może zagwarantuje rozsądny przydział środków dla poszczególnych oferentów. 17 grudnia dyrektor DOW NFZ ds. med. Michał Dzięgielewski zobowiązął się, że określi się co do zakresu i sposobu badania konfliktów w zasobach oferentów. Niestety następnym krokiem po rozstrzygnięciu będzie tryb odwoławczy. Tutaj pojawiła się nadzieja na zmianę. Pierwszym efektem nieustającej walki z NFZ o zapewnienie przestrzegania prawa jest ostatnie orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z niedowierzaniem przeczytałam, że niezakończony tryb odwoławczy wstrzymuje zawieranie umów. I to jest prawdziwy cud! To chyba zasługa św. Mikołaja...

Małgorzata Nakraszewicz

Orzeczenie NSA dostępne na stronie: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/67E5BC88A3

 

Zaloguj się aby komentować.